Wolf's Rain

• Japonsko ウルフズレイン (viac)
Japonsko, 2003, 9 h 58 min (Minutáž: 23 min)

Kamera:

Kósuke Arakawa

Hudba:

Jóko Kanno

Mamoru Mijano, Kenta Mijake, Akio Sujama, Hiroki Šimowada, Majumi Asano, Acuko Tanaka, Unšó Išizuka, Akio Ócuka, Maaja Sakamoto, Masaja Onosaka (viac)

Kdysi byl svět stvořen vlky. Z nich pak vzešli lidé, jenž později začali vlky pronásledovat a podle mnohých jsou již vlci 200 let vyhubeným druhem. Svět pomalu zaniká a je nyní pod vládou Aristokratů - pánů alchymie a technologií, jejichž zatím nejpovedenějším výtvorem je dívka Cheza, kterou vytvořili z bájné měsíční květiny. Vlci ale nevymřeli - naučili se přijímat lidskou podobu a v jednom městě, kam je přivedla vůně květinové dívky Chezy, se setkávají čtyři z nich. Dívka jim má ukázat cestu k místu, kam se podle pověsti mohou dostat jen vlci a o němž každý sní - k Ráji. Než se ale vlci k dívce dostanou, unese ji aristokrat Darcia, který chce také z vlastních důvodů otevřít Ráj. Vlci se tedy vydávají dívku dále hledat, ale po jejich stopách jde i muž jménem Quent, který je přesvědčen, že mu vlci zabili rodinu a tak se svou polovlčicí Blue vyhledává a zabíjí vlky... (ČSFD)

stilgar1

Žádné Japonské anime mě zatím takhle nezklamalo. Seriál se navenek jeví sympaticky, jeho technická stránka je skvělá a jen málokterý konkurující seriál se může chlubit lepší. Při mírném zamyšlení však zjistíte, že příběh není konzistentní. Všude je hromada nejasností a ještě větší hromada logických chyb. ()

Ajantis

Hlavní problém: Mytologie a zákonitosti světa Wolf's Rain, jak jsou mi předkládány, nedávají smysl. Jsou zde základní pojmy (ráj – lidé – vlci – konec světa...), ale přesvědčivých souvislostí jsem se nedobral. Jsou zde „vlci“ beroucí na sebe lidskou podobu; někdy jsou zobrazeni jako lidé, jindy jako vlci. V lidské podobě skáčí desítky metrů vysoko a jako stroje likvidují desítky vycvičených vojáků, na jejich tělech však zanechávají zranění způsobená vlkem. Vojáci o nich ovšem podávají hlášení jako o lidech; pokud je šálilo mámení a byla to jen iluze (které ale nutně podlehl i divák, protože ten je v tu chvíli vidí jako lidi), čím byla způsobena, když jindy je jako vlky vidět mohou? Vztahy mezi dvěma formami, které ústřední postavy na první pohled střídají, zde nejsou vůbec vysvětleny. Stejně tak vazby mezi lidským a vlčím pokolením; ke konci jsou poskytnuty alespoň nějaké informace, ale pořád zoufale málo, aby se dalo s jistou pravděpodobností usuzovat na to, proč a jak někteří ráje dosáhnout mohou a jiní ne a jak tato dichotomie vznikla. Po celou dobu seriálu se mi hlavou honily stále další otázky, ale odpovědi nepřicházely. Jistě, mohu si to všechno domyslet, prázdných oken je zde spousta, a dokonce mě i napadá několik silně metaforických významů, ale ty nemají v seriálových událostech dostatečnou oporu a nelze je považovat než za výplody mé fantasie. Pokud bych totiž WR očesal o tyhle ozdoby, zůstane pouze cesta několika individuí z bodu A do neurčitého bodu B, lemována řadou neuvěřitelně chatrných scénáristických odboček (neustálé znovushledávání postav). Všechny ty řeči o „nobles“, Ráji, vlcích, lidech (…) se mi jeví jen jako strašně-rádoby-cool smetí. No není úžasné mít ve filmu lidi, co se proměňují na vlky a naopak, směřující napříč zanikajícím světem do ráje, do nějž se mohou dostat jen vlci? Možná, ale jaký to má smysl, když to postrádá sebemenší špetku logiky? Epizodu 26 jsem zakončil se silným úšklebkem, ale co přišlo pak, nemá obdoby. Závěrečné 4 díly jsou tak šílené, že se zdráhám uvěřit, že vznikly s vážnou tváří a jasnou myslí scénáristovou. Každá z postav v nich alespoň 6x zemře, aby se pro někoho obětovala, 6x zase zázračně obživne, aby se obětovala znova, ztratí několik hektolitrů krve a vybrečí řeku slz. Wolf's Rain se mě snažil co nejsilněji přesvědčit, ať mu ten odpad dám, ale já jsem přece odolal. Je tomu tak pro grafické ztvárnění celého světa, především jeho architekturu. Závěrečné město, jeho pravidelné ulice, vysoké hladké zdi, sterilní čistota a nezaujatě procházející lidé ztrativší zájem o vše okolo... to je prostě nádhera. Za nejlepší považuji epizody z úvodu druhé desítky, v nichž postavy cestují napříč dekadentně vyhlížejícím světem, nic zásadního se neděje a já jen nasávám atmosféru a poslouchám občasné záblesky jejich hovoru. Bohužel takových chvil je málo a přijdou další slzoproudá setkání, KATASTROFÁLNÍ akční scény a papírem šustící řeči o konci světa. Už jen kvůli tomu dobrému (dalšími pozitivy jsou hudba a „Kibův barevný ráj“) by si seriál jako celek zasloužil vyšší hodnocení, bohužel nejasností je příliš a poslední 4 epizody překročily hranice mé tolerance už moc výrazně. () (menej) (viac)

PanCitron

Místy až zbytečně natahované a osobně ten rozjezd celé série byl o dost pomalejší než jsme očekával, což bohužel ani nezachraňovaly opravdu výborné postavy. Škoda, že pořádné grády to začalo mít až někdy kolem 23 epizody, kdy už začalo být konečně opravdu zle a děj perfektně vystupňoval. Ale za finální díly jsem však hodně vděčný, asi největší přiblížení k mému ideálnímu seriálovému konci co jsem doposud viděl Nejlepší díly: 07 - The Flower Maiden 14 - The Fallen Keep 24 - Scent of a Trap 26 - Moonlight Crucible ()

Hees

Wolf's Rain je veľmi kvalitný počin s dobrou hudbou a zaujímavým nejasným koncom. Nejasné konce mám rád, lebo sa dajú vysvetliť rôzne. Je tu teda priestor pre rôzne interpretácie konca. Podobný koniec dokážem prirovnať k umeniu (abstraktným obrazom atď). Správanie postáv je logické a nie je problém si ich zamilovať. O každej postave získame aj nejaké informácie a každej je venovaný priestor. Animácia je na rok 2003 na pokročilej úrovni a najlepšie sú spracovaný hlavný hrdinovia, keď sú vo vlčej forme. ;;;Trochu o čom je príbeh : Medzi ľuďmi žijú vlci a vlci stvorili veľmi dávno celý svet a všetky životné formy, aj ľudia vzišli z nich. Vlci sú medzi ľuďmi nerozoznateľný lebo sú v ľudskej forme. Jeden vlk Kiba má nutkanie hľadať v svete čo už za nič nestojí raj. Postupne sa k nemu pridávajú ďalší hrdinovia čo veria v jeho sen nájsť raj (paradise). Putujú po zbedačenom svete a jeden druhému "lížu" rany a veľa krát pochybujú či nejaký raj existuje (len Kiba nepochybuje). Zlo, alebo zlé je vlastne všetko čo im bráni sa dostať do ich vytúženého raja. ()

skretik

Nemám čo dodať k Mariusovi... chcela som napísať, že veľmi dobrý seriál, až na to prílišné vyhrotenie (americky tónované) charakterov, na tie 4 strašné diely, ktoré som naozaj preskočila (a to som si ani nečítala recenzie :D ) a na tie brnkačky na city v posledných dieloch (ktoré neviem prečo nie sú napísané v popise filmu... v skutočnosti je 30 dielov, nie 26)... Možno by som dala aj tých 5 *, ale tie posledné 4 diely, síce boli kvalitné a perfektné a tak všetko, tak boli prepísknuté, preto sa v konečnom dôsledku prikláňam k 4*+ ()

• Čtyři poslední epizody byly natočeny v podobě OVA - original video animation - a poprvé uvedeny až na DVD. (Terva)