Titulním hrdinou rodinné komedie je inteligentní papoušek Paulie, který se naučil mluvit. Vypráví svůj životní příběh ruskému emigrantovi Míšovi, vrátnému v budově společnosti dr. Reingolda, jenž s Pauliem experimentuje. Když byl ještě malé ptáče, darovali ho holčičce Marii, která neuměla správně vyslovovat. Velice se spřátelili, jenže když se rodina Alweatherových později stěhovala do Los Angeles, Paulieho sebou nevzala. Prý proto, že malá Marie nedokáže rozlišit fantazii od skutečnosti a tvrdí, že její ptačí kamarád skutečně mluví. Papoušek pak postupně vystřídá několik dalších majitelů a prožije s nimi celou řadu dobrodružství, než se z východního pobřeží dostane až do Los Angeles. A protože je nejen chytrý, ale taky má pro strach uděláno, nemusíte se o něho bát. Paulie si vždycky nějak poradí... (oficiálny text distribútora)

honajz2

Přesně takhle by měl vypadat pořádný hraný rodinný film s mluvícím zvířátkem v hlavní roli. Se sympatickým hlavním hrdinou, dostatečným počtem vtipných hlášek pro všechny věkové kategorie (Paulie popravdě perlil neustále), zajímavými vedlejšími postavami, poutavou zápletkou a na svůj žánr inteligentním scénářem. To všechno tady prostě bylo a když pominu to občasné přehnané tlačení na pilu, nemá to chyby. A jelikož jsem si slíbil, že kvůli Monkovi v hlavní lidské roli nadhodnotím, protože Shalhoub mi zatím sedl úplně ve všem, co jsem s ním kdy viděl, tak tomu nakonec ten plný počet dám. Bylo to pro mě hodně příjemné překvapení i v mém věku a ve svém žánru je to podle mě jeden z nejlepších filmů svého druhu. A když to dokonale splňuje všechny atributy svého žánru, nevidím důvod, proč to tak právoplatně neohodnotit. Slabých 5* ()

Fiftis

Film pre celú rodinu líči príbeh dievčatka, ktoré v jej trápeniu - aby sa naučila správne hovoriť, pomôže najlepší kamarát - papagáj Paulie. Inteligentná rozprávka pre deti aj pre dospelých. Scenár o boji dobra so zlom je klasicky detsky, ale vzhľadom na publikum nemôžeme očakávať zázraky. Scény sú na vysokej úrovni a pohľad na Paulieho je vskutku úchvatný. Sem tam sa podarila aj nejaká hláška, ktorá pobavila aj mňa. Asi najradšej budete mať Cheecha Marina, ktorý hrá charizmatického mexičana. Hudobná vložka, je dobrá, ale nejak extra výrazná. Je to príjemná zvieracia, dobrodružná rodinná komédia, ktorá nejak nevyčnieva z priemeru. ()

Gomez518

Podle mě jedno z nejlepších rodinných filmů, chytrý papoušek který putuje světem a potkává ruzné lidi a jejich chování, myslím že tento film popisuje ruzný typy povah lidí at už dobré tak špatné a tím dětem nelže jak to ve světě chodí ( i když v podání dětským způsobem) mě to bavilo jako dítě a baví mě to jako dospělého ()

Borrtex

Příjemná rodinná komedie, velmi rád se na tento film dívám, a pokaždé se mi moc líbí, asi to bud taky tím že já sám doma chovám papouška i když nemluví tak skvěle jako Paulie. Papoušek vypráví své příběhy a historky z toho co zažil, jsou to zábavné, vtipné ale i smutné historky. Dobře vymyšlený příběh, na jehož konci se papoušek šťastně vrátí ke své majitelce Marii. ()

Dever

Soundtrack John Debney: 1. Paulie Medley ,2. Ivy And Paulie Head Out ,3. Cancion Del Mariachi (Morena De Mi Corazon) (performed by Los Lobos & Antonio Banderas) ,4. The Bungled Burglar ,5. Misha's Memory ,6. New Discoveries / Paulie And Cat ,7. Estoy Loco (performed by Josh Cruze) ,8. Paulie's Big Flight ,9. Reunion With Marie (contains 'Marie' performed by Randy Newman) ()

• Mezi lety 1998 a 1999 byl film distribuován ve 24 zemích v 10 jazykových verzích. (Borrtex)
  • Další variantou pro dabéra Pauliho byl Buddy Hackett, pro lepší dojem byl však upřednostněn Jay Mohr. (Borrtex)