Psychologický príbeh dvoch mužov protikladných postojov. (dyfur)

neo93

Výborný svěží snímek z produkce východoněmecké DEFY, který se vymyká ostatním filmům od této společnosti. Celý film je postaven na dvou zcela odlišných postojích k životu. Na jedné straně stojí mladý idealistický stalinista Josef, na straně druhé katolický kněz Hubertus. Tyto dva rozdílné světy, které by se v běžném životě těžko střetli, se protnou v jednom soukromém sanatoriu v roce 1950 v NDR. Oba dva jsou nuceni ke konfrontaci, díky tomu, že jsou ubytováni ve stejném pokoji. Tento konflikt je symbolicky vyjádřen také pomocí obrazů, které mají postavy zavěšeny nad svou postelí. Zatímco Josef má tam podobiznu Stalina, Hubertus má obraz Ježíše Krista. Přes všechny tyto náboženské a názorové neshody, které musejí trpět všichni ostatní pacienti, tak i především personál, si nakonec najdou k sobě společnou cestu. Velmi kvalitní film, který těží z obou hlavních představitelů, tak i protichůdných pohledů a jejich následných sporů. ()

Hellboy

Dobře natočený film s pro mě strašně nezajímavou zápletkou a nesympatickými hlavními postavami. Jupp Heiliger je mladý přesvědčený komunista, důstojník veřejné bezpečnosti NDR, celý natěšený na budování lepší společnosti po druhé světové válce, ale protože má chudák tuberkulózu, tak musí místo toho do sanatoria, kde se celé dny jen odpočívá. Tam sdílí pokoj s knězem jménem Hubertus Koschenz a tito dva se od prvního setkání nemůžou vystát. Zbytek filmu se nese v duchu jejich "soupeření" komunismus vs. víra a zároveň pro sebe Jupp hledá léčbu. Jak jsem řekl, film měl hrozně nepříjemné hlavní postavy, což samozřejmě není žádná chyba, jen si mě skrz ně nemohl získat.. Jedna z mála zajímavých věcí byly postavy dvou doktorů, z nichž jeden byl nacista a druhý vězeň z koncentráku. Nevím, jak to ohodnotit, nenudil jsem se, ale podruhé bych to vážně vidět nemusel. ()

pm

Stydím se, že nejsem schopna docenit drama, které předkládá závažná témata a je z něj navrch cítit řemeslná poctivost, ale otázky víry mám srovnané dávno, stejně jako svůj postoj k mladým nadšeným idealistům. Je to možná nepodstatné, ale právě postava komunisty -příznačně vtipně pojmenovaného- pana Josefa Svatého v podání Jörga Pose mi byla skutečně protivná. Jednoduše prototyp filmu, který bych znovu vidět nemusela...(Zaokrouhlit nahoru se mi nechce ani za toho milého hafíka a scénu se psím sádlem.) 70%. ()

YURAyura

2/10 Nesympaticke postavy - princ Charles v roli pambickare a starsi osklivejsi bratr Tima Rotha jako komunisticky zaslepenec v sanatoriu, odkud se nevrati vsichni. Mozna silne tema a remeslne zvladle, ovsem nuda z pozvolna plynouciho pribehu v zotavovne jenom kape, takze z meho pohledu by jich melo pomrit vic. ()