Viděl jsem věznici, která byla celá prorostlá plevelem. Bodláky, svlačcem, kopřivami . . . Plevel rostl z každé štěrbiny jednou svými kořeny ty zdi rozloží. Toho se nedožiju. Ale loni v létě ten plevel kvetl. Bujel na těch zdech a hlásal světu, že žije . . . " Těmito slovy konči příběh bývalého vězně Lee Umstettera Plevel, jehož název metaforicky vyjadřuje vztah společnosti k lidem za mřížemi. Americký režisér John Hancock, jenž spolu se svou ženou Dorothy Tristanovou napsal scénář, se volně inspiroval skutečným příběhem vězně Ricka Clucheye, který dokázal v beznadějné situaci znovu najít chut' k životu i ztracenou sebedůvěru a uplatnit se ve společnosti, jež ho už odepsala. Film je netradičním pohledem na americký vězeňský systém; jeho autoři dokázali převážně dramatické ladění snímku místy odlehčit a režisér Hancock se soustředil na vedení mimořádně dobrého hereckého souboru, v němž dominuje Nick Nolte. Plevel zastupoval americkou kinematografii na XXVI. MFF v Karlových Varech 2988, kde získal Hlavní cenu ex aequo. (oficiálny text distribútora)

PAGE

V tomto filmu byl ještě Nick Nolte ve formě a ve skvělé formě. Moc dobrý film o tom, že člověk nemá nic vzdávat a plnit si své sny, protože vše je možné. ()

rockwoman

Plevel, roste, dere se spárama dlažby a ví, nikdo tu o nás nestojí. Čas od času mě napadá, kdybych měl šanci znova žít, jestli bych zase šlápl vedle.... Nejen člověk, ale i knihy mohou být ve vězení dobrým přítelem. Lee se jimi nechal inspirovat a začal psát, aby mohl poznat nejen lásku, ale také pocit, jaký to je znovu se po letech svobodně nadechnout. Skvělý Nick Nolte v jedné ze svých nezapomenutelných rolí. ()

dopitak

Zajímavý film, který možná trochu připomene veleslavné Vykoupení z V. S.. Nejistota provází Nicka po celou dobu, damoklův meč se vznáší nad celým souborem, z pohledu divadelního to trochu připomene cimrmanovskou Nejistou sezonu. Ale obojí jen trochu a hodně zdaleka. Film pozvedá velmi pěkný dabing ČST Praha, Pípal se na NN opravdu skvěle hodil a potěší i Ilja Prachař. ()