Dnes v jednom domě

Československo, 1980, 12 h 39 min (Minutáž: 79–85 min)

Réžia:

František Filip

Martin Růžek, Dana Medřická, Vladimír Menšík, Jana Hlaváčová, Václav Postránecký, Hana Maciuchová, Josef Vinklář, Libuše Švormová, Radovan Lukavský, Josef Abrhám, Marie Rosůlková (viac)

Zatím co se v seriálu Oldřicha Daňka a Jana Otčenáška "Byl jednou jeden dům" diváci seznámili s osudy lidiček žijících v domě špeditéra Nerudného na sklonku třicátých let, zavede nás další devítidílný seriál stejných autorů do doby podstatně novější. Jak už říká název seriálu, hrdiny příběhů budou lidé, kteří našli domov v jednom ze sídlištních bloků. Tomuto nenápadnému a na pohled nezajímavému místu se říká Sojčí vrch. Zpočátku se tu budoucí nájemníci potkávají při obhlídkách vytouženého domova to ještě nevědí, že jednou spolu budou bydlet. Přicházejí sem s různými pocity:mladý dělník Krejza a jeho žena Jarka sem chodí snít o vlastním bytě, Zdena Pilichová, takto pedikérka, už na holém prostranství vidí nejen dům, ale i vzorné středisko služeb, stavbyvedoucí Panc tu na sídlišti pracuje a dům staví i pro sebe ale například důchodce Petrbok se vší mocí vzpírá opustit půvabnou Kampu a se svou ženou sem přijde jen z donucení. Tato část končí v předvečer všeobecného stěhování. Dům číslo 78, zatím bez dějin a bez paměti, čeká už netrpělivě na lidi, kteří zítra začnou psát jeho historii. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Padme_Anakin k tomuto seriálu (5)

Dobytí kóty 78 (1980) (E01)

Tak jsem mrkla na první díl románu pro obrazovku a otevřeně musím přiznat, že ten herecký ansámbl mě převálcoval, ono to vlastně ani nemohlo jinak dopadnout, paní Medřická s panem Růžkem hrají jak o život a té soukromé vzpouře Petrboka proti paneláku jsem rozuměla.. No, na druhou stranu jsem uměla pochopit i mladou dvojici Maciuchová-Postránecký, kteří jsou sice svoji, ale spolu být nemohou, neb nemají kde.. Pánové Lukavský, Adamíra, Vinklář, Somr, co víc si přát? Když si odmyslím ty soudruhy, výborné.. ()

Jízdenka do Bagdádu (1980) (E04)

První jaro v Brixiho ulici, třešně i tulipány krásně kvetou a Jaromír Hanzlík jako pochybnej element zkouší zapůsobit (kladně) na otřesně obrýlenou Danielu Kolářovou, no a sledovat tenhle filmový pár mě asi nikdy neomrzí, chemie mezi nimi je nádherná, ladí jim to spolu, navíc tedy měli moc hezky napsané dialogy, zábavné, vtipné, úsměvné, prostě milý díl.. ()

Radostné zlézání katedrály (1980) (E05)

Krásná Jana Šulcová řeší milostné dilema a Jiří Adamíra to dává s takovou noblesou, šarmem a nadhledem, že jsem na něm mohla oči nechat.. Jana Hlaváčová přistrkuje a postrkuje svého muže, výborného Vladimíra Menšíka, aby se zúčastnil televizní soutěže.. Bonek jde konečně na operaci očí, no a Hanička Maciuchová začíná být pomalu a jistě "na zabití".. ()

Obtíže sicilské obrany (1980) (E08)

Báječně to rozehráli Vladimír Menšík s Janou Hlaváčovou, úžasné výměny a obdivuhodné herectví, radost pohledět. No a Josífek Abrhámů se nám zamotal do boudy číslo dvě, kde mu parádně nahrával skvělý Eduard Cupák, moc pěkné, potutelný úsměv z tváře mi nezmizel ani po závěrečných titulcích.. ()

Domov jménem Praha (1980) (E09)

Zdařilé zakončení série, velice mě potěšila paní Rosůlková, vedla tak krásný a upřímný rozhovor s Danielou Kolářovou, až jsem z toho měla knedlík v krku a slzy v očích.. Pak už mě jen zlehka dorazil Rudolf Hrušínský s Jiřinkou Jiráskovou, ta jejich výměna u kávy byla prostě nádherná.. A velice si cením toho nového života na závěr, ať už právě narozená dcera či nové štěně.. ()