Osmadvacetiletý Adam (Robert Gonera) a jeho kamarád Stefan (Jacek Borcuch) se chtějí osamostatnit. Plánují založení firmy, která se bude zabývat dovozem skútrů z Itálie, ale banka jim odmítne udělit potřebnou půjčku. V té době Stefan náhodně narazí na svého bývalého souseda, podnikatele Gerarda (Andzrej Chyra), který se nabídne, že jim peníze sežene. Ve zlý sen se Adamův a Stefanův život promění, když zjistí, že Gerard je podvodník a po naivních podnikatelích začne vymáhat neexistující dluhy. Ústřední dvojice ihned zjistí do čeho se namočila a situace se brzy vymkne jejich kontrole. Film je natočen podle skutečných událostí. (Tygrys)

Daddko

Slušný krimi thriller o ´90 rokov kedy v krajinách V4 si človek nemohol byť istý čo sa mu môže prihodiť. Pamätáme ešte na Pápayovcov, Žaľuďa, Černákov a iných. Polícia, prokuratúra a súdy bezmocné, ako sa ukazuje niektorí dokonca na výplatných listinách zločinu. Je to silný film s nespravodlivým koncom. 2x 25 rokov + 1x6 rokov za bránenie vlastných práv po takom vydieraní a doslovne ich postupnej likvidácii. Želal som si happy end že na nich neprídu. Žiaľ tlak na psychiku vrah nevydržal. Jediné pozitívum je, že v roku 2010 boli dvaja s 25 ročnou paletou amnestovaní. ()

moorks

Tento syrový a sugestivní snímek nám přibližuje neduhy dnešní společnosti až do úplného konce- vydírání, násilí, vražda. Snímek je hodně k zamyšlení o způsobu dnešního života, doby a lidských snů, které se můžou změnit v trosky a popel. Vynikající herecké výkony zde předvedli hlavně Robert Gonera(Oficerowie) a Andrzej Chyra(Katyn).Film působí celkově celistvě až dokumentárně v studených,chladných odstínech. Je to výrazné vyjádření dnešní doby i postkomunistické kinematografie. ()

NinonL

Film, který je snad podle skutečné události. Tak i vypadá a jeho hrdinové taky. Všechno, co se odehrává ve filmu, se skutečně mohlo stát. Psychopat se vetře do přízně dvou přátel, kteří chtějí podnikat. Nabídne jim svou pomoc, jenže vzápětí je vydírá a vyhrožuje jim. Najme si i komplice. Kdo chce vidět drsnou školu 90. let, ať si pustí tento film. ()

majky19

Výborný polský kriminální thriller ze druhé poloviny devadesátých let. Poukazuje na problémy spojené s postkomunistickým obdobím, kdy se společnosti otevřely nové netušené možnosti, které v drtivé většině případů šly daleko za hranice zákonů. Demokracii a svobodu si každý vykládal po svém a není tedy vůbec divu, že tato doba přála celá řadě "podnikatelů", kteří ze dne na den zázračně zbohatli a profitovali na úkor druhých. I o tom je snímek "Dluh", ve kterém tito byznysmeni hrají ústřední roli. Zaujme především skvělý výkon Andrzeje Chyry v roli gangstera Gerarda. Snímek byl oceněn pěti cenami polské filmové akademie a úspěch slavil i na zahraničních festivalech. Film vznikl na základě skutečných událostí a v Čechách rovněž byl natočen snímek s obdobnou tématikou a sice"Sametoví vrazi" režiséra Jiřího Svobody z roku 2005. ()

Enšpígl

Stejně jako loni i letos mně pořadatelé festivalu 3Kino poslali KO k zemi hned prvním filmem. I když k polským filmům před rokem 2005 nemám takovou slepou důvěru, jako ke všemu co vzniklo "pod" Agnieszkou Odorowicz (od roku 2005 boss Polski Instytut Sztuki Filmowej ) , tak Dluh nese všechny známky polský superfilmařiny. Realičnost, syrovost, scénaristická nekomprominost, schopnost kamaremana dostat do obrazu polskou autencitu života a dokonalé herecké výkony. Vrcholem filmy pro mě nebylo finále u vody, ale až skutečný závěr, to je teprve beznaděj a bezmoc a povzdech nad tím jak umí být osud hodně drsnej kat. Není co řešit, tohle je pětka i deprese jak vyšitá. ()

• Film je inspirován skutečnými událostmi, které se staly na počátku devadesátých let ve Varšavě. (majky19)
  • Snímek se opírá o osudy Slawomira Sikory a Artura Brylińskeho, kteří byli za hrůzný čin dvojnásobné vraždy odsouzeni k mnohaletým trestům odnětí svobody, konkrétně na 25 let. Oba však byli omilostněni. Sikora v roce 2005 prezidentem Aleksandrem Kwaśniewskim, Bryliński v roce 2010 Bronislawem Komorowskim. (majky19)
  • Andrzej Chyra, jenž ztvárnil roli Gerarda, byl svého času vybrán polským časopisem „Kino“ mezi 7 nejlepších mužských hereckých výkonů v současném polském filmu. (majky19)