Jeden z prvních anime a manga seriálů vychází z klasického telenovelského scénáře - copatý anděl se z dětského domova dostane do bohaté rodiny, kde si okamžitě získá srdce všech dobrých lidí, ovšem nechybí ani pořádní záporáci. Po smrti svého nejlepšího přítele a první lásky Antonia, který se (jak kázala věštba) zabil při pádu z koně se Candy dlouho vzpamatovává, celé její utrpení provází jímavá hudba a obrazové ohlížení se do minulosti. Jak to už ale bývá pro jedno kvítí slunce nesvítí a čas zhojí všechny rány. Z Candy se stává zdravotní sestřička a místo sladkého blonďatého Antonia v jejím srdci zaujímá uhrančivý rebel Terry... (Gábika)

Recenzie používateľa Kri-kri k tomuto seriálu (86)

Candy Candy (1976)

Přestože tento anime seriál v letech 1994-95 vévodil programu Premiéra TV, mé pozornosti téměř unikl. Matně se mi z té dávné doby vybavuje pár epizod s Anthonym, jeho následné smrti a asi tři nebo čtyři díly z londýnské misijní školy. Nostalgii tudíž v hodnocení použít nemohu, ale i přesto si Candy zaslouží plný počet a už patří k mým nejoblíbenějším seriálům. Jsem rád, že se mi tento jedinečný seriál podařilo sehnat téměř komplet v češtině (chybí mí pouze 35. díl) a mohu si tak plně vychutnat ty dojemné, srdcervoucí a smutné scény, při nichž oko zaručeně nezůstane suché. Během děje se divák stane svědkem několika nečekaných úmrtí kladných postav, bolestného rozchodu Candy s Terrym a mnoha dalších, ne zrovna radostných událostí. Velký důraz je zde kladen na přátelství, sociální rozdíly, pokrytecké zapírání vlastní identity v zájmu rodinné soudržnosti, péči o nemocné, víru i protiválečnou tématiku. To vše je srozumitelnou formou obsaženo v tomto víc jak 30 let starém (u nás bůh ví proč prezentovaném coby dětském) animovaném seriálu, jenž je vykreslen až příliš realisticky - kladné postavy umírají, zatímco sviním se nikdy nic nestane, přesně jako v životě. Bohužel, repríza Candy na českých TV nebude již nikdy uskutečnitelná, neboť imperialistické svině z vedení primitivní Primy nemilosrdně zlikvidovaly český dabing a je nereálné, že by někdo chtěl k anime ze 70. let vytvořit nový. Zde můžete shlédnout krátkou ukázku v češtině z dílu 25. Neplač, Candy. 100%. ()

Sbohem, přátelé (1976) (E05)

Candy se svým mývalem Benem odjíždí do Lakewoodu. Sveze se s Tomem, jeho adoptivní otec Steave vyjádří své pochybnosti o Loganových a radí Candy, aby byla silná a statečná. Od prvního okamžiku je Candy obětí ošklivých žertů dětí Loganových, Neila a Iris. Neil není její princ z kopte tety Pony a paní Loganová sdělí Candy, že si ji vyžádali jen jako společnici Iris, nikoliv za adoptivní dceru. Candy se v novém domově spřátelí pouze se služebnou Dorothy. Neil a Iris nepřestanou Candy škodit, Candy Neila uhodí a je poslána k Loganové na kobereček. Loganová pohrozí Candy, že pokud nepoklekne a neomluví se, dá výpověď Dorothy. Candy je ponížena, náladu ji zlepší nález portrétu jejího prince. Smutná epizoda plná třídní nespravedlnosti. 95% ()

Princ na kopci tety Pony (1976) (E06)

Candy stráví první noc v rezidenci Loganových a ihned se spřátelí se služebnictvem. Protože se Candyin mýval Ben začne nahánět s Loganovic kočkou Sylvií, Loganová přikáže Candy, aby Bena odvedla z domu. Candy se pokusí zanechat Bena v lese, ale nakonec se jí ho zželí a tajně ho schová do maštale. Iris a Neil její tajemství odhalí a opět jí začnou škodit. Pokusí se jí sebrat medailon, který kdysi ztratil princ z kopce tety Pony a vyhrožují, že matce řeknou o ukrývání Bena. Candy v slzách uteče do lesa a doběhne k bráně osázené růžemi. Náhle před sebou zahlédne chlapce, který by jako z oka vypadl jejímu princi. Než se Candy vzpamatuje, chlapec zmizí a brána je zavřená. Candy se tedy vrátí do domu Loganů a usmyslí si, že už kvůli princi ji odtamtud jen tak nedostanou. 95% ()

Dáma v maštali (1976) (E10)

Zrovna když zlomyslná Loganová za zostuzení na plese přestěhuje Candy do maštale, nečekaně se za Candy vypraví malý John z domu tety Pony. Dorothy pomůže Candy předstírat před Johnem, že Candy je dáma a jelikož vzápětí se u Loganů objeví i sestra Marie, jsou nuceny toto pokrytecké divadlo sehrát i Loganová s Iris. John zjistí, jak to s Candy ve skutečnosti je a dojde to i sestře Marii. Před odjezdem se sestra Marie seznámí se Stearem a Archiem a ačkoliv je zde Candy evidentně nešťastná, už proto, že si zde našla plno přátel ji zpět k tetě Pony nevezme. Candy se obává, že Anthony poté co zjistil, že přespává v maštali a těžce pracuje se jí začne vyhýbat, jenže Anthony Candy navštíví v maštali, předá ji růži, kterou pro ni vypěstoval a slíbí, že ještě krásnější dostane k narozeninám. Další pěkná epizoda se silným sociálním aspektem. 95% ()

Růžová mašle (1976) (E11)

K Loganovým přijede na návštěvu paní Brightonová s dcerou Annie. Ta musí předstírat, že se s Candy nezná. Neil a Iris přesvědčí Annie k jízdě na Kleopatře, ale Neil kobylu škrábne ostruhou, ta se splaší i s vyděšenou Annie na hřbetě. Candy se podaří Kleopatru zastavit a o samotě si s Annie promluvit. Loganová za nehodu viní Candy a ta, aby se mohla vidět s Anthonym je nucena se omluvit. Candy se trápí ztrátou kamarádky, ale Annie jí zanechá svoji růžovou mašli. Velmi dojemná epizoda, jedna z nejprocítěnějších z celého seriálu. Zejména rozhovor Candy s Annie ohledně zapírání vlastní identity výměnou za život v pokryteckém pozlátku. 100% ()

Sladká Candy (1976) (E12)

Neil uřízne několik růží z Anthonyho zahrady a odnese je do maštale, aby to mohl svést na Candy. Když si o tom Stear promluví s Candy, dojde jí, že to Neil ukradl Anthonyho růže. Ale protože jí Loganová nevěří a Anthony ji nechce vidět, rozhodne se vrátit se do domu tety Pony. Nasedne do loďky, proud ji strhne do vodopádu a zachrání ji Albert, osamělý poustevník žijící v lese. Později ji Anthony vysvětlí, že se s ní nechtěl setkat, dokud nerozkvetou růže. Anthony vypěstoval nový druh bílé růže a nazval ji "Sladká Candy". Moc hezká epizoda, závěrečná scéna s růží se pak opakuje ve vzpomínkách na Anthonyho po celý zbytek seriálu. 100% ()

Albert (1976) (E13)

Neil a Iris žárlí, že Anthony i jeho bratranci věnují tolik pozornosti Candy a opět se snaží jí uškodit. Neil chce nalít koním do vědra s vodou ricinový olej, ale zabrání mu v tom vysoký muž, Neila uhodí a uteče. Loganovi obviňují Candy, jenže ta v neznámém muži pozná Alberta, s nímž se nedávno seznámila. Napíše mu dopis a pošle jej v lahvi po proudu řeky. Albert Candy pozve do vily v lese, kde žije spolu se zvířaty. Anthony, Stear a Archie chtějí Candy adoptovat do rodiny Andrewových, ale překazí to Iris tvrzením, že Candy byla v jejich vile s vandrákem. Pěkný romantický závěr, v němž se za červánků Candy s Anthonym projíždějí na koni. 95% ()

Zachraňte strom (1977) (E14)

Po delší době se domů vrátí pan Logan, Iris s Neilem se těší, že jejich otec Candy vyrazí, ale ten ji jen pošle na návštěvu k tetě Pony. Zrovna v té době koupí strom u domu tety Pony výstřední boháč Flannigan, jenž ho chce porazit a převézt do Washingtonu. Candy i ostatní děti se snaží strom zachránit a to i lstí (natřou listy žlutou barvou a předstírají, že strom umírá). Flannigan od svého záměru ustoupí až když děti přirovnají strom k jejich tatínkovi. Tento díl k mým nejoblíbenějším nepatří, dějově se nikam neposouvá a zápletka mi přijde triviální, zvlášť stařec hbitě šplhající po stromě je až přehnaná karikatura. 85% ()

Osudné rozhodnutí (1977) (E15)

Sotva se Candy vrátí k Loganům, Iris a Neil ji opět začnou škodit. Splaší Kleopatru, ale Anthony ji Candy pomůže chytit. Nenávist Iris vůči Candy ještě víc zesílí a během slavnostní večeře, které se zúčastní i prateta Elroy Neil a Iris nastraží na Candy léčku. Schovají několik šperků u Candy v maštali a před Loganovou a pratetou vše odhalí. Najdou u ní i mašli od Annie, jenže Candy nesmí přiznat, že se s ní zná ze sirotčince. Loganová rozhodne, že Candy pošle na práci do Mexika namísto Dorothy. Candy napíše Albertovi, jenže ten je správcem Andrewovy vily považován za tuláka. Docela se divím, že správce klidně střílí na svého zaměstnavatele, aniž by ho znal. 95% ()

Širanai kuni e tabidači (1977) (E16)

Prateta Elroy nařídí svým synovcům, aby se nestýkali s Candy, protože u Loganů kradla. Candy vše uslyší a je ráda, že jí Anthony věří. Jakmile se Anthony a ostatní dozví o Candyině odjezdu do Mexika, přepadnou Neila a přinutí ho přiznat, že krádež je jeho a Irisina léčka. Druhý den dopoledne má Neil přiznat pravdu tetě Elroy, neboť odjezd Candy je naplánován nazítří v poledne, jenže mexický farmář Garcia přijede nečekaně již za svítání a tak Anthony, Stear a Archie přijdou pozdě. Candy z dálky uslyší už jen hru na dudy, to se s ní všichni tři chlapci loučí. Závěr tohoto dílu je značně nelogický, Anthony a ostatní by Garciův vůz velmi brzy dohnali a zabránili Candy v odjezdu. Ale na druhou stranu by to bylo příliš snadné a takhle je ten závěr přece jen dojemnější. 95% ()

V pustině (1977) (E17)

Během jízdy přes vyprahlé kaňony Candy zjistí, jak je v těchto místech důležité šetřit s pitnou vodou. Garcia nabere rodinu Walterových, kteří mu dluží peníze a musejí si je odpracovat na jeho farmě v Mexiku. Jimmy, nejmladší syn Walterových cestou dostane horečku, ale Garcia odmítne vrátit se do nejbližšího města. Candy mu ukradne vůz a Walterovy odveze k doktorovi. Protože dle doktora by Jimmy nemusel cestu do Mexika přežít, rodina je nucena se rozdělit. Candy proto starému muži prodá růže "Sladká Candy", které dostala od Anthonyho, čímž Garciovi uhradí dluh Walterových, následně se s vozem vrátí do pouště k překvapenému Garciovi. 95% ()

Slečna Andeyová (1977) (E20)

Candy stráví první noc u Andrewových jako jejich adoptivní dcera. Ráno se shledá s Dorothy, z čehož mají obě radost. Neil a Iris si stěžují u pratety Elroy na Candyinu adopci, jenže nepochodí a Neil je přinucen zodpovídat se z toho, že on a Iris označili Candy za zlodějku. V zahradě si Anthony všimne znaku Andrewových, který Candy vypadne. Candy mu prozradí, že ho kdysi ztratil její princ. Anthony zapochybuje, zda jej Candy nemá ráda jen proto, že se jejímu princi podobá. Candy Anthonyho ujistí, že ji nezáleží na tom, kdo je tím princem a že má ráda jeho. Během slavnostní večeře, která se koná na uvítání Candy do rodiny jsou Loganovi znechuceni jejím společenským postupem. Neil a Iris se pokusí Candy znemožnit, ale bez úspěchu, Candy Iris bravurně setře: "Iriso, prosím, poučuj mě, chtěla bych být tak půvabná a elegantní, jako jsi ty.":) 95% ()

Holub přináší naději (1977) (E21)

Zatímco si Candy zvyká na sice pohodlný, ale zároveň přísnými pravidly okleštěný život u Andrewových, Iris pod smyšlenou záminkou o farmáři pěstující nový druh růží vyláká Anthonyho na vyjížďku na koních. Pohádají se a Iris při zběsilém cvalu vletí před Tomův vůz a vylije mu konve s mlékem. Zatímco Anthony pečuje o lehce zraněnou Iris, Tom se u Andrewových setkává s Candy, ale teta Elroy jej nechá vyvést. Druhý den se Tom a Anthony v lese poperou, ale usmíří se. Teta Elroy zakáže Candy a Anthonymu přátelit se s Tomem a protože jí oba vzdorují, pošle Anthonyho do vily v lesích. Anthony tajně posílá Candy zprávy po poštovním holubovi. 95% ()

Rodeo (1977) (E22)

Candy dostane od Anthonyho přes poštovního holuba dopis, v němž jí sděluje, že se účastní rodea. Dozví se o tom prateta Elroy, striktně zakáže účast na rodeu a vyšle za Anthonym Candy, aby mu to rozmluvila. Anthony Candy sdělí, že se chce rodea zúčastnit, aby se oprostil od pohodlného života zhýčkaného zbohatlíka, rád by žil tak jako Tom. Candy k účasti na rodeu přesvědčí i Steara a Archieho, aby měli větší šanci přesvědčit i pratetu. Když Tom na Candyinu žádost po městě začne roztrubovat, že Andrewovi jsou zbabělci, pro zachování rodinné cti teta Elroy, byť nerada, s účastní souhlasí. Anthony rodeo vyhraje a k překvapení Candy mu přijede fandit i prateta. 95% ()

Šťastný den (1977) (E23)

Anthony v rodeu vyhrál tele, které se svérázným způsobem dostane až do Andrewovic rezidence. Prateta nechce o teleti v domě ani slyšet a tak jsou Candy s Anthonym nuceni ho někomu prodat. Nakonec jej od nich koupí Tomův adoptivní otec Steve. Anthony a Candy se rozhodnou vydělané peníze utratit za zábavu, která je jim přísnou pratetou odepírána. Svezou se na kolotoči, v restauraci si dají párek v rohlíku a protože je všude pohostí zdarma, napadne je utratit peníze u vykladačky karet. Věštkyně předpoví Candy štěstí, ovšem Anthonymu dvakrát po sobě vyjde smrtka a kartářka jim odmítne sdělit podrobnosti. Aby zahnali chmurné myšlenky, Anthony a Candy vyšplhají na zvonici. 95% ()

Hon na lišku (1977) (E24)

Candy a Anthony dostanou od tety Elroy kázání za jejich chování ve městě. Anthony prozradí Candy, že růže pěstuje na památku své matky. Jenže růže záhy začnou vadnout a Candy v tom vidí předzvěst špatných událostí. Během honu na lišku se Candy a Anthony oddělí od ostatních a zrovna když Anthony rozluští záhadu Candyina prince, stane se neštěstí. "Ty růže máme rádi právě proto, že vadnou. Rozkvetou a zvadnou, rozkvetou a zvadnou... A tak vlastně žijí věčně. Nezemřou." 100% ()

Neplač, Candy (1977) (E25)

Jedna z nejsmutnějších epizod seriálu, v níž nečekaně pádem z koně zemře hlavní kladný hrdina a Candyina velká láska Anthony Brown. Uvidíme tu několik vzpomínkových scén s Anthonym a jeho pohřeb, návštěvu Annie a Candyin návrat do domu tety Pony, kde se bude snažit na Anthonyho zapomenout. Povedená je scéna, v níž se Candy s Iris pře ohledně přesazování Anthonyho růží. "To chceš, abych se já, Loganová, hrabala v hlíně?!" "Anthony se kvůli těmhle růžím v té hlíně hrabal!" 100% ()

Jimmy (1977) (E26)

Candy se vrátila do domu tety Pony, aby se vyrovnala se ztrátou svého milého, jenže to jde velmi stěží. Co chvíli jí i sebemenší událost navodí vzpomínku na Anthonyho. Až osiřelému chlapci Jimmymu, jenž se do sirotčince dostal teprve nedávno se svými lumpárnami podaří vytrhnout Candy z letargie. Zvlášť lezení na její oblíbený strom přivodí Candy opět úsměv na tváři. Co mi na tomto dílu nesedí, že se sice v jedné krátké scéně objeví Anthonyho otec a vzkáže po Archiem a Stearovi, že by Candy rád poznal, ale už nikdy se v seriálu neobjeví a ani o něm nepadne sebemenší zmínka. Zřejmě tato chyba byla následkem předčasně ukončeného seriálu. 95% ()

Vánoce (1977) (E27)

Pan Cartwright pošle do domu tety Pony veliký strom se vzkazem, že jsou to jejich poslední Vánoce. Candy vyslechne rozhovor tety Pony a sestry Marie, že Cartwright má v plánu po Vánocích dům zbourat a na pozemku rozšířit své pastviny. Candy se vypraví promluvit si s Cartwrightem. V zahradě spatří starce připomínajícího zahradníka Whittmana a postěžuje si mu, jaký je Cartwright paličák, mizera a odporná příšera, když chce vyhnat sirotky z domu tety Pony. Až následně zjistí, že celou dobu mluvila s Cartwrightem. Candy učiní poslední pokus pana Cartwrighta obměkčit a se všemi dětmi se za ním vypraví v přestrojení za anděly a překvapí jej se svíčkami u vánočního stromku. Její úsilí se vyplatí. Pěkná epizoda, i když poněkud zavání citovým vydíráním. 95% ()

Usmívej se, Candy (1977) (E28)

Candy obdrží dopis od Toma, zve ji a všechny děti z domu tety Pony k sobě. Aby mohly jet i menší děti, Candy si půjčí vůz od pana Cartwrighta. Ten ji navrhne, že by ji adoptoval, ale Candy stále cítí závazek vůči Andrewovým. U Toma na Candy čeká překvapení - jsou tu Stear a Archie. Tom předvede rodeo, což Candy připomene smutné chvíle ohledně Anthonyho smrti. Candy už neudrží bolest v srdci a s pláčem volá svého milého Anthonyho. Od smutku ji pomůže Albert, jenž se při ní nečekaně objeví. Candy se nakonec rozveselí, Stear a Archie ji sdělí, že se rozhodli studovat v Anglii. I Candy přemýšlí, co bude dělat, ráda by se u tety Pony starala o děti. 95% ()