Romantická pohádka si klade věčnou otázku, co je v životě důležité, zda bohatství nebo upřímná láska. Zeman Ješek (O. Vetchý) si obklopen přáteli a pěknými děvčaty užívá života, zatímco jeho stárnoucí matce (J. Březinová) přibývá vrásek na čele. Tvrz chátrá, ale její syn, místo, aby se dal konečně do poctivé práce, sní o zlatě a bohatství, které podle pověsti skrývá nedaleká Bílá skála. Ani upřímný cit hodné Johanky (K. Lojdová) jej doma neudrží a Ješek se jednoho dne vydává na cestu za zlatým přeludem. A je to právě věrná láska jeho dívky, která jej z moci Ducha skal (R. Lukavský) vysvobodí… (Česká televize)

milos.bradik

Zvláštní pohádka, spíše pověst. Vetchý tady nevyniká a hraje stejně nevýrazně jako ostatní. Mizerné triky s polystyrénovými balvany jen podtrhují špatné provedení tohoto výtvoru a navíc pořád jsem čekal, kdy se objeví ten ježek, o kterém všichni mluví. Maximálně 30 % a to hlavně za krásný hlas Lukavského, který přímo hladí. ()

otík

Pěkná exteriérová pohádka, která skončila tak někde na půl cesty. Úvod je velmi dobrý, slušná hudba, krásně naivně záporný Vetchý, po jeho cestě do skály to však začíná být pěkná nuda, neustálé stmívačky zcela degradují tempo, neustálé naříkání člověka spíše štve, závěrečná pointa nečekaně uspěchaná a závěr zcela nezvládnutý. Jediná zajímavost je snad jen to, že Vetchý a Lukavský se v podobných rolích setkali o rok později v pohádce O pyšném panovníkovi. Tam však celý příběh výtečně gradoval, zde degradoval. Průměrných 50% jen díky slušné první polovině. ()

flanker.27

Tož není to úplně špatná pohádka, ale nemám moc rád, když to všechno odvisí na nějaké odlidštěně přemoudřelé postavě. Odkazuju na komentář kolegyně jezinka.jezinka. ()

ostravak30

Trochu jsem se rozhodoval, ale vzhledem k příjemné stopáži a nestudiovému prostředí mě zlanařila ještě klasické pohádkové poučení formou jemného příběhu. Muž, který si neváží lásky, kterou k němu dívka chová, touží raději po bohatství. Kvůli němu je zavřen do skály a vysvobodí jej právě hodná a milá žena. A mladíkovi vše dojde. Ponaučení naprosto jasné. Herci kvalitní, herecké výkony tudíž fajn. Kateřinu Lojdovou mám navíc velmi rád. Radovan Lukavský a jeho hlas je také pohádkový. Není to pohádka, která by divákovi utkvěla v paměti navždy. Ale padesát minut pohádkovosti na mě dýchlo. Je to zkrátka jasný důkaz, že netřeba vymýšlet složitosti. ()

Jezinka.Jezinka

Kdo naivně čekal pohádku, kde by se buď něco dozvěděl o opracování či aspoň hledání kamenů, ten byl ve svých nadějích zklamán. Kdo čekal, že ten kámen bude aspoň hrát nějakou roli v ději, byl zklamán též. Kdyby Johanka nosila na krku sušeného mořského koníka, vyšlo by to nastejno. Její kamínek nebyl ani dar krále hor, ani jinak zajímavý a podstatný artefakt. Byl to jen po generace z matky na dceru předávaný šperk. Když ho Johanka jako znamení lásky dala svému milému, byla jsem za ni upřímně naštvaná, když ho posléze ten ignorant dal na krk tomu úplně mimo rodovou linii se vynořivšímu děcku, a to to ještě navíc byl jen kluk. Legenda o pokladu nedotažená, Johanka svého Matěje odložila jak špinavé prádlo, Matěj se s Majdalénou po tom, co mu bylo zlomeno srdce, oženil v tempu, že by si zasloužil zlomit ještě aspoň čelist, Majdaléna byla na pár facek od samého počátku a člověk jí toho evidentně přelétavého chlapce, co není ochoten za lásku aspoň hnout prstem a jen kníká, škodolibě přeje. S tím obsazením, odvahou jít do plenéru a motivem legendy to mohla být parádní celovečerní napínavá a dobrodružná pohádka. Takhle jsem omezena tím, že ohodnotit kladně jde právě jen ty exteriéry, obě matky, hlavního hrdinu, pána jeskyně a skutečnost, že jméno Ješek v pátém pádě zní jako by člověk mluvil s ježkem. ()