Strašiak

• Česko Strašák (viac)

Max (Gene Hackman) si odseděl trest za napadení a po propuštění míří do Pittsburghu, kde si chce otevřít luxusní myčku aut. Lion (Al Pacino) strávil pět let na moři a teď se chce dostat do Detroitu, aby navštívil dítě, které ještě neviděl. Jejich sny možná nejsou bůhvíjak velkolepé, ale vy si stejně budete přát, aby se Maxovi s Lionem splnily, protože Strašák, který v roce 1973 získal společně s filmem Námezdní síla Zlatou palmu na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes, má srdce stejně veliké jako je putování jeho hrdinů napříč Amerikou. Tihle smolařští tuláci se nám totiž permanentně zatoulávají do srdcí – a je to výsledek skutečně prvotřídní týmové práce: dojemných hereckých výkonů Hackmana a Pacina, citlivé režie Jerryho Schatzberga a skvělé kamery Vilmose Zsigmonda. Vydejte se s našimi dvěma hrdiny na cestu. Zažijete nezapomenutelné. (oficiálny text distribútora)

B!shop

Moc jsem nevedel, co od filmu cekat, ale nakonec to bylo takovy to pohodovy roadmovie o jednom netradicnim pratelstvi cholerika a vtipalka, kde jde kazdej za svym malym snem a je to v podstate lehce o nicem. Tady jde ale o tu prijemnou atmosferu, sem tam nejakej dobrej forek a hlavne genialni dvojici Pacino a Hackman, ktery se skvele doplnujou a nebejt nich, je film polovicni. Trochu akorat zamrzi k celkovymu vyzneni filmu nehodici se zaver, kterej me lehce nasral, ale jinak fakt prijemna pomala podivana. ()

emma53

Kdyby mně děda někdy vyprávěl tuhle historku, která se mu přihodila před čtyřiceti lety, tak bych mu do písmene věřila. Jak se seznámil s Lionem a když se dali do kupy, jak s ním chtěl zrealizovat svůj sen, za kterým se pak pustili společně do Pittsburghu i když si Lion ještě potřeboval vyřídit nějaké svoje osobní záležitosti. Jaké trable je cestou potkávaly a nebylo vždycky jednoduché se s nimi vypořádat. Kolik situací úsměvných a nebo těch tragických spolu zažili a že jich byl velký kopec. Mimo jiné jsem se dozvěděla mimořádně důležitou informaci ohledně strašáků na polích, mě by to samotnou nenapadlo:-) I ten konec bych dědovi věřila a uronila bych slzu. Mezi mnoha jinými patří i tihle dva herci Gene s Alem mezi ty nejlepší pod filmovým sluncem a i když jsem chvílemi zaregistrovala trochu hlušší místa, tak už jen kvůli nim stojí za to tohle road movie vidět. ()

Pohrobek

Film o jemném, ale pevném přátelství dvou obyčejných vagabundů, natočený neuvěřitelně citlivým a příjemným způsobem, který by sám o sobě diváka zahřál a pohladil po duši, ať by byl konec příběhu smutný jakkoliv. A on, ačkoliv je smutný dost, je ze všeho nejvíce pravdivý, ale přece nějak zvláštní. Neocenitelná sonda do duše malého člověka. ()

radektejkal

Jak vidím, mnozí porovnávají Strašáka s Půlnočním kovbojem, a také mně se tahle idea (nebo spíš iluze) dostavila – a tak jsem se z ní snažil něco vytěžit. A nakonec se mi oba filmy pomíchaly tak, že jsem začal to lepší připočítávat "kovbojovi" a to horší "strašákovi". Na každém filmu je však (kromě aktuálního sledování) důležité i jeho doznívání v mysli. Teprve po jeho zažití {Němci tomu říkají "Nachgeschmack", Angličani "aftertaste", Češi na to nemají žádné poetické slovo kromě "ocasu"} se mi oba filmy opět oddělily a zaujaly svoje jedinečné místo. ()

Vojcl

Příjemná a bohužel již skoro pozapomenutá road-movie s Al Pacinem a Gene Hackmanem. Dojemný a hlavně uvěřitelný příběh, spolu s hereckým koncertem ústřední dvojice dělá ze Strašáka skvělou podívanou. I když to nemusí být zrovna snímek pro každého, já tyto nízkorozpočtová komorní dramata prostě žeru :-) !! ()

• Ve scéně, kdy jsou Max (Gene Hackman) a Lion (Al Pacino) vyhozeni z kuchyně, kde žádali o práci, Liona polije jeden z kuchařů vodou. V dalším záběru, když dvojice odchází, má však Lion košili suchou a následně zase mokrou. (Marator)
  • Ještě před natáčením se Gene Hackman a Al Pacino oblékli jako tuláci a stopovali napříč Kalifornií, aby se lépe vžili do svých rolí. (D3VIL)