Halloween 6: Prekliatie Michaela Myersa

• Česko Halloween: Prokletí Michaela Myerse (viac)

V neúprosném budování strachu, ze kterého vám bude běhat mráz po zádech, se nic nevyrovná filmu Halloween VI: Prokletí Michaela Myerse, nejstrašlivější kapitole děsivé série Halloween! Jediná hrůzná noc teroru ukrytého pod maskou Michaela Myerse změnila osud jednoho malého města navždy. Nyní, šest let poté, co měl zemřít v plamenech, se Myers vrací, aby znovu zabíjel - a tentokrát není možné uniknout! Jak vražedná zuřivost, při níž se vám zrychlí tep, směřuje k vrcholu, jsou postupně odhalována dlouho skrývaná tajemství nejmaniakálnějšího vraha filmového plátna a jsou skutečně šokující! (oficiálny text distribútora)

MM_Ramone

V roku 1978 natočil americký režisér John Carpenter film "Halloween". To bol začiatok slasher horrorovej série o vyčínaní neľudského vraha Michaela Myersa. Od vtedy sa vyprodukovalo mnoho pokračovaní. Niektoré boli lepšie, iné za moc nestáli. Diel s poradovým číslom šesť, s podtitulom "Prekliatie Michaela Myerse", sa veru moc nepodaril. Scenár v ktorom sú naivne zakomponované druidské mýty, thornov symbol, runy a pohanská sekta je vskutku hlúpy. No a ani samotný Michael Myers sa tu bohvie ako nepredviedol. Zabil iba štyri ženy a štyroch chlapov. Čakal som väčšie jatky. ** ()

Isherwood odpad!

Když jsem po pětce volal po jakékoliv inovaci, netušil jsem, do jakého bahna může inovantní přístup režisérův film poslat. Joe Chapelle rozhodně nemá nastudované dějiny slasheru, protože Michael kosí lidi jako kdejaký podprůměrný buran z rutinních teen vyvražďovaček, čili nenápaditě. Místo temnoty na nás odevšad bliká epileptický střih podpořený industriální hudbou s ruchovými vsuvkami v podobě lidských výkřiků či sténání, což by jeden snad i v půlce devadesátých let pochopil (doba holt kráčí kupředu), ale scénář co do infantility opět trumfuje předchozí díl a když už raději nehledáme logiku, tak alespoň nějaký styčný bod si tvůrci vybrat mohli a posléze toto téma dovést do nějakého rozuzlení. Bohužel, ani to ne. Absolutní dno, protože po tomhle už následující (prozatím) dva díly nemají kam klesat. Hořká rozlučka Donalda Pleasenceho. Amen… ()

tron

Nulovú úctu voči vlastným postavám tvorcovia preukázali už v štvorke, keď Laurie nechali zomrieť mimo záber. História sa opakuje v šestke, kde jej dcéru Jamie nechajú pre zmenu brutálne zomrieť v úvode filmu, hoc predtým bola hlavnou postavou v dvoch Halloweenoch. Následne sa univerzum rozširuje o úplne nové postavy: konkrétne o brata Laurieinho otca (!) a jeho rodinu. Aby bola situácia ešte komplikovanejšia, pribúda postava stvárnená Paulom Ruddom, ktorý v skutočnosti hrá (samozrejme dospelú) verziu Tommyho Doylea – spomínate si na chlapca, ktorého Laurie strážila v jednotke? Je mi v podstate jedno, v koľkých režisérskych zostrihoch Halloween 6 existuje. Oficiálnou verziou je 88-minútová, ktorá šla do kín. A tá je príšerná. Všetko je chaotické, divne zostrihané, nič nemá zmysel, o logike si môžete nechať maximálne tak snívať. Vinou drastického prestrihávania sa stávame svedkami toho, že hoci Loomis mal v štvorke a päťke početné popáleniny na tvári, v šestke ich už nemá. Pôvodne sa to vysvetlilo plastikou, ale bolo to vystrihnuté, takže jeho "zázračné" vyzdravenie ostáva bez vysvetlenia. Ak nepočítame skvelé CGI cameo z Halloween zabíja z r. 2021, jedná sa o jeho posledný návrat do roly. V rovnakom roku zomrel a film je venovaný jeho pamiatke. Neviem, či na tom malo podiel niečo iné, alebo jeho (viditeľne sa zhoršujúci) zdravotný stav. Iný zdroj tvrdí, že natočil viac scén, ale boli vystrihnuté. Tak či onak, vo filme je prekvapivo málo a z deja vypadáva na také siahodlhé úseky, že keď sa na konci nečakane zjavil, zostal som na sekundu zarazený, že čo tam robí. Jeho výkon je tu značne utlmený, keďže po tom, čo predviedol najmä v štvorke a päťke sa už viac afektovaným asi dať nedalo. Ale tipujem, že aj pod jeho tunajšiu utlmenosť sa podpísalo zdravie. Ostatné postavy sú nezaujímavé. Tvorcovia žiaľ dokončujú v predchádzajúcej časti započatú bizarnú dejovú linku. V šestke sa teda dozvedáme, že Muž v čiernom je šéfom druidskej sekty (!), ktorá Myersom roky manipuluje. Niekto bude nadávať, tvrdiac, že najmrazivejší Myers je ten, u ktorého netušíme, prečo vraždí. Iný povie, že je to vítaná, hoci za vlasy pritiahnutá zmena. Ďalšiemu to bude fuk. Toto bola každopádne skutočne natoľko slepá ulička, že sa jej následne nevenoval už žiadny sequel, prequel, remake a dokonca ani reboot. Pikoškou je, že sme na to mnohí zabudli, ale v skutočnosti prvá zmienka o Druidoch v rámci univerza historicky prvý raz padla už v dvojke z r. 1981! Aby som to každopádne ukončil pozitívne: na sérii oceňujem, že (na rozdiel od Voorheesa a Kruegera) neskĺzla k čiernemu humoru. Zakaždým si zachovávala tvrdú, dospelú, serióznu atmosféru. Chcelo to ale určite kvalitnejšie scenáre, pretože ku koncu naozaj šlo už len o to, koho (a ako) Myers drasticky zavraždí. Šestka každopádne sériu zabila. Síce sa ďalší objavil už o tri roky neskôr, ale ignoroval všetky udalosti okrem tých z jednotky a dvojky. No, aj tak sa dá, ak príliš hlboko klesnete do marazmu. Reč je samozrejme o fantastickom H20. () (menej) (viac)

Slasher

Průměrný Halloween... Po stránce vražd nebo zábavy není co vytýkat, ale vážně nechápu proč tam tvůrci nacpali takový hovadiny jako partu doktorů v kápích, co Michaela ochraňují a snaží se ho ovládat; nejspíš pro starodávné zlo v něm ukryté. Michael Myers je prostě rozvážný vraždící psychopat, tolik děsivý právě kvůli tomu, jak reálně působí. Jestliže má na ruce starodávnou keltskou runu a nechá se popostrkovat nějakou stupidní sektou, všechno jeho kouzlo se potápí do hoven. Tento díl je tak akorát, ale pokud by série pokračovala v tomto duchu, šla by rychle k potupnému dnu. Nevím komu můžu děkovat za ten geniální nápad navázat Halloweenem 7 (H20) na ještě klasický Halloween 2, a ne na ty 3 díly mezi. Rozhodně nebyly špatné, ale prvním dvěma syrovým se rovnat nemohly. Spíš se teď bojím, co přijde po Resurrection... P.S. V tomto Halloweenu se naposledy objeví dr. Loomis - skvělý Donald Pleasence bohužel rok poté zemřel. (historie série) ()

Bloody13

"Je to jeho hra. A já tušim, kde ji chce hrát!" Tak samozřejmě, že doma, spíš jde o to jak. Michael se vrací do rodného Haddonfieldu, aby tohle městečko redukoval o dalších 10 mrtvých. Jenže bohužel... podobně jak blbě skončila pětka, stejně tak blbě začíná její pokračování, co odsouvá Myerse na druhou kolej a nepochopitelně se pitvá v druidském okultismu. Svou upištěnou neteř sice konečně rozseká žacím strojem, jenže za doprovodu kašovité mutace Carpenterova hudebního motivu to zkrátka nemá grády. A pozor, při závěrečné nakládačce vydává Michael bolestivé kňourání! P.S. tušim, že tohle je snad první Halloween, který se skutečně odehrává na podzim, nikoliv v létě. ()

sniper18

Videná oficiálna kinoverzia. Je to celkom dobrý horor, ktorý je už šiestym dielom tejto kultovej série. Má iba priemerný príbeh o Michaelovi Myersovi, ktorý chce dostať ešte zvyšok svojej rodiny, ale čiastočne je pod kontrolou tajomnej sekty a navyše jeho rodný dom už obýva nová rodina. Spracovanie je ale veľmi zvláštne, už úvod pôsobí príliš zmätočne a to sa nesie prakticky celý film, mierne sa to vylepší až v záverečnej priamočiarejšej tretine, dej je tu skutočne veľmi neprehľadný a tak som mal po tejto stránke s mnohými prvkami problémy, ale aspoň sa tu stále niečo deje, takže ani na chvíľu nenudí. Atmosféra tu už nie je prakticky žiadna, napätie je minimálne, ale to platí o celej sérii, takže za zápor to neberiem, ale filmu trochu uškodila doba jeho vzniku, deväťdesiate roky už pre tento žáner nie sú také pôsobivé, ako boli tie osemdesiate. Čo sa týka samotných vrážd, tak tu som nadmieru spokojný. Samozrejme to nie je žadny extrém, ale je ich celkom dosť, sú slušne krvavé a obsahovo zaujímavé a hlavne sú všetky v obraze, čo je veľké plus, takže žiadne nachádzanie bezmenných mŕtvol, ktoré predtým nemali žiadny priestor na rozdiel od takmer všetkých predchádzajúcich dielov. Najviac sa mi páči vydarená záverečná naháňačka po nemocnici s viacerými úmrtiami. A oproti predchádzajúcemu dielu tu samotný Michael Myers pôsobí omnoho lepším dojmom. Herecké obsadenie je celkom slušné, kvôli celkovej zmätočnosti som mal s viacerými postavami a ich významom vo filme mierny problém, ale opäť poteší Donald Pleasence, zaujímavý je aj Paul Rudd a nesklame ani zvyšok obsadenia. Réžia a technická stránka pôsobia len priemerným dojmom, ale nie som z nich výraznejšie sklamaný. Mrzí ma, že som nevidel tú kvalitnú verziu nezničenú prílišným strihaním a podobne, ale aj tak som celkom prekvapený, podľa hodnotenia som čakal menej, oproti predchádzajúcemu dielu určite vylepšenie a v tejto sérii sa tento diel nestratí. Objektívna kvalita filmu- 60%, film sa páči mne na 61%. ()

ScreamJay

Tam kdesi pod bílou maskou se kdysi skrývalo čisté zlo, ale postupem dílů a času je tím jediným co se pod maskou skrývá ksichtík pana kaskadéra. Šestý díl Halloweenské ságy je v celku nicotným hororem, který se seč může snaží tvářit jako srdnatě vybojované dobré pokračování. Přes porci brutality a několik záběrů v moderním hávu ovšem stále prosvítá ubohý scénář těžící z Xtého pokolení rodiny Strodeových. Za zmíňku stojí docela slušný výběr prostředí psychiatrické léčebny. Ale to ostatní už jaksi neplní svůj účel a proroctví s nějakou snůškou mytologických nesmyslů, to už nemá s Carpentrovým opusem nic společnýho. Dvě hvězdičky dávám proto, že pokud tenhle předkrm nebudete kousat a zhltnete ho celý, pak vám hned nedojde že je to pěkně hnusné papání. ()

Tyler odpad!

Viděl jsem tenhle film před několika lety v domnění ,že se dívám na původní Halloween od Carpentera (nebijte mě, svůj omyl jsem poznal cca po 5 minutách). Tak už jsem ho dokoukal. Je to hrůza, ubohý šmejd. Nemá nic společného s původními filmy, proto ho ignorujte (stejně tak díly 3, 4 a 5). ()

viperblade

V zajímavostech je psáno, že scénář prošel jedenácti (!) verzemi. To mi teda řekněte, jak ty verze vypadaly, protože jestli tohle je ta, kterou vybrali jako nejlepší, tak to mě po…drž. Halloween: The Curse of Michael Myers je oficiálně nejhorší přímé pokračování (třetí díl beru jako nesouvisející film) této série. Jediná věc, která mi zůstane v paměti, je Paul Rudd a fakt, že tohle je poslední snímek Donalda Pleasence. Kdyby na světě existovala spravedlnost, tak by se tento herec s námi rozloučil o pár let později, aby měl šanci se (na plátně) rozloučit důstojně. Ano, mluvím o následujícím dílu. Takže tyhle dva faktory mě, či mé hodnocení, berte to, jak chcete, drží nad odpadem. Jinak tenhle díl zahodit a zapomenout. 20 %. ()

Wacoslav1

No já si nemůžu pomoct, ale i přes ty všechny negativní komentáře tady mi šestka přišla rozhodně o něco podařenější než nudná pětka. Pravda pro někoho může bejt nezkousnutelný jak je vyústění celé série kdy se vlastně dozvíme všechna tajemství o Michalovi Myersovy podáno, ale mě to tak špatný nepřišlo. Ano celý to pokračování příběhu z mužem v černým už je trochu dementní a každýmu ta pointa nemusí přijít úplně košer, ale narozdíl od pětky má tenhle film aspoň slušný tempo, nenudíte se něj a taky má pořádnej konec kde se všechno vpravdě rozsekne nebo teda spíš usekne, ale to je celkem fuk já si prostě myslím, že tenhle film není až tak hroznej a to průměrný hodnocení si nakonec i zaslouží.50% ()

JAn odpad!

Dementní scénář skvěle doplňuje dementní režie v nejdementnějším pokračování halloweenské ságy. ()

petero

Michael je z policajnej stanice spolu s Jamie unesený kultom tŕňa ku ktorému patrí ten záhadný muž z H5. Tu je donútený k znásilneniu Jamie a začiatok H6 sleduje príchod Michaelovho potomka na svet a jeho útek v Jamienom náručí. Michael sa opäť vydáva na svoju krvavú cestu... PRODUCERS CUT je príjemne atmosférický a zďaleka najmysterióznejší zo všetkých dielov s MM, tu však odsunutým do úzadia. Originálna KINOVERZIA má úplne iný záver - akčnejší, každá vražda je podaná oveľa ale oveľa drsnejšie a často krát aj úplne inak a v závere sa doslova strhne vyvražďovacie inferno, ale zároveň je celkove inak zostrihaná na úkor atmosféry a jej vyznenie pôsobí omnoho ale omnoho zmetenejšie. Napríklad vôbec nie je spomenuté že Dr. Loomis bol na plastike vďaka čomu už nemá žiadnu jazvu a to je len jedna z rady dôležitých drobností ktoré totálne degradovali snímok. Nie je preto vôbec prekvapujúce že táto línia tu končí. Predsa len MM členom nejakého kultu je samé o sebe riadne pritiahnuté za vlasy. Donald Pleasance tu viditeľne hrá na konci životných síl no predsa lepšie ako v H5 a nebiť kino verzii, ktorá patrí hlavne Michaelu Myersovi, tá producentská by mu bola zďaleka lepším pomníkom. ()

darkrobyk

Ač patří tenhle Halloween k nejslabším dílům dosavadní série, beru ho jako průměrnou podívanou s několika hezkými vraždami, mezi nimiž kraluje provrtání skrz naskrz následované naražením na kovový bodec. Poněkud odbytější je podříznutí a zcela promarněné vykydlení osazenstva na operačním sále, které zabily stroboskopy. Film má příjemný vizuál s pěkným laděním do modrých odstínů v protikladu k barevnému podzimu. Nápad s jakousi sektou odkazující se na Kelty je podivný a zbytečný, anžto zůstalo jen u náznaků a útržků. Carpenterova hudba funguje stále i v těch nejzvláštnějších úpravách. V porovnání s leckterými současnými horory jde stále o koukatelný počin, který je na vyplnění jednoho ponurého podzimního večera dostačující. ()

Shakers

Po slabučkej pätke, prichádza na scénu ešte jeden diel, pred tým ako sa zreštartuje táto sága v (perfektnom) H:20. Prekliatie Michaela Myersa mi prišlo celkom zaujímavé svojím príbehom, keďže ponúkol niečo nové. No bohužiaľ je v tom taký guláš, že sa radšej poriadnemu príbehu ani nevenovali, takže nejaké logické vysvetlenie príbehu môžete hľadať len ťažko. Záver ostal samozrejme zas otvorený, ale tak, že ďalej už cesta bohužiaľ nevedie, pretože nasledujúce diely sériu tak hlboko pochovali, že už na tento príbeh radšej nikto nenadväzoval a radšej sa vydali tvorcovia novým smerom, keď spravili jeden s najlepších Halloweenov, ktorý ignoruje čajovú pätku a šestku. Vďaka za to. Týmto dielom končí aj Dr.Loomis v sérii. Česť jeho pamiatke, aspoň on nejaké plusové body nahrabal posledným slabým pokračovaniam. 50% - 2* ()

JohnnyD

Pri hodnotení šiesteho Halloweenu sa nemožno nevyhnúť komentáru tzv. Producentského zostrihu alebo "Snyder Cutu" žánru horor (ktorý si už medzičasom môžeme užiť aj v HD kvalite). Tento zostrih považujem za definitívnu verziu Halloweenu 6, lebo na rozdiel od kino verzie je to koherentný film a to nielen po stránke príbehu (v kino verzii je úplne chaoticky zostrihaný a pretočený záver) ale aj štýlu (bez zábleskov a stupídnych zvukových ľakačiek). Čo sa týka pôvodného "producentského" zostrihu: Daniel Farrands sa snažil urobiť pokračovanie, ktoré pospája všetky nosné motívy predošlých častí a do centra pozornosti dať Samhain/Halloween a jeho pohanský pôvod, resp. okultný rozmer. Je pravdou, že zbytočne veľa toho vysvetľuje a odpovedá na otázky, na ktoré sa nik nepýtal, na druhej strane čo čakať od šiesteho filmu? Nemôže byť každý diel remake filmu z 1978 (ako je štvorka, H20 a H2018), ak chceme vidieť dlhú ságu (ja teda chcem!), toto je daň za to. A tak prítomnosť sekty či tajomného prekliatia sú fajn osvieženie, čo sa ale nedá povedať o inceste, či posunutí Michaela do úzadia čoby bábky sektárov. Scenár niekedy vyžaduje od Michaela teleportáciu naprieč mestom a bezpochyby najhorší je nápad, že rodina Laurie Strode sa nasťahuje do domu Myersovcov. Kapitola samá o sebe je postava Jamie, ktorej priestor preberajú úplne zbytočne nové postavy. V princípe Daniel Farrands sa vydal dobrým smerom, ale nečudujem sa, že film nefungoval a to je jedno, či kvôli producentským zásahom alebo pre jeho neschopnosť písať (asi oboje je pravda). Výsledný film je ale celkom zábavný a pomerne obskúrny okultný horor, ktorý určite patrí medzi najbizarnejšie slasherové pokračovania. PS: môj rebríček ságy: H1, H20, H2018, HE, H2, H4, HK, H6, H3, H5, H8  ()

S.Quentin QUALE

High level shit tohleto. Dávám jednu hvězdu za to, že se pořád ještě tento Halloween tváří jako horor, tzn. nezachází tak daleko, že se člověk musí smát. Jinak je to béčkovej film, kde se ke konci ani nechci pořádně vědět jakého příběhu mění prostředí s každým střihem. Rozmnožování Michaela Meyrse....to mě poser... 20% ()