Helena v krabici

• Česko Helena v krabici (viac)

Thriller o úspěšném lékaři, posedlém krásou odmítavé dívky, který je odhodlán udělat cokoli, aby ji získal.  Chirurg Nick Cavanaugh žije sám ve velkém domě, a přestože má oddanou milenku, kolegyni Annu, zoufale touží po Helen, s níž prožil jedinou noc. Ta však jeho návrhy vytrvale odmítá. Když ji tedy poblíž jeho domu srazí auto a přejede jí nohy, Nick ji vezme k sobě a nohy jí amputuje. Ani sedativa však nedokáží potlačit její vzdor, a když se ho pokusí uškrtit, amputuje jí Nick také ruce. Umístí ji pak na zvláštní oltář, tráví s ní veškerý čas a pečlivě se o ni stará. Zpočátku mu dívka nadává a vysmívá se mu, postupně však její vzdor slábne. (oficiálny text distribútora)

sud

S tím, že jablko padlo rovnou pod strom v žádném případě souhlasit nemůžu. David Lynch pro mne není režisérský bůh a mezi jeho fanoušky se neřadím (ale ani mezi odpůrce), je to ale naprostý profesionál (byť kontroverzní) a natočil několik filmů, na které mohu přísahat (namátkou třeba "Mulholland Drive" či seriál "Městečko Twin Peaks"). Jeho dceruška stvořila pouze nudnou odpudivou psychárnu, mající jediný úkol - aby se u toho divákovi udělalo blbě. Jednání postav je dosti nelogické, herecké výkony mdlé. Nebýt závěru, který na všechno vrhá zcela jiný stín, dal bych odpad. 20%. ()

Pepinec

Dcerka se nám potatila, o tom žádná. Tolik nesmyslně po sobě jdoucích obrázků jsem naposled viděl před několika pětiletími při listování v katalogu Lega. Nicméně moc děkuju za inspiraci; až zase na otázku „kino?“ dostanu obratem odpověď „ne!“, budu vědět, co dělat. Stačí si nabrousit pilku… Za co jsou ty dvě hvězdy asi není v mém případě těžké uhádnout, což? První za krásu a sexappeal Sherilyn, a to dokonce i ve chvílích, kdy prochází největšími fyzickými proměnami od puberty. No a druhá ozdoba je za scénu, při které mi před očima blikal obrovský billboard s nápisem SEX, SEX, SEX… (Filmfest Hurghada 2012, 53/67) ()

Brouk

Film, o kterém se dnes téměř po více jak 10 letech nemluví. Bohužel i ve své době byl mediálně známý díky soudnímu sporu tvůrců s K.Basingerovou, která nakonec tuto roli na poslední chvíli odmítla. K.B. je jistě velmi zajímavá, ale pro konečně ztvárnění by byla asi kontraproduktivní. Škoda, ze film nerežíroval nekdo zkušenejší. Atmosféra je místy naprosto hutná, jen roztříštěnost a nebojím se říct, že přiblblý závěr mnoho pokazil. V každém případě i přes chyby či nedostatky je to víc než zajímavý a svým způsobem převratný a zcela nepochybně své místo ve filmové historii najde. ()

lillien

Mohla to být neuvěřitelně perverzní, zvrácená, uchylná a ještě i sexy podívaná. Ale psal se rok 93, většina kinematografie smrděla impotentními scénáři a kýčem kultu dokonalého těla, kdo necvičil aerobik, nejedl jednu ředkvičku denně a nebral lehké drogy, jako by nebyl. Ženy ve filmu vypadaly do jedné jako panenky z pobřežní hlídky, nikdo nevylučoval, nevlastnil jedinou vrásku, zato měl permanentní make-up i ve spaní a pod vodou. Nakonec je to docela oddechová a zábavná podívaná o tom, jak slizský, citlivý ňouma nemůže imponovat smyslné alfa samici, protože je to prostě proti přírodě. Představitelka Heleny zahrála mrchu s výborným talentem k ponižování velmi zdařile, zamilovaný doktor Nick byl celou dobu k smíchu, místy to zpracováním připomnělo mexickou telenovelu nebo Doktora z hor, ale to vše se dá odpustit, však v devadesátkách už jsme viděli horší hnoje. Koneckonců, kdo z nás někdy nebyl zamilovaný do někoho nedosažitelného. A takový námět je vždy vděčný. No a já jdu smazat další email bez odpovědi a zatáhnout žaluzie, dost možná už tam někde na větvi zase dřepí můj letitý fanoušek s noktovizorem. Budu se modlit, aby neviděl tento film.. ()

Rocky62

David Lynch je šílenec, ale doufal jsem, že to jeho dceruška po něm nepodědila. Omyl. Helenka v krabici je opravdu prapodivný a tupý film, který krom erotických záběrů nemůže nabídnout vůbec nic. Julian Sands je sympatický jak hovno a Sherilyn Fenn, která má sice pěkné poprsí čumí jak dámské přirození. V takovýchto filmech očekávám napětí a zvýrazněné charaktery postav, čehož se mi zde vůbec nedostalo, ale díky jedné scéně považuji tento patos za jakýsi lepší podprůměr. Asi jsem kripl, ale scéna, ve které Sherylin Fenn porazí auto je jednou z nejvtipnějších, jaké jsem kdy viděl. ()

• Na motivy filmu nahrála kapela The Misfits skladbu "Helena". (Shadowboxer)
  • Titulní roli měla hrát Madonna. Ta si však svou účast měsíc před natáčením rozmyslela. (Zdroj: Temné stránky duše) (trojúhelník)
  • Do role Heleny byla původně naplánována Kim Basinger, ale ta si to prý kvůli scénáři na poslední chvíli rozmyslela a od smlouvy odstoupilla. Kvůli následujícímu finančně náročnému soudnímu sporu s tvůrci filmu se musela vzdát i "svého" městečka Braseltonu a nakonec vyhlásila i osobní bankrot. (Agatha)