Farscape

• Austrália Farscape
Austrália / USA, (1999–2003), 68 h 53 min (Minutáž: 46–51 min)

Tvorcovia:

Rockne S. O'Bannon

Ben Browder, Claudia Black, Anthony Simcoe, Gigi Edgley, Virginia Hey, Lani John Tupu, Wayne Pygram, Jonathan Hardy (rozprávač), Lani John Tupu (rozprávač) (viac)

Projekt Farscape právě vstupuje do své poslední fáze, hlavní zodpovědnost teď leží na pilotu raketoplánu Johnu Crichtonovi. Během letu se však stane něco naprosto nečekaného, před raketoplánem se otevře červí díra a Crichton i s lodí se ocitá v neznámé části vesmíru. Neznámé, ale obydlené.

Jeho přílet je velmi dramatický. V jednu chvíli se objeví a v druhé už je účastníkem srážky s jinou kosmickou lodí. Tento kosmický člun v zápětí exploduje. Na jeho palubě umírá bratr jistého Craise, kapitána dobře vyzbrojené armádní lodi. Kapitána mstivého, krutého a nemilosrdného. Crichtonovým útočištěm se zatím stává Moa, obří živočich, který je používán jako kosmická loď. Na její palubě se musí naučit koexistovat s netradiční posádkou, uprchlými trestanci: Ka D'Argem, hrdým a vznětlivým bojovníkem, Pau Zoto Zhaan, rozjímavou kněžkou; Rygelem, údajně vládcem nad 600 miliardami podaných, v reálu pak nenažranou, zbabělou a línou malou potvorou a nakonec Pilotem, bytostí srostlou s lodí, kterou ovládá. Posádku časem doplní ještě militaristicky uvažující Aeryn Sun. Všichni se stávají štvanci a obzvlášť John. Nejen touha po pomstě žene jeho pronásledovatele. Technologie červích děr je totiž neznámá i zde a všichni chápou, že kdo jí první získá, bude mít obrovskou moc, bohatství či slávu. A Crichton je jediné vodítko k jejímu ovládnutí.

Tento seriál se tematicky v mnohém podobá STAR TREKu, nicméně je tu pár zásadních rozdílů. Odehrává se v mnohem temnějším prostředí, neboť nikde blízko není žádná "Federace". Posádka jsou psanci na útěku, kteří jdou z průšvihu do průšvihu a většinu času jim jde o pouhé přežití. Farscape se také v mnoha okamžicích bere dosti nevážně, je laděn komediálněji než STAR TREK. Seriál má celkem 4 série po 22 dílech, místo páté série byl natočen dvoudílný film MÍROVÁ OPERACE (PEACEKEEPER WARS). (Subjektiv)

HAL

Něco jako Mass Effect s podobně pitomým příběhem, jen s ještě horšími maskami a triky? Oh fuck no! Kdyby mi bylo deset, a díval se na to v době vydání... tak se stejně raději vrátím k o světelné roky lepšímu Star Treku či SG1. Proboha vždyť ze stejné doby je i Firefly a začátek Battlestar Gallacticy, vedle kterých je toto vysloveně amatérský výsměch. A přitom to ani nemá punkovou genialitu Lexxe. Zmetek, ruce pryč. ()

Lacike

Asi najdivnejší sci-fi seriál aký som videl, ktorý ma bližšie k fantasy ako k vedecky založeným príbehom. Vydržal som to sledovať 2 série a po pár dieloch tretej, keď už sa to úplne odtrhlo z reťaze a nadobro to začalo byť extrémne divné, som so seriálom skončil. Aj tak som ho sledoval skôr z hladu po ďalšom klasickom sci-fi typu Star Trek alebo Stargate a v tomto smere ma Farscape neuspokojil. Aspoň som si užil v epizódnych výstupoch pár austrálskych hercov zo seriálu Heartbreak High. Čo sa týka posádky, tak tá mi nesadla ani obsadením (Browder a Blacková ma srali aj v Stargate), tak ani charakterom postáv. Bavila ma len zaujímavá postava Zhaan, ktorá ale po druhej sérii zo seriálu zdrhla, tak som zdrhol s ňou. Zaujímavo bola pojatá ešte postava pilota lode, ktorá bola s loďou spjatá. Triková stránka mi tiež pripadala len priemerná. Interiér lode ma nezaujal a CGI vesmírnych súbojov ma tiež neohromilo. Svojím spôsobom to je výnimočný sci-fi seriál, ale mňa si nikdy nezískal. 5/10. ()

Korbitch

Tohle dílko mě zpočátku příliš nezaujalo. 1.série jako by pořád nevěděla, kam se zařadit. S příchodem dalších postav /hlavně Scorpiuse/ se úroveň okamžitě zvedá. Věřte mi, Pavel Poulíček je menší slizoun, ale jak seriál finišuje, Scorpy se stává,alespon pro mě, postavou č.1! Závěr 4. řady byl jeden z nejlepších sci-fi zážitků mého života, nemluvě o tříhodinovém závěrečňáku, který vyráží dech!!!!!! Když seriál zajde do komických situací, nejsou trapné, ale opravdu vtipné. Ne jako v seriálu Hvězdná brána.IMPOZANTNÍ Ben Browder (John Crichton) a MAGICKÝ Wayne Pygram /Scorpius/!!!!!! ()

klerik

1 séria Po BSG, FIREFLY a BABYLONE 5 sa objavilo ešte jedno SF, ktoré ma zaujalo. Farscape je zaujímavý, lebo je iný. Zaujímavé postavy, ktoré postupne odhaľujú svoje vnútro, super triky. Problémy sa riešia +/- diplomaticky aj keď ani o akciu nie je núdza. Seriál, ktorý má myšlienku, dobrých hercov, humor a veľmi dobrú atmosféru... ()

Caiiiczech

Právě se prokousávám třetí sérií. Do konce druhé série to byl seriál netradiční, čím dál záživnější, ku obrazovce poutající. Jenomže od třetí série stihla scénáristy patrně lobotomie, následovaná prudkou infekcí infantilis vulgaris. Jinak si nedovedu vyložit nepřehlédnutelnou debilizaci a zploštění postav, přemíru samoúčelné, špatně natočené akce, či rozmělnění původní celoseriálové zápletky se Scorpiusem. Z původních nadšeneckých pěti hvězd, zatím jednu ubírám... :-( ()

• Po čtvrté řadě byl Farscape zrušen, ovšem poslední epizoda seriálu je zakončena "To Be Continued...", což pobouřilo fanoušky natolik, že uspořádali rozsáhlou kampaň za obnovení seriálu. Přímo obnovení se bohužel nedočkali, ovšem díky tomu o dva roky později vznikl film The Peacekeeper Wars, jenž dokončuje děj seriálu. (PanCitron)
  • Crichtonovu prezývku pre Chianu "Pip" vymyslel Ben Browder. Volal tak totiž aj herečku, ktorá Chianu hrala (Gigi Edgley). (Ross79)
  • Lani John Tupu, ktorý v seriáli hral kapitána Craisa, nahovoril aj hlas Pilota. (Ross79)