Edward James Olmos debutuje jako režisér filmem odkrývajícím tragický svět násilí, kde vězení je škola, která z dětí vychovává nelítostné vrahy. Já, Američan sleduje tři generace hispánské rodiny žijící v Americe. Začíná pachukeovskými nepokoji v Los Angeles v roce 1943 a končí v polovině sedmdesátých let. Film vypráví životní příběh nemilosrdného zločineckého bosse Santany (Olmos). Santana je spolu se dvěma kamarády v mladém věku odsouzen do vězení. Tam přežije jen díky tomu, že vytvoří "gang všech gangů". Toto zločinecké společenství začne být známé pod zkratkou EME Mexická mafie. Je to první a nejsilnější z gangů fungujících v kalifornském vězeňském systému. Z něj také postupně začne čerpat svou sílu, až se nakonec přesune na ulice Santanova dětství. (oficiálny text distribútora)

Matty

Edward James Osmos ve světlé chvilce (je-li správně nasvícen) vypadá jako Al Pacino ve slabší chvilce. Na kvalitní mafiánské pokoukání to bohužel nestačí. Na postavách mi nezáleželo a rozhodně jsem neumíral touhou trávit s nimi dvě hodiny. Ani když začaly bolestivě umírat. Nečekané a brutální násilí – jenom tím film překvapuje. Dějová linie, třebaže vychází z reálných událostí, příliš připomíná mnoho sobě podobných a většinu „zvratů“ budete nejspíše cítit ve vzduchu dlouho předem. Až na pár pěkně řešených přechodů mezi záběry či delšími časovými úseky ničím nevyčnívá ani formální stránka. Mexičané by si zasloužili lepšího Kmotra. 65% ()

Lacike

Ese sem, ese tam. Po hodine som mal uz tohto oslovenia medzi clenmi mexickych gangov plne zuby. Bohuzial ma sklamal aj samotny film. Prostredie v ktorom sa odohrava je zaujimave, ustredna dvojicu hraju moji oblubenci, ale vysledkom je taky chladny, skoro az dokumentarny film o mexickych gangoch v ktorom ma vôbec nezaujimal osud postav a ani po dejovej stranke to nebolo nicim originalne, co by sme uz nevideli. Proste jedna tuctova epizodka striedala druhu. A zrezirovane je to tiez dost fadne. Takze pre mna to bola taka jednohubka na jedno pozretie, ktoru ked vynechate, tak o nic extra nepridete. Radsej si pozrite nejaku nahodnu epizodu zo serialu Shield. 5/10. ()

majo25

Riadne drsný dráma z prostreda mexických gangov, kde sa nezabíja pre peniaze, ani z pomsty, ale pre moc a postavenie. Ubodávanie, a to aj kamarátov či dokonca bratov, spredu, zo zadu, buzerantský fucking, prenášanie drog v zadku či genitáciách i otvorený rasizmus je na dennom poriadku. Rynie sa z toho bezútešná atmosféra, kde mladí i deti zapádávajú presne do tohoto sebazničujúceho koloritu, ako aj tí starší. Nič, čo by ste chceli vidieť vo svojom okolí. Možno tomu chýbalo lepšie prestrihanie, stopáž bola zbytočne natiahnutá. Tiež prekvapilo, čo robil Japonec Tagawa uprostred mexického gangu. Ale inak to malo svoju silu. ()

Svadbos

Ambiciózny pohľad na tzv. "Mexickú mafiu" odzrkadľujúci sa skrz život kráľa podsvetia Olmosa a cyklus násilia gangov, ktoré sa rozšírilo z väzenia do juhozápadnej komunity Hispáncov. Film sa pokúša byť epický vo svojej oblasti a subjekte, ale je príliš neostrý, aby skutočne bodoval, napriek mnohým silným momentom. olmos (ktorý tu debutoval ako režisér) a Forsythe kvalitatívne vyčnievajú nad mnohopočetným hereckým obsadením. Väzenské scény boli natáčané v skutočnej väznici vo Folsome. Film bol natočený podľa príbehu Floyda Mutruxa a Desmonda Nakana. ()

Duke90

I když má "American Me" nezpochybnitelné kvality ve vyobrazení násilných konfliktů, tak vlastně už nic moc dalšího nenabízí. Ano, hned úvodní scéna s "námořníky" nebo postupná likvidace "nepohodlných" místy až šokují, ale vše mezitím postrádá nějakou větší hloubku, výraznější prokreslení postav a celkový vývoj příběhu vůbec, jako jsem byl zvyklý třeba u Scorseseho. Navíc jsem často nechápal počínání hispánské komunity, že téměř všechny neshody musely řešit vražděním a chovali se jako divá zvěř. Za spoustu věcí si mohli sami, protože zkrátka postrádali aspoň nějaké dobré způsoby. Vyzdvihnout mohu také přirozené herectví E.J. Olmose a v neposlední řadě i W. Forsytha. Pravidelný návrat k tomuto filmu již ovšem naplánuji. Bohužel. ()

• Natáčení značné části filmu probíhalo přímo v prostředí věznice Folson a do menších rolí byli obsazeni skuteční trestanci. (fleker)
  • Gang Eme, o kterém film pojednává, nebyl s výsledkem natáčení nijak zvlášť spokojen. Vůdci gangu měli za to, že film znevažoval Rudyho "Cheyenne" Cadenu, jednoho ze zakladatelů. Krátce nato byli dva odborní poradci, kteří na filmu spolupracovali, Charles "Charlie Brown" Menriquez a Ana Lizarragová, zastřeleni. (fleker)
  • Gang zvažoval i odstranění Edwarda Olmose. Ten platil v té době gangu výkupné a dožadoval se zvláštní ochrany policejního oddělení v Los Angeles. (fleker)