Kytička pro Algernona

(TV film)
  • Kanada Flowers for Algernon

Kanadský film založený na příběhu Daniela Keyese vypráví o mladém, duševně zaostalém muži, který po nocích pracuje v pekárně a přes den je se sobě podobnými v ústavu. Vždy jeví zájem o studium, a proto se vědci rozhodnou vyzkoušet na něm pokus, který slibuje prudký nárůst IQ. Tento "pokus" se vydaří a hlavní hrdina se octne tváří v tvář novým zkušenostem, štěstí a bolestem, které by jinak nezažil. (Amatér1921)

JASON_X

Ryzí Hollywood. Vezme vynikající, ba geniální sci-fi povídku a přetaví ji v polopatický melodramatický doják pro obecné divácké stádo. Nejstrašnější složkou filmu je ovšem hudba. Takřka celý děj je podbarvený nepřetržitým sladkobolným smyčcově-flétnovým cajdákem, stokrát hnusnějším a slizštějším, než třeba i megaslizká "jímavá" hudba z Jacksonova Hobitína. ()

peetriss

Před lety mě toto televizní dílo dokázalo chytit za srdce, takže opakované zhlédnutí bylo nevyhnutelné. I napodruhé fungovala neotřelá psychologie fantaskního motivu a jeho sociálních aspektů, opět zafungovala emoční síla příběhu s romantickou příchutí, která v závěru dosahuje velmi vysoké intenzity. Jen škoda, že občas se přecejen vyskytnou hlušší místa - ale není jich naštěstí nadměrný počet. Matthew Modine je ve svých pozvolných mentálních a inteligenčních proměnách přesný, Kelli Williams taktéž výborná, navíc pohledná a milá natolik, že hrdinův zájem o její srdce je naprosto pochopitelný. Hodně kvalitní televizní čtyř- , možná až skoro pětihvězdičková, záležitost. ()

misterz

Myšlienka filmu možno niekomu príde banálna, no niektoré "pravdy" zo života stojí za to opakovať hoc i donekonečna. Táto je jedna z nich. Inteligencia na ľudskosti nikomu nepridá... K hercom nemám žiadne námietky, zahrali skvele. Čo sa týka atmosféry, v mnohých momentoch mi to pripomenulo tie lepšie deväťdesiatkové scifi filmy na báze Trávnikára. No v tomto prípade skôr ako o vizuálne efekty tu išlo o hĺbku myšlienky, a to mi je viac milšie. Nadpriemer. 75/100 ()

BlackAngels

Po přečtení knihy a shlédnutí filmu... Není ani jedno lepší a ani jedno horší. Obojí má krásný děj. Kniha je obohacená o Charlieho zápisky, které musíte někdy číst i třikrát aby jste si přeložili co píše :-) ale dává to knize kouzlo. A film? Je nádherným ztvárněním knihy a to se podaří málo kdy! Z celého filmu si nejraděj promítám scénku, kdy Charlie vypustí s Algernonem další bílé myši a nikdo neví, která je Algernon. Jen Charlie ji vždy pozná, zvedne ji ze země a řekne ji 'vidíš, jsi nejdůležitější myš v jejich životě a oni tě ani nerozeznají od ostatních' Opravdu nádherná scéna. Celý film je obohacený o vztah mezi Charliem a jeho učitelkou, což dává celému ději takovou mašličku na dárečku. Nezaškatulkovala bych tenhle film jen do Sci-fi a dramatu ale i romantiky a místy i komedie. Každopádně doporučila bych to jako film, který by jste ve svém životě měli minimálně 5x vidět :-D ()

NinonL

Film mi trochu připomněl Čas probuzení s Robertem de Niro z roku 1990. Vědci si vyberou psychicky handicapovaného mladého muže na experiment zvýšení IQ. Podaří se jim u chlapce dosáhnout až hodnoty 200. Ale bude hoch šťastný? Bude mít více přátel? Najde lásku? Nebo byl šťastnější s podprůměrnou inteligencí? ()

• Český překlad povídky a filmu se stále nedokáže ustálit, zda je Algernon sameček či samička. (Amatér1921)
  • Keyesova předloha má formu zápisů hlavního hrdiny do jeho deníčku. Film tedy mírně zanedbává (už svou podstatou) duševní pochody hrdiny, ale zvýrazňuje jeho narativnost. (Amatér1921)