Někteří kritikové o devětadvacetileté hvězdě tohoto filmu říkali, že vypadá jako Marlon Brando. Bylo to ale srovnání, které mělo vzít brzy za své, protože Paul Newman záhy oslnil svým osobitým pronikavým talentem. Na plátně debutoval v biblické sáze ve stylu Quo vadis či Roucha, situované do Říma v období raného křesťanství, jejímž hrdinou je nešťastný sochař, prodaný do otroctví a váhající mezi zbožňující manželkou (Pier Angeli) a rafinovanou svůdkyní (Virginia Mayo) – a také ohrožovaný ve své práci mocichtivým kouzelníkem (Jack Palance), jež chce zničit křesťanství a stát se novým Mesiášem. Ve Stříbrném kalichu hrají i Lorne Greene, E.G. Marshall a blonďatá Natalie Wood, srdcem filmu je ovšem Newman. Jak správně předpověděl režisér Victor Saville: “Tohoto mladého muže čekají velké věci.” (oficiálny text distribútora)

Dale

Akoby tvorcovia nevedeli, či chcú točiť film o kresťanstve alebo o kúzelníkoch, takže je z toho taký zvláštny mix. Veľkým mínusom filmu je minimum exteriérových scén, ktoré vždy bývajú tou najsilnejšou stránkou výpravných historických veľkofilmov. Takže tu už toho veľa neostalo, čím by mohol Silver Chalice zaujať. Ťahá to debutujúci Newman, potešila mladučká Natalie Wood, ktorú nanešťastie príliš skoro nahradila nesympatická Virginia Mayo. Čistý priemer. ()

Skunkiee

Tohle je jeden z mála filmů z 50.let, který opravdu zestárnul. Možná si mohli filmaři odpustit snahu o velkolepost - papundeklové kulisy a opravdu vtipné triky (a to jsem zvyklý i na filmy o 30-40 let starší) měli vypustit a věnovat se více komornějším, o to však zajímavějším scénám. Scénář je totiž kvalitní a příběh velmi poutavý. Paul Newman se tu ještě spíš hledá, ale i tak film úspěšně táhne jako Ježíš svůj kříž na Golgotu. Velice mě fakt zklamalo násilné ukončení filmu společně s podivnou závěrečnou Petrovou řečí. Za ten konec mám chuť dát jen dvě hvězdičky, ale mám slabost pro tyhle starší a lehce zaprášené filmové kousky, a tak mu nechám tři. ()

raroh

Značně netypický sandálový dilm, výtvarně stylizovaný do neoklasicismu, případně připominájící tvorbu italského směru předcházejícímu surrealismu zvaného pittura metafisica (nejvýznamnějším představitelem byl pak Giorgio de Chiroco) - v určitém směru (dekadentní atmosféra Neronova paláce) předznamenávající Felliniův Satyricon (ten je ovšem vášnivě živočišný), strohostí pak mnohem více Kawalerowiczova Faraona. Neoklasisickému záměru pak odpovídá i velmi uměřená hudba Franze Waxmana. Osobně mě nejvíce nadchly scény s Šimonem kouzelníkem (představovaného Jackem Palancem), jejichž imaginárnost konvenovala chirokovské poetice i následnému surrealistickému snění. ()

Mirokukii

Historický kýč a zrod megastár. Otřesné kulisy, takové které nemívají snad ani v divadlech, nic moc kostýmy a toporné herecké výkony. Příběh z počátku křesťanství s množstvím postav, a tak ani nenudí, jelikož se stále něco děje. Občas jsem se zasmál, to ale asi nebyl úmysl, ikdyž to jak skončí záporák pobavilo. ()

Prejza

Drsná pseudohistorická blbost, někde na pomezí sandálovejch filmů a praštěný historky z doby počátků křesťanství. Místama dost pitomý, ubohý a nudný. Jack Palance jako novej Mesiáš je docela srandovní a prdel je i debut Paula Newmana, kterej neskutečně nechutně imituje Marlona Branda, kterej právě v týhle době podával nejlepší ze svejch ranejch výkonů. ()

• V rozhovoru z roku 1982 označil Paul Newman dílo za brak. (Mikino00)
  • Před premiérou filmu si Paul Newman (Basil) zaplatil v novinách celostránkový inzerát, ve kterém se divákům omluvil za svůj herecký výkon. (sator)
  • Paul Newman natáčení filmu nenáviděl. Filmovalo se 6 dní v týdnu, často přes deset hodin denně. (Mikino00)