Zázraky starověku

• Česko Divy starověku (viac)
USA, 2014, 6 h 56 min (Minutáž: 41–43 min)

Jak se dokázali Římané vzepřít gravitaci a převést přes hory milióny litrů vody? Jak dokázali starověcí Egypťané přemisťovat obří obelisky? Na tyto a další otázky hledají odpovědi přední světoví vědci... Dokumentární seriál Zázraky starověku navazuje na svého dlouhodobě úspěšného předchůdce, který se vysílal pod názvem Starověké objevy. Nová generace příběhů v čerstvé várce epizod odhaluje, kolik z dnešních technologických postupů a vychytávek ve skutečnosti vzniklo už před několika staletími. Kolosální monumenty, neuvěřitelné a nemožné úspěchy dávných stavitelů a techniky, navíc tak přesné, že se do dnešních dní nedají ničím vylepšit. Tyto zázraky starověku vyplouvají na světlo našich televizních obrazovek. Starověký svět byl mnohem vyspělejší, než si dnes dokážeme představit. Vydejme se tedy společně na cestu zpátky do minulosti, abychom se seznámili s úplně jinou podobou lidských dějin. Vždyť jsou plné vynálezů a inovací, které natolik předstihly svou dobu, že se dosud nepřestaly používat. Moderní věda konečně odhaluje ztracený svět, tak podobný tomu našemu, jak jsme si ani netroufali představit. (TV Prima)

Arsenal83

Veľmi dobrý dokument zaoberajúcimi sa starovekými objavmi a technikami, ktoré sa nám dnes zdajú nemožné. Ide do podrobností a ukáže nám, ako sa to vtedy dalo uskutočniť. Človek sa potom obzrie späť a pomysli si, tí starovekí ľudia neboli ani trochu zaostalí. Nemali internet ani moderné technológie, ale o to múdrejší boli sami. Obdivuhodné. ()

slunicko2

Seriál úspěšně zpochybňuje falešný pohled na starověk vycházející z koncepce lineárního vývoje lidstva. 1) Takhle nějak má vypadat dokumentární film! Věcný, stručný, bez zbytečné vaty, ale na druhé straně popularizační, přístupný a pochopitelný širokým masám diváků. Jako člověk, jehož koníčkem jsou dějiny, oceňuji správně volená slova a vysvětlení historických souvislostí. Jako člověku bez sebemenších technických znalostí mi vyhovuje určitá polopatičnost při vysvětlování, která snad může některým technicky erudovanějším divákům připadat nadbytečná, ale pro mě je tak akorát._____ 2) Doplňující dotáčky znázorňují a ilustrují řečené, stejně jako úryvky z filmů a speciálně vyrobené animace._____ 3) Líbí se mi i pojetí dílů, které jsou zaměřeny tematicky a ne po lokalitě._____ 4) Kladu si otázky: jaké další technologie jsme zapomněli? Co všechno ze starověku interpretujeme mylně? Jaký je skutečný vývoj lidstva? ()

Marze

Je to vyprávěno v takovém rychlém tempu s předstíráním, že houska s masem zabalená do dvou ubrousků je něco mimořádného. ()

Untentrauer

Naprosté zklamání. Seriál neměl vůbec vzniknout. V každém díle nakousnou několik témat, skákají z jednoho tématu ke druhému a nakonec řeknou, že ani netuší, jak že to tehdy udělali. V některých dílech se dokonce pouze dohadují zda taková technika tehdy vůbec existovala, takže vlastně prezentují něco, o čím si sami nejsou jistí. A dalším zklamáním jsou pro mě pokusy o prokázání funkčnosti daného divu. Například parní dělo, které sestaví z moderní tlakové lahve.... ()

subic

Víte, co je na tom dokumentu škoda? Že ho nedělala velká mocná BBC. Dokument nás zavede do spousty skvostných míst a ukáže animace, jak se v historii stavělo. Ale je to uděláno takovou formou pro americké tlusťochy na gauči, chybí tomu víc efektivních záběrů, zajímavější průvodce a trocha té dobrodružné atmosféry. ()