Chaplin bankovním sluhou

• USA The Bank (viac)

Charlie hrá upratovača v banke, ktorý má už po krk svojej práce. Keď však na stole Edny nájde darček a na ňom lístok: „pre Charlieho, s láskou Edna“, jeho srdce sa naplní radosťou a láskou. Ale chyba lávky, darček nebol určený preňho ale pre jeho menovca, ktorý pracuje na recepcii. A tak sklamaný z nenaplnenej lásky si sadne do kúta a zaspí. Zo spánku ho vyruší hluk spôsobený lupičmi, ktorý sa chystajú vykradnúť banku. Charlie sa teda rozhodne im v tom zabrániť a získať lásku svojho života. (pivo)

Pohrobek

Chaplin jako neohrožený suverén, jenž si ukládá své uklízečské náčiní i uniformu do bezpečného trezoru, v bance se rozhodně nepřetrhne i zde se umí dosíci půvabů opačného pohlaví a na jedničku se vypořádá i s havarijní situací - s přepadením. Z gagů je docela zajímavé například Chaplinovo mávání s mopem, jenž má tak dostatek příležitostí seznámit se s obličeji zaměstnanců i pouhých zákazníků banky. ()

liquido26

Charlieho typické fórky, jako třeba schovávání si oblečení na netradiční místo, nebo mlácení lidí nechtěně do hlavy koštětem při otáčení se, nebo pošťuchování s kolegou z práce, snad ani zklamat nemůžou. Škoda, že jsem měl jenom tu 15ti minutovou verzi, kde tyhle kousky byly místy až trochu drasticky sestříhané. ()

Cimr

Tyhle rané Chaplinovky až na výjimky (například slavná Chaplin tulákem) za moc nestojí. Veškerý humor je tu postaven na tom, že se Charlie otáčí s mopem a plácá lidi kolem sebe po ksichtu. Tento příběh má sice alespoň náznak pointy (probuzení ze sna), ale přesto je nutné brát tyhle filmečky jako odrazový můstek pro následující mistrovská díla typu Kid, Diktátor, Moderní doba, Zlaté opojení či Světla ramp. ()

ostravak30

Jo, to už připomínalo Chaplinovy klasické grotesky. I tak jsem se moc nezasmál, ale byl tu příběh, vlastně několik příběhů. A pár groteskních situací by se taky našlo. Stejně ale...když si člověk představí, že může sledovat více než sto let staré záběry. Vlastně natočené ještě krátce po začátku první a dlouho před druhou světovou válkou... ()

Rozjimatel

"TO CHARLES WITH LOVE from Edna."     Krátka groteska z druhého Chaplinoveho obdobia (v štúdiu Essanay), ktorá má takú posmutnelú náladu. Charlie tu je skôr tragická postavička (nešťastná láska), ktorá ale u mňa veľa sympatií nevzbudzuje, a to pre svoju surovosť, zlomyseľnosť a tuposť (vysypanie odpadkového koša). Tie jeho neustále roztržky s ďalším upratovačom ma na filme bavili najmenej. Pár vydarených nápadov sa tu ale určite nájde (trezor, "podrž mi sako", omyl s lístkom, olízanie známky) a na vyššiu úroveň dielo povyšuje hlavne veľmi pekný nápad so snom. Videná zreštaurovaná verzia z veľmi dobrou orchestrálnou hudbou Roberta Israela (1999).     "To Edna with love. Charlie." ()