Doktor Schmidt je známý odborník a specialista a působí na jedné lékařské klinice v bývalé NDR. V komunistickém Německu se však cítí nedoceněn a proto se rozhodne k útěku na Západ, kde o něj mají velký zájem. Situace se však začíná poněkud komplikovat, když jeho mladá kolegyně, do které je zamilován, emigraci odmítá. (MVanis)

Willy Kufalt

Za obsáhnutí kritiky společenských poměrů ve východním bloku si zaslouží tvůrci už jen vzhledem na rok vzniku obdiv, tím výčet kvalit Útěku naštěstí zdaleka nekončí. Psychologické drama doktora z východoněmecké kliniky, který vzhledem na nedostatečně kvalitní zázemí pro připravovaný vědecký projekt začne uvažovat nad emigrací, se rozjíždí pomalu a poklidněji, ale činí tak s propacovanou psychologií hlavní postavy a precizně gradující atmosférou, která v poslední třetině vrcholí pocitově strhujícím finále. Z jedné menší pasti v podobě ideologicky řízeného systému se Schmidt od svého seznámení s převaděčem posouvá do daleko větší pasti nebezpečí ilegálního podniku, z něhož pod tíhou nekompromisních pravidel ve světě zločinu není úniku, nebo alespoň nikoliv s možností svobodné volby jedince. S ohledem na schéma příběhu jedince lapeného do bludného kruhu zločinu a k závěru stále víc potemnělým stylem se jedná o tradiční neo-noir, v netradičních politických kulisách socialistického režimu východního bloku, přičemž jak po filmařské a herecké stránce, tak svým spoločensko-kritickým přesahem navíc Útěk za svými „západními“ konkurenty podle mě vůbec nezaostává. Armin Mueller-Stahl se tady ukázal být typem herce, který dokáže naplno upoutat divákovu pozornost snad v každém jednom, i v tom nejobyčejnějším záběru, a nejen tím knírkem mi zde občas připomínal Gene Hackmana z Kramerova Principu domina (natočeném ve stejném roce). Pokud se divák smíří s abscencí akčních scén, které zde nahrazuje silná psychologie a atmosféra plná neklidu, silně dýchající i z často dlouhých záběrů v opuštěné pohraniční přírodě, může ho čekat stejně silný zážitek, jaký právě já mám teď za sebou. Jestli tohle má být dle jediného zdejšího komentu jak s Muellerem-Stahlem, tak od režiséra Gräfa prý „jeden ze slabších filmů“, neumím si v této chvíli představit, co mohou pak přinést ty další. [90%] ()