Rok 1900, Divoký západ. Bandité Butch a Sundance se zde rozhodnou přepadnout slavný Union Pacific Express - a to hned dvakrát za sebou. Poprvé jde všechno jako na drátkách, ale při druhém pokusu je překvapí strážci zákona. Od té doby jsou na útěku a všemožně se snaží zahladit stopy. Podaří se jim to? (oficiálny text distribútora)

Gemini

Když jsem film viděl poprvé, bylo mi asi deset a zdál se mi docela nudný (co bych asi v deseti říkal o Tenkrát Na Západě...). Ale čím jsem starší, tím radši tenhleten film, který se mi prostě příčí označovat za westerm, mám. Jižní Amerika prostě není nic moc, ale jednou je člověk holt dole, jindy zase nahoře:) ()

golfista

Nezapomenutelný šéf gangu a samotářský zabiják v podání Newmana a Redforda. Dva slavní kriminálníci z dob dobývání západu jsou vykresleni tak sympaticky, že jim nějakou tu mrtvolku počestného občana a bankéře odpustíme :) ... Kdyby dnešní akční režiséři zobrazili konec tohohle filmu, tak by to určitě byla totální krvavá lázeň, která by ale rychle upadla v zapomění přebitá jinou krví z jiného filmu. Na tenhle konec se ale zapomenout nedá. Zato svou cestu z kina jsem si druhý den už nepamatoval... ()

Cival

George Roy Hill se zachoval jako správnej chlap, když tyhle dva sympaťáky nenechal umřít. A muzikálové číslo na kole je boží! ()

Houdini

NFR 2003, Oscar 4 : Kamera, Hudba, Píseň - "Raindrops Keep Fallin' on My Head", Scénář - A + 3 nominace: Nejlepší film, Režie, Zvuk ()

Lima

Redford s Newmanem jsou takoví sympaťáci, že bych jim obsah své pěněženky dal i dobrovolně. A ten konec, ten jsem fakt skoro obrečel. ()

Galadriel

Nádherný film se skvělou atmosférou, odlehčovaný příjemnými legráckami, podbarvený krásnou hudbou a navíc skvěle odehraný Paulem Newmanem a Robertem Redfordem. Skvělý konec mě jenom utvrdil v tom, že těch mých 5 hvězd je naprosto poctivých a zasloužených, ()

Matty

Newman a Redford, chodící slovníkové definice slova "charisma". Chyté dialogy. Hudba. Kamera. Režie. Film, který nelze nemilovat. 95% Zajímavé komentáře: Oskar, InJo, verbst ()

Isherwood

Paul Newman boří všechny rekordy v počtu úsměvů na centimetr čtvereční a Robert Redford zase rozšiřuje pojem flegmatický pistolník o jednu z dalších přesných definic. George Roy Hill tasí nápady, které kolem lupičů sympaťáků tvoří auru tak silné divácké empatie, až je to místy k nevíře. Taková jízda na kole, přepad vlaku, španělština v bance či závěrečné oblíčení se z paměti kinematografických dějin nevymažou. Jenže stejně tak při samotném sledování divák pozoruje, že dialogy moc režisérovi nejdou a tempo v nich povážlivě drhne, což ponejvíce tahá uši v pokusech o suchou hlášku, kde to do záporných bodů táhne neskutečně znuděný dabing. Ale jinak moc gut, víceméně čirá esence pohody, jen ten Podraz mám přeci jenom radši. ()

Radyo

Legendární dvojice gangsterů ve skvělé interpretaci Paula Newmana a Roberta Redforda přepadá a loupí, kde se dá. Ale jak se říká, na každého jednou dojde, a došlo tedy i na ně. Film je celou dobu skvělý, ale závěrečná scéna je jedinečná. ()

Malarkey

Bylo by zvláštní, když bych se k takovému filmu vyjadřoval jinak, než kladně. Přiznám se ale, že jsem westerny od mládí vynechával (vyjma Bud Spencera a Terence Hilla) a teď se k těm americkým velikánům dostávám až takhle pozdě. Paul Newman neuvěřitelný sympaťák, kdekoliv jsem ho viděl, okamžitě jsem si jeho postavu klaďase zamiloval. Je to taky jeden z prvních herců minulosti, kterého mám za tu dobu ve filmech opravdu rád. Robert Redford je taky skvělej, ale u něj mi to ještě chvíli asi bude muset trvat. Co se týče samotného filmu, čekal jsem to víc drsnější a míň vtipnější. To, že je to vlastně vesměs docela komedie jsem ale každopádně uvítal a hnedka se mi na to líp koukalo. Jako dvojice je Newman a Redford naprosto vynikající, škoda jen prostředku filmu, který trošičku polevil, aby na konci zase přidal na brutálním tempu. Bylo by to u mě za pět, takhle za čtyři, ale se vzpomínkou na dva kamarády, kteří se nerozdělí ani když budou kolem nich kulky lítat. ()

Djkoma

Paul Newman a Robert Redford jsou rozhodně to nejlepší a jediné co drží celý film na nohou. Stopáž 110 minut se zdá na první pohled krátká, ale mě přišla chvílemi až příliš. Lehce překombinované(cestování do jiných ne-amerických zemí? trochu zbytečné...) a až příliš celý film sází na hlavní duo a zapomíná na svou myšlenku. Konec je hezký a trochu netradiční, ale v podstatě podle zvuků a jen zastaveného obrazu je osud obou hrdinů jasný. ()

gouryella

Newman s Redfprdem se v tomto filmu asi pekne vyradili - vyborna atmosfera se prenesla i do filmu, ktery je pro me vzdy prijemnym spestrenim na televizni obrazovce. ()

Renton

Scénář: William Goldman .. Tento empatií omamný, dobrodružný snímek jsem viděl poprvé ještě jako mladý kluk a neskutečně na mě zapůsobil. Léta jsem si pamatoval jen několik stěžejních scén a pak hlavně „ten“ úžasný pocit! Po letech jsem konečně snímek zachytil opět v TV a něco se přeci jen změnilo.. Ty stěžejní scény, které jsem měl v paměti, jsou pořád fantastické. Těmi se George Roy Hill zapsal do dějin navždy (byť větší ovace sklidil až za Podraz). Ovšem mírně drhlo dialogové spojení mezi nimi, kde si určitě nese svůj díl viny bezkrevný dabing, který mi na rozdíl od dřívějška dnes hodně vadil (totiž, v době, kdy vidím 95% snímků v původním znění mi vadí jakýkoliv dabing :- ). Plné hodnocení i tak ponechám - za těch pár neustále božích scén, absolutně pohodovou atmosféru i nezvratně se stahující smyčku kolem svobodomyslných zlodějíčků v bezchybném podání dvojíce Paul Newman & Robert Redford. Tečka příběhu je bezchybná. ()

larelay

Skoda tej Australie... Tak ako sa za nasej generacie hovorilo Arnostek je bozi, tak nase matky urcite museli o Newmanovi a Redfordovi hovorit to iste :) Vynikajuci film, niet co dodat. (Videne 23.8.2010) ()

Radek99

Butch Cassidy a Sundance Kid, jeden z milníků světového filmu a především westernového žánru (i když western to není právě úplně typický). Prostý a téměř primitivní děj, ale právě v této jednoduchosti tkví jeho síla. Už v samé podstatě existence dvou desperátů je obsažena tragická predestinace osudu obou hrdinů a nejenom toto odkazuje k síle antického mýtu. Mýtus o dvou neohrožených hrdinech, kteří se odvážili vzepřít ,,bohům" (amorální jednání) a ti na ně seslali neodvratný trest, kterému se nelze vyhnout, lze před ním jen prchat (skvělá atmosférická pasáž útěku před skupinou neznámých stopařů ... ,,Hergot, co je to za lidi?" ,,Jsou dobří...")... Geniální herecké výkony obou titulních představitelů - více charismatické hrdiny filmového plátna neznám... Formálně zajímavé jsou i dvě barevné roviny filmu - prostá netónovaná část filmového pásu a proti ní do hněda kolorovaná okénka filmu zprvu s rekapitulačním nádechem, později ale v závěru filmu dostávající ještě rozměr nostalgický a metafyzický... Nelze přehlédnout ani do jisté doby málo zjevnou tabuizační rovinu filmu - jak řekl sám Paul Newman, snímek Butch Cassidy a Sundance Kid je "milostný příběh dvou chlapů". To, co mohl v dnešní době naplno říci Ang Lee ve své Zkrocené hoře (a co ani dnes nechce velká část populace slyšet), musel George Roy Hill na konci šedesátých let zjevně šifrovat. Nikde to samozřejmě není řečeno explicitně, ale ten příběh jistou latentní rovinu homosexuálního vztahu asi obsahuje. Svět westernu jakoby homosexualitu přímo přitahoval (není náhodou, že dnes je velké procento gayů např. v silových složkách, tedy stejně jako ve westernu ve výlučném světě mužů) - implicitních náznaků najdeme plno, z těch explicitních namátkou román i jeho filmová adaptace Malý velký muž... Butch Cassidy a Sundance Kid překvapí mnohým, máločím však zklame... Nádherné klasické dílo, produkt doby konce 60. let - příběh dvou rebelů žijících naprosto svobodně platíce za to však nejvyšší cenu (obdobná dějová kostra jako v Bezstarostné jízdě)... Je dobré se k němu vracet... ()

Zemřel hudební skladatel Burt Bacharach

Zemřel hudební skladatel Burt Bacharach

09.02.2023

V požehnaném věku čtyřiadevadesáti let odešel do muzikantského nebe oceňovaný americký skladatel popmusic, pianista, textař a hudební producent Burt Bacharach. Médiím tuto zprávu předala jeho mluvčí… (viac)

Butch a Sundance dostanou seriál od Amazonu

Butch a Sundance dostanou seriál od Amazonu

19.09.2022

Na televizní obrazovky míří velká westernová akce. Reálné postavy amerických psanců Robert LeRoy Parker a Harry Longabaugh, kteří jsou více známi pod svými přezdívkami Butch Cassidy a Sundance Kid,… (viac)

Butch Cassidy a Sundance Kid míří do televize

Butch Cassidy a Sundance Kid míří do televize

02.10.2021

Americká produkční společnost Stone Village vyhrála práva na televizní zpracování románu Butch Cassidy: The True Story of an American Outlaw, podle něhož vznikl slavný snímek z roku 1969 s Robertem… (viac)

Zemřela oscarová herečka Cloris Leachman

Zemřela oscarová herečka Cloris Leachman