Soukromí mistrovského díla - Série 5 (2006) (séria)

Caravaggio: Zajmutí Krista (S05E07)

(epizóda)
  • Česko Soukromý život velikonočního mistrovského díla: Zajmutí Krista (viac)
Veľká Británia, 2009, 50 min

Samuel West (rozprávač)

V roce 1993 Národní galerie v Irsku vydala senzační prohlášení: v Dublinu byl objeven ztracený Caravaggiův obraz. Dílo Zajmutí Krista bylo dobře známé z kopií. Avšak originál byl více než 200 let ztracený. V roce 1990 ovšem kontaktovali Národní galerii členové jezuitského řádu z kláštera sv. Ignáce v Dublinu kvůli očištění obrazu, který visel v jejich sídle téměř 60 let. Restaurátor kompozici okamžitě poznal. Co ale přesvědčilo odborníky, že tento obraz není jen další kopií? Tento fascinující pořad tuto kauzu podrobně zkoumá a odhaluje, jak a proč zůstal obraz tak dlouho neobjevený. (oficiálny text distribútora)

Una111

Bylo to jako navštívit světoznámou galerii a zastavit se u jednoho mistrovského díla s odborným průvodcem. Velkou část dokumentu zabírá takřka detektivní popis vystopování osudů tohoto Caravaggiova díla. ()

rikitiki

Hodně zajímavé, hlavně závěr, kdy životopisná fakta a údaje o použité malířské technice ustupují pocitům, které obraz vzbuzoval v minulosti i těm, které vyvolává dnes.___ Na vlastní oči jsem viděla jediný Caravaggiův obraz (tenhle to nebyl) a zasáhlo mně to jako blesk. Asi nejsilnější zážitek, jaký u mě kdy malířské dílo vzbudilo. Žádná reprodukce ani film ten ohromující bezprostřední dojem zaznamenat nedokáže. /17. 4. 13./ ()

Hvězdář

Caravaggio je pro mě jeden z nějoblíbenějších malířů, mám rád jeho obrazy ať už samy o sobě nebo s příběhem a kontextem, který měly. Byl to velikán, jehož styl ovlivnil styl dalších velkých či menších mistrů, např. i takového Rembrandta, takže jeho vliv je opravdu dalekosáhlý a jeho dílo daleko významnější, než jen kus plátna na stěně v kdejakém italském kostele. Tento díl dokumentu navíc není plný kdejakých polospekulativních keců o všem možném, jako v jiných dílech, naopak, tady je jen to, co je podstatné - a mohlo by toho být ještě více. Zatím pro mě nejvydařenější díl ze série Soukromý život mistrovského díla. Pro zájemce o Caravaggia, doporučuji shlédnout první díl z dokumentárního cyklu Simona Schamy - Síla umění. ()

• Životopisné údaje Caravaggia: vlastnímjménem Michelangelo Merisi, narozen 1571 v Miláně, zemřel 1610 v Porto Ercole, působil v Římě a na Maltě, kde byl přijat do řádu Maltézských rytířů (Hvězdář)