Prirodzený svet - Season 25 (2006) (séria)

Medvědí muž z Kamčatky (S25E04)

(epizóda)
  • Veľká Británia The Bear Man of Kamchatka
Veľká Británia, 2006, 50 min

Produkcia:

Sue Turner

Medvěd grizzly - jedno z nejnebezpečnějších zvířat severoamerické přírody. Soužití člověka a medvěda se nikdy nepovažovalo za bezproblémové a bezrizikové. Existuje ale člověk, který chce toto tvrzení vyvrátit. Jmenuje se Charlie Russell, pochází z Kanady a je skvělým znalcem medvědů. Náš dobrodruh se s touhou dalšího poznávání vypravil přes půl zeměkoule na Kamčatku na ruském Dálném Východě. Stal se jedním z prvních obyvatel Západu, který navštívil hlavní město zdejší oblasti nedlouho po pádu komunizmu. V době studené války byla celá Kamčatka vojenským pásmem, do kterého měli omezen vstup dokonce i obyčejní Rusové. Charlie přijel, aby dokázal, že když je naše chování vůči těmto šelmám správné, nemusíme se jich bát. Chtěl se dostat k místním medvědům dřív, než se naučí mít z člověka strach. Přišel ale příliš pozdě. Když už se domníval, že jeho studie je u konce - všechno změnila náhodná návštěva místní zoologické zahrady. (oficiálny text distribútora)

Webb

Zajímavý dokument o výchově medvědů Charliem Russellem na Kamčatce v jejich přirozeném prostředí. Je tu už deset let a každý rok tu vychovává nové medvědí mláďata. Získává tu nové poznatky, které později bude uplatňovat v Kanadě. Jeho přáním je, aby se lidé přestali bát medvědů, zbavily se předsudků z báchorek a hrůzostrašných příběhů o krvežíznivých bestiích. Vždy si drží patřičný odstup a pomyslnou čáru únosnosti nechce nikdy překročit. Velmi náročná péče jak po fyzické tak i duševní stránce na něj doléhá každým dnem. Na obranu mláďat před velkým samcem sebou vždy nosí pepřový sprej. ()

Lukoboss

Moc pěkný dokument o člověku, který svůj život zasvětil těmto hnědým chlupáčům. Je neuvěřitelné, v jakém soužití s medvědy je, jak s nimi "pracuje" a s jako láskou to všechno dělá. Musím říct, že se mi to velice líbilo, doslova jsem s ním prožíval celé to medvědí dobrodružství. Kéž by bylo víc takových lidí! ()

mi-ib

Krásná příroda, neuvěřitelný vztah člověka s mědvedy popírající spoustu předstudků o těchto "krvelačných" šelmách a dojemný konec. Dokument plný překvapení, roztomilých medvíďat a jednoho odvážného badatele, který hledá hranici vztahu medvěda a člověka. ()

Berry0153

Úžasně zpracovaný dokument o člověku s obrovským srdcem a vůlí zachránit medvíďata žijící v nemilosrdné době, kdy pro předsudky lidí přijde mnoho zvířat zbytečně o život. Kéž by se jeho práce stala vzorem pro celé lidstvo. 100% ()

kamosska

Nádherný dokument, taký som už nevidela dlhšiu dobu. Charlie (muž) ktorý sa staral o mláďatá medveďov Andyho a Melisu. Snažil sa ich vychovať ako by to bola ich matka. Je naozaj krásne ako sa o nich staral a nebál sa starších medveďov, ktorí žili v ich okolí a boli pre nich nebezpeční. Po čase ako medvede vyrástli, už vedel že je čas ich opustiť aby dospeli a starali sa o seba sami. Koniec je smutný, keď rozprávali ako dopadli jeho medvede čo ich vychovával. Andy sa hral s Melisou a nevšimli si, že sa k nim blíži medveď. Zabil Melisu a Andymu sa podarilo utiecť :( ()