Dr. John Dolittle (Eddie Murphy) je úspešný sanfranciský lekár a má všetko, čo si muž môže želať - skvelú kariéru, krásnu manželku Lisu (Kristen Wilsonová) a dve nádherné dcéry Charisse (Raven – Symoné) a Mayu (Kyla Prattová). Navyše sa chystá uzavrieť najväčší obchod svojho života. Skrátka, doktorovi Dolittlovi leží svet pri nohách. Ale potom sa začne diať niečo veľmi zvláštne. Nešťastnou náhodou zrazí psa a počuje, ako mu zviera vynadá. Jeho dávno zabudnutá schopnosť porozumieť reči zvierat sa mu vrátila! Nová „prax“ mu spôsobí katastrofu v práci aj rodine. Štvornohí pacienti sú svojím novým liečiteľom nadšení a húfne sa mu hrnú do ordinácie. Rozrečnené holuby, veveričky či lesná zver mu nedajú sústrediť sa a prefíkaná sova mu pošle celú perepúť chorých zvierat priamo domov. Pomáha cirkusovej opici aj starnúcemu tigrovi, ale katastrofe vo vlastnej rodine už však zabrániť nedokáže. Keď doktora pristihnú, ako dáva umelé dýchanie „umierajúcej“ kryse, skončí na psychiatrii. Až vďaka svojej dcérke nakoniec pochopí, že sa musí zmieriť so skutočnosťou a prijať seba samého ako „zvláštneho“ človeka... (TV JOJ)

URBAN

Na tomto filmu jsem vyrůstal , možná to byl i jeden z filmů který jsem viděl mezi prvními . A i po těch letech se mi tenhle doktor líbí . Nemá možná v sobě nic unikátního , ale přece jsou tam zvířátka a ty my přece máme všichni rádi navíc umí být pěkně vtipná . ( 10.2.14/MAC/5hvězdičku přidávám z nostalgie ) ()

Marek1991

Pre mňa už staršia rodinná komédia o človekovi, ktorý sa rozpráva so zvieratami a v ktorej nájdem sem tam zábavné momenty, no okrem toho je povrchná a trápna až odporná. Príde mi to však dosť aj ako odraz svojej doby. Eddie Murphy sa zabáva, no niečím takýmto pre mňa nikdy nebude dobrým hercom. Tento film si mohli odpustiť alebo ho nejak spojiť s filmami o Ace Venturovi, aby zbytočne nevytvorili, ako sa tu stalo, toľko filmov s touto témou. Komerčné to viditeľne bolo, no otrasné. ()

MickeyStuma

Doctor Dolittle se poprvé objevil v komediálně rodinném dva a půl hodinovém filmovém muzikálu ´Doctor Dolittle´ (1967), ve kterém si ho zahrál Rex Harrison a od té doby po něm neštěkl ani pes. Až ke konci devadesátých let nastal zlom. Roli dostal Eddie Murphy a že se tentokrát jednalo o černocha bylo ještě v této době každému jedno. On byl také změněn koncept příběhu, který byl samozřejmě převeden do současnosti a do prostředí, kromě zdravotnického zařízení, zcela běžné rodiny. A hlavně byl vynechán muzikálový motiv, což se ukázalo být trefným tahem. A tak se opět od začátku rozvíjí příběh lékaře, kterému se v dospělosti z dob dětství vrátila schopnost porozumět řeči zvířat. A jak s tím naloží v soukromí i v zaměstnání a co všechno z toho vzejde už vypráví příběh opět pro celou rodinu, který je až po okraj napěchovaný roztomilých etud nejrůznějších zvířátek, hlášek, gagů a to místy až groteskních a samozřejmě již typické komediální umění Eddieho Murphyho, samozřejmě v hlavní roli, pro kterého je to i první role v rodinném filmu. Z tohohle hlediska je tedy potřeba si zvyknout na jeho nový charakter vzhledem k předchozím komediálním rolím pro dospělé a hlavně drsným postavám v akčních filmech. A není třeba dodávat, že i tady uspěl. Zklame snad jen stereotypnost rodinného soužití v námětu příběhu, ve kterém jde muž za svým cílem a jeho žena se nepřekvapujíc postaví proti tomu, čímž se jejich manželství dostane na hranu své existence. Tento motiv se používal hodně často a tak se stal již otravným. Jinak má celé dějství emocionální úroveň, která je poutavá a zábavná. Dialogové gagy nejrůznějších zvířátek představuje nejkomediálnější část filmu, kterým svým způsobem Eddie dokonale nahrává. Zvířecí roztomilosti je tak učiněno za dost a děti si u toho rozhodně přijdou na své. To ale platí i pro dospělé diváky. Ti ještě mají navíc komediální scény z prostředí zdravotnického zařízení a jednání vedení o finanční injekci na výzkum. Každý si tu zkrátka přijde na své a že film nestárne dokazuje i dnešní doba, neb daný humor stále neztrácí na své zábavnosti a co si budeme povídat, skotačení a lumpárny zvířátek pobaví vždy a v každém věku. ()

Dudek odpad!

Ač tvůrci brnkají na správné noty neukazuje se Dr. Dolittle jako soudržný film, který by dokázal zabavit. Příběhová linie je příliš plytká a scénárista se příliš nesnažil o nějaké vrstvení témat. První půle filmu je trauma z nové schopnosti, v další části se tvůrci snaží zabavit diváka tlacháním se zvířaty a jejich legračním chováním a v poslední fázi, kdy dojde k jistému uvědomění si svého poslání jde snímek do kytek již zcela jasně. Nejlépe funguje samozřejmě první část, kde ještě drží jednotlivé linie spolu. Máme tu seznámení s rodinou, doktorem, řešení problému, psa a morče. Jenže tato krátká část brzy končí a ve zbytku již není téměř na co se dívat. Dvě hvězdičky jsou adekvátní hodnocení, jemný podrůměr, i když za půvabně "zneužité" morče jsem měl chvíli chuť dát o hvězdičku více. ()

freddy

Člověk, který rozumí řeči zvířat a díky tomu, že je to lékař, dokáže je i léčit. To je Dr. Dolittle, týpek, kterému zvířata změní celý jeho život a přivedou ho až do blázince. Film sám o sobě je docela zajímavým dílkem, které pobaví a zaujme celou rodinu, nabízí docela vtipné situace a scénky a celé je to takové příjemně zvířecí a roztomilé. Eddie Murphy tyhle komediální role evidentně umí, a je to samozřejmě vidět a poznat. Navíc pozitivně hodnotím i spektrum zvířátek, která se zde objevila, od krys žijících v popelnici až po tygra, který chce spáchat sebevraždu skokem z věže. Už chyběla jen nějaká blecha nebo hmyz, a spektrum zobrazených zvířat by možná bylo kompletní. Těžko na téhle rodinné komedii hledat nějakou přidanou kvalitu, prostě konstatuji jen tolik, že v rámci žánru se jedná o pohodovou záležitost, která mě nejednou rozesmála. Film hodnotím průměrně a jako takový ode mne získává tři hvězdy. ()

• Severoamerické tržby byly 144,2 milionu amerických dolarů, celosvětové pak 294,5 mil. (NIRO)