Dobrý vojak Chaplin

• Česko Dobrý voják Charlie (viac)

V tomto snímku Charles Chaplin poukazuje na nesmyslnost a zbytečnost války... (oficiálny text distribútora)

Véča

Dle mého názoru jedna z nelepších Chaplinových grotesek. Chaplin v ní jasně dává najevo svou averzi k válce a to ještě v době,kdy se válčilo. Každá minuta je naplněná těmi nejšílenějšími gagy. Spoustu kousků,které Chaplin předvádí zde,předvedl pak i později v roce 1940 v Diktátorovi v úvodní scéně z 1.světové. Zajímavostí je,že v Československu,když se film po válce promítal,musely být z filmu vystříhány scény v nichž byli vyobrazeni staří mocnáři,protože bylo zakázáno zákonem je zobrazovat,byť v takovýchto směšných karikaturách. Je to typická ukázka Chaplinova génia,sociálního cítění a jeho lidské povahy. Nikdy nikdo co pamatuji nedokázal s takovým humorem zachytit ve filmu tak hrůzné ohavnosti ,jako je válka, s takovou dávkou sarkastického humoru. ()

tomtomtoma

Upraveno v říjnu 2019. Rameno zbraní je rozjásanou satirizující odplatou citlivého cirkusového klauna válečnému běsnění. Klaunská žádostivost je po zuby ozbrojena a odhodlaně kráčí vstříc svému životnímu i uměleckému přesvědčení. Film má oslavné tóny vítězství správné strany ve světovém válečném konfliktu, škodolibě si dobírá porážku německého agresora, vojenský mundúr vyluzuje melancholicky jímavé noty, ztřeštěnost chrčí a rozdává náruče polního kvítí hrdinským skutkům klaunské představivosti. Cirkusová estráda tu hopsá, neposedně sebou smýká ze strany na stranu, spravedlivé rozhořčení postupně získává rozhodující převahu a sarkastické probuzení ze sna hrdiny je jedinečně hravou tečkou za hrůzou války. V hlavní roli je nový rekrut americké pěchoty pro zákopovou strategii první světové války, Charlie Chaplin klaunskou taktikou boje pozoruhodně odlehčuje mizérii útrap a cirkusovou zuřivostí přemáhá lidský válečný běs. Vedle Charlieho zaujme také Charlieho okouzlení a Němci soužená francouzská dívka (Edna Purviance), skutečně neohrožený americký válečný hrdina (Syd Chaplin, též v roli německého císaře), hravého zvěda Charlieho neúnavně stíhající obtloustlý německý seržant (Henry Bergman, též v roli německého polního maršála von Hindenburga), Charlieho velící důstojník v marastu děsivých zákopů (Albert Austin, též v roli věrného císařova řidiče), náročný a vždy vzteklý německý důstojník v zákopech trpasličích rozměrů (Loyal Underwood), německý korunní princ (Jack Wilson), či seržant z vojenského výcvikového tábora (Tom Wilson, též v roli tupého německého vojáka). Rameno zbraní aneb Dobrý voják Charlie je vítězným pokřikem cirkusového klauna, jeho odlehčení i způsob boje je odzbrojující i po století vzniku filmu. Velmi příjemná a potěšující satirizující zábava! ()

Matty

Krásný důkaz, proč byl Chaplin nejoblíbenějším umělcem mezi vojáky. Stojí na jejich straně, chápe jejich pocity a váži si toho, co dělají. Kdyby mohli přímí aktéři zákopových bojů natočit němou grotesku, věřím, že by vypadala nějak takhle. Být zároveň všichni vojáci jako Charlie, asi dnes mluvíme jenom německy. ()

Kmotr76

Dobrý voják Charlie. Hned my bylo jasné, že prostředí, kde se bude další Chaplinova groteska odehrávat, tedy válka, bude plná komických situací. A nemýlil jsem se. Dostalo se mi přesně to, co jsem očekával. Nejvíc mě pobavil samozřejmě Charlie v přestrojení za strom a závěr doprovázený známými klavírními skladbami taky neměl chybu. Na druhou stranu začátek filmu v zákopech mě zas tolik nebavil. ()

filmmovier

Krásné. Další autorský film Charlieho Chaplina, což je vždycky sázka na absolutná jistotu. Dobrý voják Charlie trvá třičtvrtě hodiny, ale jak je jeho dobrým zvykem, nenudí ani minutu a naví příjemně utíká. Vyznění je jasné znatelné a množství nezapomenutelných scének a vtipů je skutečně vysoké (voda v táboře a hlavně Charlie v převleku za strom a jeho dělání si čárek při střelbě na nepřítele, ale i další drobnější vtípky a všechny opravdu stojí za to) a i ten konec je lehce překvapivý a nesmírně fajn. Fantastická záležitost plná jedinečného Chaplinova sarkasmu, ale zároveň úžasně ujetá plná bláznivých vtipů a naprosto jednoznačně GENIÁLNÍ záležitost, která je lepší, než mnohé Chaplinovy opravdu dlouhé filmy. 100%. ()

• Film měl za války velký úspěch právě mezi vojáky. (everlong)
  • Dobrý voják Charlie měl mít původně 5 dílů. (everlong)