Film režiséra Rezy Baghera staví na velmi oblíbené knižní předloze Švéda Mikaela Niemiho. Zavede diváka do severošvédského kraje Norrbotten, hraničího s Finskem. V tomto zapomenutém místě, negativními pověstmi opředené čtvrti městečka Pajala, vyrůstají během 60. let nerozluční přátelé Matti a Niila, kteří se rozhodnou společně s dalšími spolužáky založit rock'n'rollovou kapelu. V humorně laděném snímku se ke slovu dostanou i témata jako náboženský fanatismus, nadměrná konzumace alkoholu nebo erotika a mezilidské vztahy vůbec. (mignonka)

L_Into

Film jsem sledovala se dvěma kamarádkami. Jedna stejně jako já četla knihu, druhá nikoliv. My dvě, které jsme četly knihu, jsme se nepřestaly divit, jak byly některé pasáže zpracované. Ve filmu bylo téměř všechno podstatné, často však na úkor hloubky. Především však podle mě bylo skoro nemožné film bez knihy pochopit. Nebo.. příběh se pochopit dal, ale vyznění filmu bylo úplně jiné než vyznění knihy. A v debatě po dojetí titulků jsme měly plné ruce práce s dovysvětlováním kamarádce, která předlohu nečetla. Překvapilo mě, že se Niemi na filmu podílel, podle mě se jedná o velmi nepovedenou adaptaci. ()

Aluska88

Knihu jsem nečetla, takže nemohu srovnávat. Což je možná dobře:) Výborné obsazení dvou hlavních hrdinů, nádherná příroda. Příjemně a s humorem podaný příběh o dospívání a osidlech slávy. Snad jediné, co mě mrzelo, byl poměrně nevyužitý potenciál obou chlapců. Se skvěle načrtnutými charaktery jejich postav se dalo dobře pracovat, ale přišlo mi, že tvůrci nešli více do hloubky. A to je velká škoda. Několik scén bylo výborně naznačených, čekala jsem, co se stane, dalo se s daným momentem více pracovat, a zrovna tam se to stoplo a šlo se na další scénu. Spousta pasáží, v nichž jsou oba kluci, se jakoby soustředí na vše ostatní, jen ne na jejich společné momenty. A zrovna ten "childhood french kiss" byl tak krásný, že jsem tak nějak doufala, že by i v dospívání mezi nimi mohlo "něco" být. Ono to "friendship/love" mezi nimi funguje dost dobře, ale na rozvedení jejich přátelství se pak už moc nedostane. Stejně tak není vysvětleno, co se vlastně stalo s Niilou. Když jsem na jejich prvním koncertě uslyšela instrumentální verzi "Born To Be Wild", byla jsem potěšena:) Andreas af Enehielm coby Niila se mi moc líbil. ()