Peace on Earth

USA, 1939, 9 min

Réžia:

Hugh Harman

Mel Blanc

Skončila válka a na Zemi již není živého člověka. Je obývána civilizovanými zvířátky, která právě slaví Vánoce. Do rodiny veverek zavítá na svátky i dědeček, jenž vnoučkům začne vyprávět příběh o zkáze lidí a o tom, kterak zvířátka po nálezu Bible ve starém kostele vybudovala nový a lepší svět. Krátký animovaný film byl nominován na Oskara a dokonce na Nobelovu cenu míru. (J.Connor)

DaViD´82

Osobně mi vůbec nesedly úvodní a závěrečná zpěvavě-groteskové části. Jak se však začně vyprávět "legenda o lidském pokolení", tak je to hned o něčem jiném. Škoda, že na vás tvůrci svou chválihodnou myšlenku valí takovým způsobem, že se vám jejich vyděračský způsob rychle přejí. Bráno z dnešního pohledu samozřejmě. Tehdy to bylo asi o něčem jiném, což dokazuje mimo jiné i nominace tohoto animovaného kraťasu na Nobelovu cenu míru v roce 1939. Animačně není co vytýkat ani z dnešního pohledu, natož z toho před takřka sedmdesáti lety. ()

berg.12

Dědeček vypráví svým vnoučkům-veverkám, kdo to byli lidé a jak se navzájem zničili. Animovaný snímek s výrazným humanistickým a dobovým poselstvím vyniká především animací válečných scén. K vidění ZDE ()

Jezinka.Jezinka

Bylo nebylo, dříve tady byli velcí tvorové, chodili po dvou a měli zbraně. Nedokázali spolu žít v míru, a tak se vzájemně vyhubili. Vize, že po nás tu budou veverky, se mi nejeví nikterak pesimistickou. Mír na Zemi a pokoj všem veverkám dobré vůle. ()

darkrobyk

Sice jsem poněkud skeptický k tomu, že by se dal podle Bible vybudovat lepší svět (jelikož každý si z ní vybere, co se mu hodí - což trvá již po staletí), ale vyměníme-li krysy a pavouky (nic proti pavoukům, jsou fajn) za veverky, nu, pak není co řešit. Nechť žijí veverky a člověk až zmoudří! ()

Carol Pifková

Animák z roku 1939 by mohol byť i kľudne jednou z alternatív, čo nás čaká ak sa niektorí ľudia neuvedomia a nezmenia. Ak by som sa na takéto niečo pozerala z hora alebo teda možno i z dola nečudovala by som sa. ()

GTS_PUNK

Kvalitné animované spracovanie z roku 1939 so silným protivojnovým odkazom. Príbeh o tom ako starý otec rozpráva svojim vnúčatám-veveričkám o "ľuďoch", ich hlúposti a zasievaní smrti na poli zvanom Svet, až na ňom nezostal okrem zvierat jediný živý tvor. Peace on Earth, goodwill to men. ()