Libido

Mladý muž menom Christian nemal krásne detstvo - v minulosti bol zneuživaný vlastným otcom. Keď so svojou ženou prichádza do starej vily, ktorú vlastnil jeho otec, začína mať pocit, že sa pravdepodobne stál sexuálnym maniakom tak, ako jeho otec. Vila sa mení na strašidelné miesto, pretože Christianova túžba sa práve začína viditeľne meniť. (TomX2)

Martin741

Ernesto Gastaldi bol v giallo filme pojem a vlastne dnes je uz fenomenom pre znalcov gialla. Klasicke giallo je farebne, ale toto je ciernobiele, co mi este umocnilo zazitok z filmu. Rozpocet filmu bol asi maly, vidno to, filmuznaly divak, ktory ma toho vela napozeraneho to rychlo zisti /netreba filmovu teoriu na to, ne, ne, a ani studium FFUK netreba/. Bohate to vynahradzuje inteligentnym scenarom, a slusnou strasidelnou atmosferou. Giancarlo Giannini /Il bestione 1968, Muz V Ohni 2004/ to celkom uhral, a to bol pre mna jediny znamejsi herec. Film ma vyborne tempo, dialogy a ubehne rychlo : 94 % ()

Karlos80

Zajímavý thriller, ranné pre-giallo, které jako by navazovalo na své prvotní žánrové věci od otce gialla Maria Bavy "Girl Who Knew Too Much" à la Hitchcock a první skutečné giallo "Sei donne per l'assassino". Patří do této skupiny a přitom ho nikdo nezná. Film je černobílý jako skutečně jedno z mála giall, to ještě více zvyšuje výsledný efekt, má atraktivní zámecké umístění, dobrou atmosféru, film mně připomněl "Paranoiu" a některé jiné filmy od Hammeru. Opravdu celkem příjemně se na něj dívalo. Gastaldi nebyl Bava, nicméně jeho scénáře (na některých se v uvozovkách jen spolupodílel), především ty pozdější tak od roku '70, jsou fenomenální a patří téměř k těm nejlepším žánrovým věcičkám z vod giall, polizeisca atd. Pro zajímavost, stačí se mrknout na IMDb : www.imdb.com/name/nm0002759/ . Film byl vyroben za necelé 3 týdny, po vizuální stránce ve srovnání s Bavou strádá, rozpočet nebyl také kdovíjaký. To, v čem se však vyrovná, je znamenitý a velmi inteligentní scénář, velké množství chytrých zápletek spolu s falešnými stopami, obzvláště pak s brzkým příchodem vrcholu filmu. Herecké výkony také ušly (líbila se mi ta blondýnka a její svůdný taneček). Myslím si že příznivci gialla, především toho raného (63-70), kterého mnoho není, by si tento raritní opravdu vytříbený eurohor neměli nechat ujít. Škoda jen té kvality (vhsrip), která může někoho odradit, film doposud nikdy nevyšel na legálním dvd. ()

giallo

Ernesto Gastaldi to byl ve světě giallo filmů pojem. Více než 10 filmů (včetně Torsa), ke kterým napsal scénáře, mluví za vše. Na pole gialla nevstoupil, ale jen jako scénárista nýbrž i jako režisér. Jen rok po fenomenálním Bavově Sei donne per l'assassino totiž natočil a napsal Libido. Libido rozhodně nejde, ale ve šlépějích výše zmiňovaného Bavova filmu, spíše jde o thriller Hitchcockova formátu, které velmi často na přelomu 60-tých a 70-tých let točil Umerto Lenzi. To, že se Gastaldi později výhradně věnoval psaním scénářům, je na tomto giallu velmi vidět. Scénář, totiž celý film doslova táhne a dokáže divákovi pořádně zamotat hlavu. Také audio-vizuální stránka, jenž k tomuto žánru neoddělitelně patří, je na svoji dobu na vysoké úrovni (zejména scény v zrcadlové ložnici jsou velmi zdařilé). Na 60. léta jde o opravdový, bohužel zapomenutý žlutý klenot...PS: Gastaldi navázal na Libido o dvě dekády později filmem Notturno con grida. ()

pepua

Christian, se svou ženou Helene, právníkem Paulem a jeho ženou Brigitte, se po letech vrací na místo, kde zažil v dětství traumatický zážitek: viděl svého otce, jak při milostných hrách zabil svou milenku. Otec pak spáchal sebevraždu skokem z útesu. Jeho psychika je od té doby značně narušena a doufá, že návrat do míst, kde onen hrůzný zážitek prožil, mu definitivně pomohou zbavit se myšlenek na nepříjemnou minulost. A protože otec byl velmi bohatý a Christian je právoplatný dědic, někdo ze čtyřčlenné skupiny samozřejmě nepřijel s čistými úmysly… Je tu několik výborných scén, obzvlášť ty, které probíhají v místnosti plné zrcadel stojí za to vidět. Zamotaný příběh je samozřejmostí a i přestože jsem měl občas pocit, že se tempo vyprávění skoro zastavilo, celkově jsem se dobře bavil, toto hodně rané a černobílé giallo by si fanoušci žánru neměli nechat ujít. ()

Astaroth12

Gastaldiho poznám ako vynikajúceho scenáristu, ale ako režiséra som mal tu česť len raz. Ci režisér alebo scenárista bol talentovaný v oboch prípadoch. Prenádherný interiér, no to bola slasť sa na tu nádheru pozerať a k tomu ten čiernobiely gotický vizuál, no proste ukážkový gotický film. Všetko vo filme malo zmysel, hra s kamerou a do toho hudobný doprovod, bol taký na aký som zvyknutý pri takýchto filmoch. Scény ako napríklad v zrkadlovej sieni, tie sa vydarili a atmosféra bola v silnom pomere a z každou scénou bola o stupienok silnejšia. Ked mam porovnávať majstra Bavu a tento film, tak Bava ma troška navrch, ale aj tento film má veľkú silu aj v hercoch, parádnych zvratoch a hlavne v dokonalom scenári. Chcel som dať 4*, ale preto, že som už dlho nevidel, tak dobrý gotický horor, dávam plný počet. A kangaxovy ďakujem za titulky, bez neho by som tento skvost vidieť nemohol. ()

• Film bol natočený za 18 dní. (TomX2)