Snímek NEŽ SE SETMÍ vypráví příběh kubánského básníka a spisovatele Reinalda Arenase (oscarový Javier Bardem). Arenas vyrůstal ve čtyřicátých letech minulého století na Kubě v provincii Oriente, kde se zrodila jeho celoživotní láska k moři a vodě. Coby dospívající mladík odchází z domova a stěhuje se do Havany, kde propadne revolučnímu zápalu a připojí se k okruhu spisovatelů a umělců. Jeho první román "Celestýna před svítáním" je vydán na Kubě, kde však sílí represe Castrova režimu a Arenas začne být coby homosexuál a politický spisovatel tvrdě pronásledován. Poté, co je falešně obviněn ze sexuálního obtěžování, je Arenas zatčen a uvězněn v pevnosti El Morro. Když je po nelidském zacházení z vězení nakonec propuštěn, uprchne Arenas v roce 1980 z Kuby na lodi Mariel Harbor. V New Yorku, kam se uchýlí se svým přítelem Lazarem Gomezem Carillesem, jsou Arenasovy naděje na lepší život rozmetány nemocí AIDS, na kterou v roce 1993 ve věku pětačtyřiceti let zemře. (Cinemax)

gudaulin

Po čertech dobrý film,který staví na strhujícím výkonu Javiera Bardema (bez nadsázky životní role).Příběh o tom,že příslušníci sexuální menšiny a nekonformní jedinci to mají těžké vždy a v totalitní diktatuře zvlášť.Film o vystřízlivění z politických a životních iluzí je depresivní a vzhledem k pomalému tempu vyprávění a použitému filmovému jazyku není snímkem pro každého.Některé scény-výslech,hostina v rozpadajícím se kostele nebo únik balonem obsahují surrealistické prvky. Deep se filmem spíše mihne ale svůj štěk si patřičně vychutnal.Slizký vyšetřovatel v jeho podání utkví v paměti. Filmu lze vytknout některé formální nedostatky ale vzhledem k obsahu a Bardemovu hereckému koncertu dávám 5 hvězdiček.Celkový dojem 90%. ()

Radyo

Scénář měl místy docela díry, ale každopádně příběh je to zajímavý. Javier Bardem hrál skvěle, jen jsem čekal trochu větší účast Johnyho Deppa a Michaela Wincotta. Chvílemi ve filmu byla i velmi zajímavá hudba, ale celkově je to pouze lehký nadprůměr. ()

Radek99

Americký režisér Julian Schnabel (mimo své režisérské ,,profese" známý též jako přední americký postexpresionistický malíř) si pro své filmy vybírá vždy silné a vyhraněné umělecky založené osobnosti s výstředním osobním životem, takový byl jeho první film o legendě newyorské graffiti scény Jean-Michelu Basquiatovi a nejinak je tomu i v případě biografického snímku o kubánském spisovateli Reinaldu Arenasovi, jehož stejnojmennou knihou je film inspirován. Celý životní příběh kubánského disidenta je modelovou ukázkou bolavých míst jakékoliv lidské společnosti, která totalitní systém nemilosrdně eskaluje a využije. Vztah k homosexuálům, lidem jinak vyhlížejícím a smýšlejícím, intolerance a totalitářská represe, to jsou průvodní znaky, které si sebou nese samozřejmě i režim Castrův. Schnabelův film může dobře sloužit jako podpůrný argument proti všem těm, kteří mají tendence ikonizovat kubánské revoluční vůdce a dávat tamní režim za příklad. Dění ve filmu má na svědomí třeba právě slavná tvář z triček západoevropských intelektuálů - Ernesto CheGuevara... Schnabel spojuje ve svém filmu dva protikladné tvůrčí postupy - dokumentární ráz podpořený autentickým dobovými filmovými materiály a silnou poetizaci příběhu založenou na skutečně působivé vizuální složce filmu. V několika momentech lze ve snímku nalézt i prvky magického realismu, který je příznakový pro středo- a jihoamerickou literární oblast. Roli spisovatele Reinalda Arenase svěřil režisér Španělu Javieru Bardemovi a ten se jí zhostil opravdu skvostně a otevřel si tak cestu k slibné mezinárodní kariéře. Bez něho by tenhle film nebyl tím, čím je... (Svého uměleckého vrcholu Julian Schnabel dosáhl ale až svým snímkem následujícím - nádherně poetickou stylizací Skafandr a motýl) ()

DaViD´82

Vynikající životopisné drama o životě kubánského básníka Reinalda Arenase. Toho ztvárnil jako vždy naprosto přesný a excelující Javier Bardem. Navíc je zde nepřehlédnutelná role pro Johnny Deppovou. Snímku by ovšem prospěla trochu urovnanější režie. Někdy se dlouhé minuty nic moc neděje, jindy se události řítí na diváka jako lavina. ()

Superpero

Čekal jsem film s Johnny Deppem a on tam byl asi 10 minut! Jinak homosexuální scény mě odpuzovaly takže jsem z tohohle filmu moc neměl. ()

Rob Roy

Neviděl jsem to úplně celé (ušla mi první půl hodina), ale myslím, že to zásadní jsem chytl. Silný a smutný příběh o tom, jak se žije na Kubě. Nevěděl jsem, že to tam bylo až tak drsný. Jo, a Johnny Depp je nádherná ženská. ()

B!shop

Misty to bylo dost zmateny, a Depp vypadal fakt uchylne. Na druhou stranu sem se nenudil a Bardem predved vynikajici vykon. Misty tu je vynikajici hudba, ktera se k tomuto smutnemu filmu hezky hodi. Davam tak 3,5*. ()

CheGuevara

Není to film, na který již nikdy nezapomenu, ale je to spisovatel Reinaldo Arenas (dokonale ztvárněný Javierem Bardemem), který se mi zaryl hluboku do paměti. Jeho bolestná láska ke kráse, umění a svobodě je neuvěřitelně nakažlivá. Než se setmí je bravurně zrežírovaný, drásavě pravdivý a hlavně dechberoucí výpovědí člověka, který se nesehnul před tváří kubánského totalitního režimu. ()

Hal_Moore

Jestli se někdo z herců v současné době dostává pomalu ale jistě mezi mé nejoblíbenější, zcela určitě je jím právě Javier Bardem, který je v každém filmu naprosto odlišný, a přesto vždy podá tak přesvědčivý a fantastický výkon, že mu Hollywoodská smetánka může jen a jen závidět. Tentokráte je Javier homosexuálním spisovatelem v komunistické Kubě. Spolu s ním jsou diváci svědky nechutných poměrů Castrova režimu, jeho nesmyslné averzi vůči poezii a kultuře jako takové, k homosexuálům a k lidské svobodě. Julian Schnabel vytvořil film, na který se i po třetím zhlédnutí dívám jako na svědectví jednoho (ale nikoliv jediného) stále trvajícího teroru vůči svobodě lidského projevu, vyjadřování a v neposlední řadě svobodě jako takové. V mých očích jde snad o nejlepší film roku 2000. ()

Brouk

Musím konstatovat, že film stojí a padá s Bardemem (ale umí i lepší role - Tahle země... apod.). Nicméně, nemohu se zbavit nějakého rušivého signálu odněkud z mých útrob, že tento film se tak trošku veze na současné vlně uměleckých děl poukázat na útlak všelijaých menšin napříč společností, vírou, systémy apod.... Možná moc křivdím, ale ani po druhém shlédnutí jsem se tohoto pocitu nezbavil...Tak nevím nevím, ale shrnuto: film je to víc než dobrý ()

Rogue

Po skvělém Basquiatovi nám Schnabel představuje život kubánského buzíka, spisovatele Reinaldo Arenase, jehož život byl všechno, jen ne nudný. Stejně jako Schnabelův film. ()

venus

Johnny Depp je, byl a bude jednoznačně úchvatný! Opět měl za úkol ztvárnit nějakého podivína, teda hned dva! Načančaného travestitu a ulízlého velitele (nebo co to bylo). Javier Bardem podal taky velmi silný výkon! Obzvlášť ta scéna, jak byl uvězněný v bedně byla hodně přesvědčivá, skoro mi z té hrůzy běhal mráz po zádech. Tvrdost režimu na Kubě byla moc dobře zachycena. Silné nejsou jen herecké výkony, ale také celý příběh. Spisovatelův boj proti totalitě je předem prohraný, ale i tak se nevzdává a psaní je pro něj vším. ()

gogo76

Teploši vo filme, to nie je to, na čo by som sa chcel pozerať, ale našťastie "oblizovacích" scén tu nie je veľa. Životný príbeh kubánskeho spisovateľa je spracovaný vierohodne a za najlepšie scény považujem tie, kde je J. Bardem za mrežami, alebo sa pokúša ujsť. Pobavila ma scéna úteku s balónom, dobre bolo vybabrané s "trpajzlikom"...Je to asi také pravidlo, ale vo filmoch platí, čo krpec - to hajzel. Vo filme hrá množstvo filmových hviezd, J. Bardem hraje skvele, mihne sa tu aj J. Depp, podarí sa odhaliť M. Wincotta, ale že vo filme hraje S. Penn, som sa dozvedel až zo záverečných titulkov. Kde si sa mi kurva schoval Sean??? Spisovateľ Arenas je stále v strehu, nikdy nevieš kto ťa sleduje. Aj ja tieto riadky píšem v tajnom úkryte. Fidel Castro má oči všade...80%. ()

Boogeyman

Drama syrové a špinavé, natočené jako vymazlený klenot vychytaný do nejmenších detailů….Když se to vezme kolem a kolem, tak Johny Depp vlastně ztvárnil svou celkem typickou roli, avšak v neobvyklém filmu. Tady je ale králem Bardem! ()

Legas

Zajímavý film, ale mohl být natočen "silněji". Zdálo se mi, že málo tlačí na pilu, a že je místy trochu moc vláčný. ()

Jordan

životopisný film homosexuálneho kubánskeho spisovateľa s pohnutým životom v podaní známeho výtvarníka v spojení s celkom príjemnými cameami Johnyho Deppa a Seana Penna a podmanivou hudbou Cartrea Burwella a piesňou môjho obľúbenca Loua Reeda - to všetko znie ako naozaj kvalitné a umelecky hodnotné dielo pre náročnejšieho diváka. A to je do istej miery aj naplnené, no možno nie som až príliš náročný, ale občas som sa v deji strácal a režisér mi nepodal žiadnu pomocnú ruku. Hlavný predstaviteľ však právom dostal nomináciu na Oscara a nič nemení na fakte, že sa jedná o pozoruhodný a jedinečný film ()