Náhlý strach

(festivalový názov)

Náhlý strach je jednou z variací archetypální noirové zápletky o téměř dokonalém zločinu. Avšak na rozdíl od Pojistky smrti (Double Indemnity, 1944) jej nahlíží z opačné perspektivy – oběti. Tou je zámožná autorka divadelních her Myra Hudson (Joan Crawford), jež se snaží zhatit plány svého manžela (Jack Palance) a jeho mladé milenky (Gloria Grahame), kteří se ji chystají zavraždit. Tíživá atmosféra plná paranoie a strachu je zesilována výraznými vizuálními kontrasty ve svícení a netypickými kamerovými úhly a postupně gradována mistrným hudebním doprovodem Elmera Bernsteina. Celkovou emocionální vyhrocenost taktéž pomáhají dotvářet funkčně využité sanfranciské lokace s notoricky známými strmými kopci a temnými zákoutími, u nichž lze jen těžko předvídat, co za nimi člověka překvapí. (Noir Film Festival)

Kenneth

Ze začátku romantický film, jehož děj přejde do velmi napínavé podívané. Plány jsou jedna věc, ale co všechno se pak při realizaci může stát, je druhá. Postavy filmu pak musí improvizovat a divák těžko odhaduje, co se stane v následující chvíli. Film obohacují různé drobnosti: pes na klíček nebo zajímavé nápady s kamerou. Je tam trocha naivity a hlavní postava by se pravděpodobně od určitého okamžiku chovala jinak. Také ta romatická část mohla být klidně kratší, film má téměř 2 hodiny. ()

mikulem

Ukázka z mého překladu. Je to citát (Henri-Frédéric Amiel), který Jack Palance ve filmu předčítá z knihy a je docela složitý. Pochybuji, že jste si ho v angličtině mohli náležitě vychutnat: "Nech v sobě místo pro tajemství. Neodhaluj všechnu tvou půdu radlicí sebezkoumání, nech růžek tvého srdce pro to, co vítr přinese, schovej stinný kout pro stěhovavého ptáka. Nech místo v srdci pro nečekaného hosta, oltář pro neznámého boha. Pokud pták zazpívá v tvých větvích, příliš se nesnaž ho zkrotit. Pokud objevíš něco nového, myšlenku či pocit probuzený v tvém nitru, nespěchej s jeho odhalením, s jeho poznáním. Dovol vzniklému zárodku chránit se zapomenutím, obestři jej klidem, nevnikej do jeho temnoty. Nech ho pojmout tvar a vyrůst, a nikomu ani slova o tvém štěstí." ()

radektejkal

Oblíbený film Françoise Truffauta, ostatně koho by ne...Ella Fitzgeraldová zase zpívá v You Turned the Tables on Me (Dostal ses mi na kobylku, tady "dostala"): "You used to call me the top / You put me up on a throne / You let me fall with a drop / and now I'm out on my own." Existuje ovšem ještě lepší přísloví: "Kdo jinému jámu kopá..." Lester Blaine získá Myra Hudsonovou jednak ze vzteku (neboť dříve popřla jeho vhodnosti pro roli milovníka) a jednak kvůli jejímu majetku. Mohl by s tím být spokojen, ale není. Odkudsi vykope svoji bývalou milenku a a dochází k prvnímu zvratu, možná důležitějšímu než ve druhém dějství. Příběh je jednoduchý, skládá se jen ze dvou zásadních rozhodnutí. V podstatě je to výhoda, neboť jeho jednoduchost umožňuje filmovým tvůrcům: hudby (s výpůjčkami od Igora Stravinského), kamery, režie, ale především (podle mě je to spíš výjimka) oběma hlavním rolím, nezávisle na sobě vyniknout. A divákům soustředit se na jejich finesy. Pozn.: V těchto typech filmu mě občas iritují rádoby vtipné, ale v podstatě hloupé dialogy typu: Myra: Remember what Nietzsche says "Live dangerously!" / Lester: You know what happened to Nietzsche? Myra: No, what? Lester: He's dead. ()

vitekpe

Chapu, ze vybrat k Joan Crawford takoveho "protihrace", ktery by byl ve filmu alespon trochu "videt" je tezke, ale tentokrat to je opravdu mazec. Jack Palance je maska k pohledani, a priznavam, ze chvilemi na me pusobil spis jako loutka... :-) Jinak film je napinavy, Joan Crawford je skvela, Gloria Grahame tez, cili nakonec prijemny zazitek pro milovniky noir stylu. ()

Bebacek

4,5 - Zámožná autorka divadelních her Myra Hudsonová (Joan Crawfordová) se snaží překazit plány svého manžela Lestera (Jack Palance; původně byla role nabídnuta Marlonu Brandovi) a jeho milenky Irene (Gloria Grahamová), kteří se ji chystají zavraždit. Typická noirová zápletka - the perfect crime - a Crawfordová ve své typické noirové pozici - žena jako oběť. Posledních 20 minut je dokonalou gradací děje, atmosféra hustá, že by se dala krájet. Napětí je perfektně budováno i díky hudbě Elmera Bernsteina. ()

• Dne 21. sprna 2015 byl snímek uveden v rámci 3. ročníku Noir Film Festivalu pořádaném na hradě Křivoklát, v programové sekci „Pocta Joan Crawford“. (Agatha)
  • Podľa Jack Palanca, Joan Crawford a Gloria Grahame spolu nevychádzali a dokonca prišlo medzi nimi k fyzickému stretu počas natáčania. Hádka začala po tom, ako Gloria Grahame veľmi nahlas cmúľala lízatko počas natáčania s cieľom Joan Crawford nahnevať. Celé mužské osadenstvo si chvíľu so záujmom pozeralo bitku, predtým ako zasiahlo. (Scevola)