Německá gay komedie z fotbalového prostředí přináší příběh Ekiho a jeho mužstva. Eki je nejen velký fanoušek fotbalu, ale i brankář fotbalového družstva jeho vesnice. Jedno dne dostane jeho život tvrdý zásah, nejen že FC Boldrup prohraje jeho vinou důležitý zápas a nepostoupí do okresní ligy, navíc ještě ostatní spoluhráči i rodina odhalí, že je gay. Eki se nevzdá a vyzve svůj bývalý tým - založí družstvo složené z gayů a chce FC Boldrup porazit. (bllm)

bllm

Průměrná gay komedie. Z mého pohledu je největší průšvih výběr představitele hlavního hrdiny, někoho tak nesympatického, s nepříjemným hlasem. ()

tomeš

"Benedikt Gollhardt's script groans with double-entendres and gets more creative with sausages than Jamie Oliver." (New York Times) Po téhle větě v recenzi jsem nemohl odolat a dílko od zkušené americko-německé režisérky Sherry Hormann (*1960) jsem si pustil. A světe div se, je to celkem dobrá německá romantická komedie, která milovníky žánru nijak neurazí. Je ovšem zásadně jiná: je o fotbale a o teplouších. Jistě, queer filmů je spousta, i v Německu - v Česku mezi známé patří třeba Tykwerův Drei (2010), festivalový Sasha (2010) nebo dnes už snad kultovní Sommersturm (2004). Téměř ovšem neexistují hrané filmy o gay sportovcích, tím méně fotbalistech. Což je jednak tím, že jich tolik zase asi není (duh), a jednak tím, že to (homosexualita ve sportu) ještě zatím bohužel nepřestalo být kontroverzním tématem (to se pozná podle toho, že kdykoli se někdo z profi sportovců kdekoli na světě vyoutuje, tak jsou z toho zprávy v médiích). Takže kdyby za nic jiného, za tohle téma je třeba paní režisérce vzdát hold. Jistě, v Männer wie wir nejde o žádné profi fotbalisty, ale někde se začít musí. V úvahu je taky třeba vzít fakt, že tohle dílko je z roku 2004, a před deseti lety byla doba sakra jiná. Do té doby si vybavuju snad jen průkopnický Personal Best (1982)(!), pak dva francouzské TV filmy o plavcích /L' Homme que j'aime (1997) a À cause d'un garçon (2002)/ a slabší americký Southside (2003) z boxerského prostředí. Slavný islandský fotbalový flák Strákarnir okkar (2005) přichází až rok po té, zmínit lze snad i v této řadě kvalitativně nadprůměrný Breakfast with Scot (2007), kde ovšem téma sportu není tím hlavním, a z poslední doby britská řachanda KickOff (2010), která má tématicky k Männer wie wir snad nejblíže. Männer wie wir za vidění stojí, je to obstojně zahrané, s ucházejícím soundtrackem, krásně nasnímané, má to odpich, je komu držet palce. Je to snad místy trošku idealizované (třeba: v týmu jsou černoši i muslimové), ale je to komedie a chceme se bavit. Jde nicméně správným směrem. Když se pokradmu začaly ve filmu objevovat queer postavy, taky to zhusta bylo v komediích, kde vystupovaly jako legrační postavičky, a až časem jsme se propracovali i k vážnějším filmům a do hlavních rolí. Prvním takovým se sportovním zaměřením by mohl být americký The First Out (r. Joshua B. Porter) o baseballovém profi hráči. ()

petrsv

Brankář Ecki je nucen po nedobrovolném comming outu opustit fotbalový tým a přestěhovat se k sestře. Nevzdává se však naděje na sladkou pomstu. Sestaví si vlastní jedenáctku převážně z gayů a rozhodne se je připravit na "odvetný" zápas. (gaytitulky.info) ()