Mark of the Vampire

• USA The Vampires of Prague (pracovný názov) (viac)

Náhlé zjevení strašidelných upírů v odlehlé středoevropské obci je zdánlivě spjato s nevyřešeným případem vraždy. Policejní inspektor (Lionel Atwill) a tajný expert Prof. Zelen (Lionel Barrymore) toto vyšetřují ve spolupráci s čelním občanem Baronem Ottem (Jean Hersholt). Na chvílí to vypadá jakoby upíři – Count Mora (Bela Lugosi) a jeho dcera Luna (Carroll Borland) – nepřestávali obec držet v zajetí, ale pravdou je, že… (J_Fiu)

Astaroth12

Mal to byt štandardný film o Draculovi, ale až nečakaná pointa na konci filmu z toho spravila "len" schopnú atmosférickú detektívku. Musím uznať, že kostýmy a hlavne temne interiéry s pavučinami, cintorínom, hrobkou a zvieracími návštevníkmi mali silnú dávku atmosféry a aj keď už v tejto dobe to niekedy vyzeralo trocha úsmevné, stále si to zachováva svoj pôvab. Lughosi si tu trocha netypicky pre neho zahral rolu, ktorú asi ani on sám do posledku netušil, ako sa vyvinie a musel byt z toho výsledku celkom prekvapený, lebo ja som bol a aj kvôli tomu slušnému prevedeniu dávam 4*. ()

Martin741

Reziser Todd Browning /Freaks 1932, Dracula 1931/ natocil slusny, napinavy film na upirsku temu. Vystupiuju tu take fajne veci ako odlahla stredoeuropska obec, z tych menej prijemnych su tu aj nevyriesene vrazdy, a do toho velka hororova legenda Bela Lugosi /Vykradac Hrobu 1945, Vlkodlak 1941/ - teda film som videl hlavne kvoli Lugosimu. Dost ho uznavam. Z dalsich Dalsia znama drzka tu bol Lionel Barrymore /jo, jo to bol ten bankar z filmu It´s a Wonderful Life s istym Jamesom Stewartom/. Do toho fascinujuci strasidelny hrad, perfektne kulisy a namakane dialogy. Fakt ako s modernymi filmami mam problem, ale na tieto starinky nedam dopustit. 89 % ()

Oktavianus

Navzdory překvapivému závěru dávám za plný počet, protože přestože mě závěr na jednu stranu zklamal, na druhou neobyčejně pobavil. A do té doby, tedy nějakých 50 minut, to byl nejšpičkovější upírskej kousek, jaký byl vedle Draculy k vidění. Tradičně dokonalý Lugosiho hrabě Mora a jeho překrásná upírská dcerka Luna rozehráli klasickou upíří podívanou, jež je plná netopýrů na gumičkách, umělých pavouků, studiových scén s mlhou ze suchého ledu, k tomu to tvůrci vyšperkovali češtinou a zjevem českého venkova, který jako kdyby z oka vypadl tomu v Transylvánii. A ke všemu Bela Lugosi a Lionel Atwill v jednom filmu. Nebýt až doslova kopernikovského obratu v závěru, neexistuje horor, který by si víc zasloužil označení classic. Ale proč ne? Jsem rád, že Browning dokáže diváka zaskočit a překvapit i po skoro osmdesáti letech. ()

liquido26

Kdyby to Browning nepokazil tím závěrem, tak by to byl super film. Příběh je sice standartní, nijak zvlášť originální (no i když u tohoto filmu jak se to vezme), ale záběry s Belou Lugosim a Carroll Borlandovou jsou nepřekonatelné, jedny z nejstrašidelnějších, jakých se v černobélém filmu 30. let dočkáte a ani jeden z nich u toho nemusí promluvit ani slovo (až na tu jednu repliku na konci). Opravdu škoda toho konce. ()

Campbell

Parádní záležitost která mě vtáhla už od začátku(Paní mámo řekněte at se nedělá srandu:-)). Upírský horor který se odehrává v Čechách, paráda a navíc když se promluvilo Česky byl jsem jaksi potěšen.Tohle se mi dost líbilo. Lugosi a jeho uhrančivý pohled neměl chybu a ta havět v hradě byla skvělá, ona každá scéna na hradě byla dost atmosférická a neměla chybu. Samotná hlavní upírka se mi nějak moc nelíbila ale hrála poměrně dobře. Umělé hračky netopýrů mě potěšily a vypadaly fakt dobře. Nejvíce mi vadily ty komediální prvky, nevím jestli byly plánované nebo ne ale nesedly mi. Co se atmosféry týče tak ta neměla chybu. Parádní věc bylo přistání hlavní upírky. Tohle se mi dost líbilo, musím takovýhlech filmů vidět víc. ()

• Poslední z trojlístku Browningových filmů, kde se objevil Bela Lugosi. (liquido26)
  • Hrabě Mora má na čele nevysvětlenou ránu po kulce. V původním scénáři měl mít hrabě incestní vztah se svou dcerou Lunou a spáchat sebevraždu, což muselo být nakonec z filmu odstraněno. Tod Browning po neúspěchu svého předchozího snímku Freaks nebyl schopen proti změnám, které studio MGM učinilo, protestovat. (liquido26)
  • Recenze psané ještě před vydáním filmu uvádějí délku 80 minut. To znamená, že 20 minut materiálu bylo ještě před uvedením filmu vystřiháno. To vysvětluje množství herců uvedených v titulcích, kteří se ve filmu neobjeví. (liquido26)