V roce 1978 unese Helmut Thiele letadlo polských aerolinek a donutí je přistát na americké vojenské základně v Západním Německu. Jakmile se ale ocitne na americké půdě, nastanou opravdové problémy. Americký soud v Berlíně pod vedením soudce židovského původu (Martin Sheen) stojí před nelehkým úkolem. Je morálně správné potrestat člověka, který se jen snažil uniknout totalitnímu režimu, i když při tom porušil zákon? (Sofia)

Sofia

Zajímavý příběh o touze po svobodě, který ale občas ztrácí tempo. Scény ze soudní síně jsou poněkud zdlouhavé a plné právnické hantýrky, které je těžké opravdu porozumět. Z herců zaujme především Martin Sheen, pro fanoušky Seana Penna je určitě zajímavá jeho mini role německého emigranta, mluvícího lámanou angličtinou. ()

LiVentura

Slušné politické drama ze soudní síně,kde soudí americký hrdý a spravedlivý soudce muže, který unesl letadlo s osmašedesáti cestujícími z Polska do NDR a přeletěl s nimi na americké vojenské letiště . ()

Big Bear

,, Proboha, to je život na té východní straně tak hrozný, když raději riskují vězení zde na západě? '' ---- Navzdory lživě akčnímu coveru (ve filmu to Jumbo 747 Pan Am opravdu neuvidíte) a navzdory mírnému zklamání ohledně zpracování samotného únosu se jedná o velmi kvalitní film. Je to však spíše politicko - konverzační drama, většinu času se odehrávající v soudní síni. Hlavní hvězdou filmu je skvělý Sheen, který nezapomněl na soudcovský slib i když vláda USA by mu ráda verdikt nad obžalovaným nadiktovala. Letoun totiž přistál v americké okupační zóně, kde stále oficiálně platí ještě válečné okupační zákony americké armády a nikoliv Ústava USA. Sheen je však jiného názoru a tak tu můžeme sledovat nejen boj obžalovaného únosce o svoji svobodu, ale i boj soudce o právo obžalovaného na spravedlivý proces. To vše se odehrává v období, kdy Berlín dělila betonová zeď, která rozpůlila od sebe nejednu rodinu. Na té východní straně pak zůstala jen beznaděj a bezmoc ze sovětské diktatury... Všímal jsem si detailů a byly dokonalé. Ve východní zńě jezdí tráboši, warťasy, moskviče, na blešáku mimo všechno možné mají i vláčky HO a dokonce na ramínku mezi ruznými šaty jsem zahlédl battledress s nášivkou POLAND... Prostě blešák DDR jak má být. Ve filmu se mihne i mladičký Penn. Jak říkám film byl zajímavý a nezáviděl bych tehdejším soudcům. Přiznat právo jedinci na svobodu i za cenu krátkodobé nesvobody ostatních a rikovat že dojde k podobným událostem? Nebo se k únosci chovat jako k únosci byť jeho pohnutky byly lidsky pochopitelné a více méně mírumilovné? * * * * ()

Orlau32

Slušně obsazený a velmi dobře zahraný film, který byl natočen podle skutečnosti. Pamatuji se velmi dobře na to, jakou hysterii spustila naše televize ba i rozhlas a jak promptně všichni odsuzovali tento čin. Udělali z toho únos a kriminální čin. Je pravdou, že americký herec MARTIN SHEEN udělal ze své úlohy soudce, velmi působivý film. To se prostě tehdy stávalo, taková byla "studená válka". ()