Oheň na nebesiach

• Česko Oheň v oblacích (viac)

5. listopad 1975. Parta lesních dělníků přichází v Arizoně oznámit policii, že pohřešují kamaráda Travise Waltona. Místní šerif Blake Davis povolá k případu šerifa Franka Walterse, nejlepšího vyšetřovatele v kraji. Předák Mike mu vypráví, jak se vše seběhlo: po skončení práce, už za tmy, viděli před sebou záři, a když přijeli blíž, uviděli podivné vznášející se těleso. Všichni byli zděšeni, jen Travis vystoupil z auta a šel si těleso prohlédnout zblízka. Tam upadl po zásahu neviditelné síly na zem, ostatní zpanikařili a ujeli. Walters je přesvědčen, že někdo z party Travise zabil a ostatní ho kryjí. Všichni podstoupí test na detektoru lži, ale zdá se, že si nikdo z nich příběh nevymyslel. Druhý test ovšem všichni odmítnou. Po pěti dnech se Travis telefonicky ozve Waltersovi. Ten pro něj okamžitě jede a najde ho zcela vyděšeného. Odveze ho do nemocnice. Po propuštění z ní si Travis začíná pomalu vybavovat vše, co v uplynulých dnech prožil... (oficiálny text distribútora)

dopitak

Podle skutečné události. Takové bývají nejhorší. První půlku sledujeme "strhující" vyšetřování státních orgánů, ve druhé kňourání jednoho chuje lezoucího slizem ve stavu beztíže. Naprostá katastrofa, námět, zpracování, technicky, herecky, dabing s Mahdalem a Evou Spostovou, která namluvila v jedné místnosti matku a ještě si střihla svojí vlastní maličkou žvaltající dceru. ()

Juto

Údajne skutočný príbeh o mužovi z Arizony menom Travis Walton (DB Sweeney), ktorý zmizol na päť dní a vraj bol unesený lietajúcim tanierom. Asi prvá hodina je najsilnejšia, pričom Waltonovi priatelia sú podozriví, že ho zabili, kým je nezvestný. Akonáhle sa Walton vráti, film stráca dynamiku. Scény z mimozemskej lodi som si samozrejme užil. Bolo to veľmi kreatívne. Problém je však v tom, že film strávil veľa času s vedľajšími postavami, ktoré v podstate zmiznú z príbehu, keď sa vráti Travis. 6/10 ()

oje

Samotný film nepřínáší víc, než předesílá obsah. Zpracování zavání béčkovitostí a vyšetřování party dělníků, které tvoří dominantní část děje, není nějak zvlášt dramatická ani jinak vypjatá. Jedná se ale o (údajně) skutečnou událost, kterou se film snaží interpretovat, a to mu jde docela dobře. Tvůrci nás neponechávají vlastní fantazii a ukážou příběh se všemi detaily, včetně létajícího talíře i vykreslení vzpomínek ze samotného únosu. Dokumenty i filmy s tématikou setkání s mimozemšťany, čímž obojím Fire in the Sky je, mně zajímají, a tak oceňuji i tenhle film. Snímkem zabývajícím se taktéž tématikou únosů mimozemštany je Čtvrtý druh. Alternativa: Fourth Kind, Close Encounters of the Third Kind. ()

Djkoma

Kvalitní sci-fi filmy s tématikou ufo nejsou mrtvé. Doba Akt X je pryč, ale tady je pozůstatek, který dělá čest svému žánru. Více jak hodinu sledujeme vyšetřování (bez agentů FBI, jinak Akta jak vyšitá) party dřevorubců, kteří tvrdí, že jeden z nich byl unesen neznámým létajícím předmětem, který zářil na obloze jako oheň. Film skvěle zachycuje americkou (i všeobecnou) nedůvěru k podobným tématům, stejně jako chuť "města" lynčovat již předem vinné bývalé všeobecně oblíbené známé. To nejlepší však všechny čeká v závěru, po atmosférickém čekání na rozřešení případu přichází skok o dvě kvalitativní úrovně výš (ano, na hranici geniality pokořena). Stačilo 10 minut, aby se z filmu stala událost, na kterou nezapomenete a díky ní nikdy nepůjdete zvědavě koukat na podivný objekt zářící nad vámi... Mysl uneseného vám totiž předvede krutou, syrovou a nepříjemnou vizi místa, kde byl vězněn. Kým? A je to opravdu všechno pravda? I kdyby nebyla, je to hodně mrazivá vize (a jak říká správný vědec:"Mé grafy nelžou..."). Mimochodem lehce oplácnutý a vlasatý Robert Patrick díky tomuto filmu získal roli v Aktech X. Zaslouženě a kruh se uzavřel. ()

TedGeorge

Parta lesníků pracuje přes den v hlubokých lesích Arizony a na noc se vždycky vrací zpátky za rodinami do civilizace. Až jim jednou chybí benjamínek skupiny, který chodí s dcerou svého šéfa (Robert Patrick). Co se mu stalo? To ví jenom banda lesních pracantů. A vy to na konci budete vědět taky. Vystačí to na dobrý horor? Vystačí. Mysteriózní hororový sci-fi prvek se ve filmu sice vyskytuje celkem jenom nějakých 15-20 minut, ale stojí to za to. Byť je to celou dobu hlavně drama řešící důsledky onoho zmizení, na konci se tvůrci odvážou a naplno ukáží to, co je od začátku jenom tušeno. Takže máte trochu pocit, jako by ten závěr natočil sám Ridley Scott. Rád jsem nalákal. ()

• Travis Walton sa v skutočnosti tiež stratil a objavil sa až po piatich dňoch. (kongamato2)
  • V roce 2010 se skutečný Travis Walton objevil v americké verzi pořadu Nic než pravda (Momenth of truth), kde na otázku zda byl opravdu unesen odpověděl "ano". Jeho odpověď byla detektorem vyhodnocena jako lež. (Abmont)
  • Po návrate mal Travis Walton problémy so žalúdkom, aj po obyčajnej strave všetko vyvrátil. (kongamato2)