Hornblower - Vzbura

(TV film)
  • Česko Hornblower II - Vzpoura (viac)

Horatio Hornblower sa ocitne uprostred vzbury, ktorá ich môže všetkých priviesť k nemilosrdnej poprave. Staneme sa svedkami jednej z najslávnejších vzbúr v histórii námorníctvam. A zároveň aj svedkami otvoreného boja muž proti mužovi... (oficiálny text distribútora)

H34D

V pátém pokračováním, nebo-li v prvním dílu druhé série se vracíme zpět na loď, tentokrát ale pod despotickým vedením starého a trošku šíleného kapitána. Tento díl je možná nejlepší, snad nemám příliš úchylné sklony, když se mi atmosféra tyranie tolik líbí :) Ale taky celá vzpoura byla dobře zpracovaná, určitě doporučuji! 8/10 ()

DaViD´82

Hornblower se konečně vrací ze souše tam kam patří. Tedy na lodní palubu. Rázem je ovšem ty tam i šestáková poetika minulých epizod. A není to vůbec na škodu, jelikož tady se rozehrává nefalšované drámo shakespearovských proporcí. ()

flanker.27

Též se připojuji k názoru, že tento dvoudíl Mutiny/Retribution je tím nejlepším z dosud natočených Hornblowerových dobrodružství. Bohužel hned následující dvoudíl Duty/Loyalty je zase tím nejhorším, takže jde jen o střed křivky. ()

Shakers

Hornblower po dvoch dieloch strávených na súši sa vracia naspať na more a je to teda drsný návrat. Nemyslím drsný po akčnej stránke, ale drsný pod velením kapitána Sawyera. Napriek tomu, že tento diel nie je skoro vôbec akčný, je doposiaľ najlepší, pretože konflikty medzi posádkou, kapitánom a Horatiom majú skutočne vyhrotenú a tuhú atmosféru. Na záver ako bonbónik samozrejme nechýba pár výbuchov s diel. Rovnako ako predošlý, tak aj tento piaty diel ma zarazil do sedačky. 90% - 5* ()

Big Bear

Tak tohle je jeden z nejlepších dílů Hornblowera vůbec. Příběh nás přenese na Jamaiku roku 1802 kde Sir Edward Pellew navštíví Hornblowera v pevnostním vězení. Je totiž obviněn ze vzpoury a hrozí mu oprátka. Neuposlechnutí rozkazů nebo dokonce spiknutí či vzpoura, to bylo to nejstrašnější obvinění, ze kterého mohl být lodník či důstojník obviněn a za které byl trest smrti provazem. Loajalita a hlavně kázeň byla u válečného námořnictva (a vlastně i obchodního loďstva Jeho Veličenstva) tvrdě vyžadována a nezbytná pro plnění někdy opravdu náročných úkolů na moři. Kázeň byla nezbytná. Kapitáni i důstojníci byly vybaveni k udržení kázně celou řadou trestů od prodlužovaných hlídek, přivázání ke stěžni a polévání vodou, přivázáním ke stěžni s dělovými koulemi na rukách, bičování, protažení pod kýlem lodi apod.. aby mužstvo uposlechlo jakýkoliv rozkaz a aby nikoho ani nenapadlo jej zpochybňovat či dokonce nezplnit. Kapitán byl na své lodi skutečně pánem nad vším živým. Panují i názory historiků, že od té doby co se v Británii upustilo od fyzických trestů (třeba i u dětí) šlo to s impériem hodně z kopce .-) Hornblower vědom si závažnosti situace Siru Pellewovi vypráví příběh o jeho službě dvouřadné válečné fregatě na HMS Renown a o jeho problémech s despotickým kapitánem. Ten ač hrdina a přítel samotného Sira Nelsona, vykazuje ve svých rozhodnutích známky zmatenosti, nekompetentnosti a neustále má dojem, že se posádka i důstojníci proti němu spikla a věrní ho opustili. Zasedá si na nejlmladšího důstojníka a posléze i Hornblowera, který se snaží jako správňák postiženého před kapitánem v rámci svých možností chránit. To však přivede kapitána na myšlenku, že se na lodi chystá vzpoura. Není ani tak daleko od pravdy protože všichni důstojníci včetně prvního, který sloužil pod kapitámnem řadu let jej chtějí prohlásit za nepříčetného. Jsou si však dobře vědomi závažnosti takového obvinění i případného trestu, který by je čekal, kdyby věc nebyla provedena s dobrozdáním lodního lékaře. Ten pod kapitánem sloužil 20 let a nechce proti němu vznést křivého slova. Situace vygraduje útokem na španělskou pevnost v zátoce Sanama u Santa Dominga, kde špatným velením kapitána Renown najede na mělčinu a neschopen pohybu ani palby na vysoko v kopci umístěnou pevnost se ocitá pod salvami jejích děl..... Díl končí během Horatiova vyprávění. Despotického kapitána si zde střihl David Warner a byl fakt skvělý navíc skvěle dabován panem Vlasákem. Pět salv z levoboku! * * * * * ()

Madsbender

Po ročnej odmlke od posledného dielu sa poručík Horatio Hornblower opäť vracia v plnej sile a paráde, v kondícii lepšej ako vo Vojvodkyni a diablovi. A to je len dobre. Tentoraz musí čeliť svojráznemu, paranoidnému kapitánovi Sawyerovi, ktorý v ňom vidí potenciálneho nepriateľa a velezradcu. Na mori sa rozohráva napínavá dráma, v ktorej je len otázkou času, kedy sa proti nemu postavia dôstojníci... v čele s absolútnym hlupákom. Po Rovnakých šanciech a Dôstojníckych sjúškach najlepší diel. ()

Crocuta

Možná nejlepší část celkově vynikající série. Kdo má smysl pro romantiku a koho baví námořní tematika, ten tu má dokonalou ukázku toho, jak vypadal život v námořnictvu největší mocnosti světa na přelomu 18. a 19. století. Velkorysá produkce zajistila, že loďstvo Jeho Veličenstva je tu ztvárněno jako živé. ()

Yardak

Milé překvapení, neboť pátý díl se mi líbil velmi hodně a srovnal bych ho s úrovní prvního dílu a proto tedy 5 hvězd :o). ()

Terva

CITÁT - Spěli jsme do záhuby, vzpoura byla nutná.............. Příběh začíná ve vězení. Poručík Hornblower čeká na soud, protože je obviněn ze vzpoury. Poté se děj přesune o šest měsíců zpět a sledujeme události, které ke vzpouře vedou. Scénář je podobný jako předešlé příběhy. Na lodi se opět najde nějaký ten prudil, kterého je potřeba se zbavit. Zde je to důstojník, který pravděpodobně zešílel a dělá posádce peklo. Nemůžu si pomoci, ale tohle je přehnané. Celé to divadlo je uměle vypruzené, podivně nastavované a velmi nevěrohodné. Vůbec jsem tomu příběhu nevěřil. Je to nejhorší díl z těch pěti, co jsem zatím viděl. Dávám mu za 40% CITÁT - Budete litovat......... Abych byl upřímný, tento díl mě nebavil. ()

Streeper

Hornblower opět nasadil laťku hodně vysoko a Vzpoura, stejně tak jako Odplata patří mezi mé nejoblíbenější epizody, nebo alespoň prozatím. Příběh je skvělý a napínavý. Nejlepší na tom všem je ale volba kapitána a jeho napsaná postava, která je tak podlá, ale zároveň mi ho bylo velmi líto, jelikož z větší části za to nemohl on, ale jeho nezdravá mysl. Nicméně i tak to bylo skvělé, emoce jsem měla jako na horské dráze a napětí by se dalo krájet. Za mě zatím nejlepší díl z celé série. ()

filmmovier

Hornblower je opět na moři (paráda!), k dispozici má osmého (Doctora) a Pellew má opět málo prostoru. Já tentokrát nejspíš půjdu proti proudu, když řeknu, že to není jeden z nejlepších dílů, je prostě stejně dobrý jako všechny ostatní, možná dokonce nejslabší, ale ne o moc. Akce funguje skvěle, jednoduchý scénář opět skvěle odsýpá, herecké i dabingové obsazení opět špičkové, parádní hudba a vše samozřejmě zpět na lodi (Horacio už to opravdu potřeboval). Tentokrát musím vypíchnout starého kapitána, proti kterému ona vzpoura proběhne a kterému právě dabing hodně přidává. Druhá série se standartně drží kvality té první, takže za mě opět spokojenost téměř všude, kde to jde. 80%. ()

Mrkvič

Doposud asi nejdramatičtější z dílů o Horatiovi. Několik nových postav a některé nejsou jen černobílé. Z lodních bitev toho moc vidět není, ale alespoň se děje zase něco jiného a v podání těchto postav něco nového. ()

Finskej

Vzhledem k tomu, že jde o jeden díl z celkem osmidílné série, ohodnotím vše naráz: velice solidní série ze starého námořnického prostředí, herecké výkony dobré (Ioan Gruffudd vážně hraje a tímhle si získal z nesympatií mé sympatie), skutečné lodi (minimálně někde určitě) mě uchvacují a prosté, uvěřitelné a nepřekombinované zápletky jednotlivých dílů jsou tak akorát. Zkrátka poctivá filmařina, příčetné scénáře, pěkné epizodky z doby britsko-francouzských střetů za revoluce. ()

Pedro Morales

Oproti první řadě je zde znatelný krok kupředu. Ač jsem proti předchozím suchozemským dílům neměl vážnější výhrady, návrat na moře Hornblowerovi výrazně pomohl, stejně jako očividně navýšený rozpočet. A tak ze sice zábavné, ale pořád televizně a mnohdy hodně lacině vypadající podívané se vyklubalo skutečně zajímavé drama. ()