Chaplin lepičem tapet

V tomto filmu je Chaplin zaměstnán jako pomocník lepiče tapet. S povozem, kde mají nástroje, míří za prací do domu zámožného páru. Vtipné eskapády, které zažívají cestou, pokračují i v domě při práci. Největším problémem se ukáže být lepidlo, kterým budou na konci grotesky zamazáni úplně všichni, včetně milence, který ne právě vhod přišel navštívit paní domu. (Weissik)

Pohrobek

Tento filmek jsem viděl ve dvou verzích - obě vysílala ČT a obě pod názvem Chaplin lepičem tapet. - Komentář k první verzi - Podivná chaplinovka - je totiž doprovázena mluveným komentářem, přičemž onen hlas jako by z československého filmového týdeníku vypadl. Doufám, že je to jen problém verze, která se prostřednictvím České televize dostala ke mně. Jinak se jedná jednak o příběh rodinky s poněkud rozdurděným otcem a za druhé o Chaplina jako tapetářského učně, jenž prachsprostě využíván svým mistrem směřuje do oné rodinky, aby zde předvedl své tapetářské umění. Délka: něco kolem deseti minut. Hodnocení - dvě hvězdičky. Komentář k druhé verzi. Klasická chaplinovka, "samozřejmě" bez komentáře. Délka kolem 20 minut. V prvních dvou minutách je shrnut obsah první verze - zkrácená Charlieho pouť a příchod do rodinky. Dále je podrobně rozebráno, jak probíhalo Charlieho působení v domě a jak se projevoval jako tapetář. Docela dobré gagy s pomazáváním hlavy svého šéfa lepidlem a vůbec rozpustilým stylem tapetování. Hodnocení - tři hvězdičky. ()

Rozjimatel

[2,5*]     Krátka groteska z Essanay obdobia Charlieho Chaplina, v ktorej je Charlie ako pomocník lepiča tapiet kruto využívaný svojím majstrom (je zapriahnutý do práce, a to doslova). Jej úroveň je len priemerná, naozaj vtipných gagov je len minimum (nie, opakované natieranie sa lepidlom, či už úmyselné, alebo neúmyselné, vtipné nie je). Potešila ma aspoň milá účasť Edny Purviance a ešte skvelá hudba (autora žiaľ nepoznám). Mimochodom, videl som aj neskutočne zbabranú 21-minútovú verziu, ktorú odvysielala stanica ČT art. Nielenže má mizernú obrazovú kvalitu, ale ešte k tomu je zostrihaná tak barbarským spôsobom, že ten dej nedáva zmysel (a tým "majstrom" sa navyše podarilo vystrihnúť práve niektoré z mála vtipných scén). Nerozumiem, aký má význam vysielať takéto nepodarky. ()

tomtomtoma

Práce, krátký film Charlieho Chaplina, již snese přísnější měřítka, byť hlavním prostředkem zábavy je stále klaunsky zuřivá mimika. Příběh je rozvinutější, ulpívají na něm satirické nezbednosti a lehké příznaky sociálně kritického podtextu. Násilné chování ustoupilo mírně do pozadí, vystřídala ho nešikovnost, škádlení a potřeba skutečně mužné odplaty. Práce působivě kouzlí s pohybovou akrobacií, choreografie chaosu víří v tanečním zápalu s emocí, touhou a prachem. Vedle Charlieho v roli vykořisťovaného otroka a pomocníka interiérového designéra zaujme Charlieho vykutálený otrokář, malíř pokojů a tapetář Izzy A. Wake (Charles Inslee), rozrušeně navztekaný zákazník a manželkou zanedbávaný pan Ford (Billy Armstrong), jeho přehlíživá žena (Marta Golden), mladá služka u Fordů (Edna Purviance), či lehkomyslně odtajněný milenec paní domu (Leo White). Práce aneb Chaplin lepičem tapet ukazuje to lepší ze zábavy cirkusových klaunů, pohyb v rozverné hravosti je zde pilířem a nakonec výbuch vše pročistí. ()

filmmovier

Výtečná groteska se spoustou výtečných momentů, klasická chaplinovka a jedna z těch nejranějších, které opravdu stojí za to. Začátek je pozvolný, ale postupně to graduje a je to fakt výborná záležitost, konec už je opravdu parádní. I mně tady vadila Edna (nikoliv poprvé). Lepiče tapet rozhodně doporučuji, jedna z Charlieho nejzábavnějších krátkých záležitostí. 80%: ()

fantomas19

Work - Charlie Chaplin lepičom tapiet - Charlie Chaplin ako asistent tiranského šéfa (Charles Inslee) prichádza s náradím ku klientovi lepiť tapety. Už strastiplná cesta dáva tušiť, že Charlie je bezproblémovým otrokom. Náradie na jeden raz prenesie do domu a s elánom pustí do práce. Čoskoro ho okrem práce zaujme aj dcéra domáceho páru (Edna Purviance). Tajný milenec (Leo White) domácej pani (Marta Golden) sa pripletie robotníkom do cesty a spolu s domácim pánom (Billy Armstrong) rozohrajú zopár situačných komických scén. ()