Jedné deštivé noci je po přečtení své závěti stařičká Henrietta Winslow záhadně zavražděna. Podezřelým je úplně každý, kdo se té noci v domě nachází, od nespokojených dědiců až po zahradníka Eduarda (Bela Lugosi). (liquido26)

classic

Humorná čierna komédia s áčkovými hercami, a la Classic Hollywood, v najlepšom štýle detektívky od Agaty Christie, hm... márne som hľadal slávneho Lugosiho, ten sa skrýval za tvárou záhradníka ! Ďalšia dobrá vlastnosť filmu, je, že netrvá dlho, má to čosi nad 1 hodinu, a niečo navyše, a to vlastne ani nie je veľa na celovečerný film, preto som sa ani nenazdal, a vyriešil som záhadu, kto to vlastne zavraždil starú a bohatú Henriettu Winslow, mimochodom, to nie je konečné číslo, bude tu viacero pokusov o skántrenie človeka človekom. Ak sa nad týmto pozoruhodným filmom lepšie zamyslím, je veľmi blízko ku pravde, lebo po zomretí, trebárs aj bohatého človeka, všetci príbuzní si samozrejme chcú odkrojiť z koláča, lebo majetky, to je vážna vec, vtedy najlepšie sa každý dozvie, koho to má vlastne vedľa seba, že aj brat nepozná brata, škriepky sú na dennodennom poriadku, v snímku sa na to ide podobným, ak nie rovnakým spôsobom, všetci sú v podstate chamtiví, ale niekto je ešte chamtivejší, ako ostatní... Kto to je ? ()

darkrobyk

-Až se ráno probudíš s podříznutým hrdlem, tak neříkej, že jsem tě nevaroval.- Povedená taškařice v hororových kulisách. Dědicové se jedné noci sejdou ve starém domě Henrietty Winslowové, která má podle všeho na kahánku. Jak se ale záhy ukáže, babka má tuhý kořínek. jenže většina potřebuje její peníze, a tak netrvá dlouho a stará paní je zavražděna. Dle závěti je zde ale ještě jedna překážka - dokud bude žít služka Abigail Dooneová, s domem a majetkem se nesmí nakládat. Nu, to je jako vyřknout jí ortel smrti. Černá kočka se zde zjeví coby host a podle pověry za kým půjde, ten zemře. Většina dědiců je podezřelých, temný stín padá i na sluhu Eduarda. Tajné chodby, tajemná postava, zuřící bouře. Kolik filmů se zde asi inspirovalo? Člověk si vzpomene nejen na Fantoma Morrisvillu, ale třeba i třetího Indiana Jonese a scénku s otáčecím krbem. Ocenit je třeba nefalšovaný skok z balkonu i neuvěřitelný binec, jaký filmaři ve studiu udělali. A stejně jako v povídce E. A. Poa i zde kočka upozorní na strašlivý zločin... ()

Oktavianus

Nejčastější mustr pro horor v klasickém období 30. a 40. let je jednoduchý: uzavřená společnost v temném viktoriánském domě, kterou ohrožuje neznámý vrah. Film samotný není špatný, i když s Poem má společnou maximálně kočku, co se v nepravou chvíli objeví na nepravém místě. Skupina dědiců po staré paní je celkem standardní, žádné překvapení proti klasickému vzorci se nekoná, "navíc" je snad jen účast skutečné star v jedné z hlavních rolí (Basil Rathbone) a chybí už leda tak černošský sluha, co by byl zbabělej a "dělal humor". Ten chybí, a tak mnou tolik nenáviděnou komediální stránku zastává pouze Mr. Penny (v podání Hugha Herberta, to byl snad v té době populární komik), co se - podobně jako titulní černá kočka - v nepravou chvíli zjeví na nepravém místě a třeba přeruší zajíkavé vyznávání lásky jednoho z kladných hrdinů. Naštěstí docela vtipně, tak se ten humor dá přežít. Jinak nechybí nic, co člověk od podobného filmu očekává: tajemný dům, bouřku za oknem, tajné chodby, krásku v nesnázích, mlhu, šablonovité figurky, "překvapení" na závěr, kdo z ansámblu je vrahem... standardní klasika, která nemůže urazit. Ovšem výtku bych jednu, ale zato velikou: dát Belovi Lugosimu coby divnému zahradníkovi TAK MOC malý prostor, to je prostě chyba. Obrovská chyba. ()

Flego

Nemožem inak, táto kombinácia horroru a komédie je fascinujúca. Strašidelný dom, uzavreté osadenstvo, búrka, krematórium, vražda a veľmi veľa mačiek... A do toho britký humor a napriek tomu, že sa oň stará len dvojica postáv, ide o skvelú zábavu. Krátka minutáž zrýchľuje tempo a umocńuje zážitok. Film je natočený podľa poviedky Edgara Allana Poea. Piaty komentár. ()

Dale

Atmosféra je taká ako má byť - starý temný dom plný tajných chodieb, von zúri búrka, výborná hra s tieňmi, ten zvyšok už ale taký výnimočný nie je. Máme tu klasickú detektívku (nie horor) s pátraním po vrahovi a do toho komickú postavičku pána Pennyho (Hugh Herbert), ktorý mal príbeh zrejme osviežiť a zabaviť, mne ale prišiel ako rušivý element, ani trochu zábavný, len otravný. Všetko tak stojí na Broderickovi Crawfordovi, ktorý je úžasný, Rathbone nedostane veľa priestoru, podobne aj Lugosi a úplne minimum sa ušlo Alanovi Laddovi, ktorého som asi prvý krát nevidel v hlavnej úlohe. Príjemná detektívka, nič viac, nič menej. ()

Padme_Anakin

Tenhle žánrový mix mi náramně sedl, směsice černé komedie, zajímavé detektivky a trochu toho strašení za bouřky, lijáku, větru a mlhy - to vše se povedlo zcela nenásilně skloubit.. Sejde se celá rodina v očekávání úmrtí staré lady Winslowové, jenže se ukáže, že babička úspěšně unikla hrobníkovi z lopaty.. Někdo z jejích dědiců ovšem nutně potřebuje peníze a motiv k vraždě je na světě, pak je tu ještě závěť s podmínkou o slečně Abigail.. Herecký ansámbl sympatický, bavil mě roztržitý starožitník i jeho společník se zájmem koupit starý dům, celá familije do jednoho povedená a zahradník skvělý.. ()

liquido26

Starý tajemný dům, skryté chodby a krematorium. Tak na takovémto krásném místě se odehrává děj filmu Černá kočka (nezaměňovat se stejnojmenným filmem z roku 1934). Detektivní horor odehrávající se během jedné deštivé noci se celý točí kolem dědictví. Stárnoucí dáma, které dům patří je po přečtení závěti kýmsi zavražděna a podezřelý je každý z rodiny. Opravdu vynikající film. Tajemný, napínavý, se skvělou atmosférou ale hlavně zábavný. Tak dobře jsem se u černobílého filmu ještě nepobavil. Nejvíc mě dostal roztržitý Mr. Penny, který si pět minut před koncem všiml, že se v tomto domě děje něco divného. Škoda jen, že Belu Lugosiho bylo poznat jen podle očí a hlasu a že nedostal také on více prostoru. Ačkoliv v titulkách byl uveden na 4. místě na plátně jste ho mohli spatřit méně než ostatní herce uvedené až za ním. I tak ale dávám pět hvězdiček za tuhle skvělou tajemnou komedii. ()

Astaroth12

Tento film som si chcel už dlho pozrieť, ale až teraz nastala ta správna chvíľa. A aj to hlavne kvôli Bela Lugosimu, ktorý na moje prekvapenie tu nemá veľkú rolu, ale to mu nebránilo, aby tu aj tak mal jednu z najlepších postáv v tomto filme, tie jeho hrozivé a vyjavené pohľady stali za to. Film je od začiatku svižný a intenzívny. Vonku zúri burka, ale vo vnútri to nie je o nič lepšie.  Temné a svojimi chodbami aj tajomne sídlo je predurčene na energickú detektívku, kde spomedzi dedičov, služobníctva a dvoch hosťov sa bude ťažko hľadať ten, ktorý ide ostatným po krku. K tomu sa musí prirátať mrazivé krematórium a mačky, ktoré sú naozaj všade. Ale nie je to len atmosféra či detektívna činnosť preživších, ale o zábavu sa tu starajú hlavne dvaja hostia a i keď mi trocha pripomínali ikonické postavičky z grotesiek, tu mali trocha zaujímavejšiu činnosť. Hlavne postava pána Pennyho, ktorého hral skvelý Hugh Herbert to tu najviac bavila a i keď, nie všetko mu vyšlo bez trápnejších momentov, tých vtipných aj tak prevyšovalo. Ja som spokojný. ()

Martin741

Toto su prave horory, ktore milujem. Stary miestami dost strasidelny viktoriansky dom, podivne osadenstvo, kde je vysinuty i vysetrovatel vrazdy, no ale dobro - vysinute dobro - zvitazilo nad zlom, a to tak ma byt. Do toho este kadejake trezory, stare vrzgajuce schodiska, a vonku zuri burka  s hustym dazdom a bleskami. Do toho este macky, vela maciek. 100 % ()

filmmovier

Výborná whodunit záležitost. Tahle Černá kočka je klasická detektivka toho nejklasičtějšího a nejangličtějšího střihu a stylu. Společnost uzavřená v jednom baráku, všichni jsou příbuzní a každý může být vrah. Má to naprosto výtečnou atmosféru, je to vtipné a naprosto báječně napsané. Tenhle film prostě milovníky klasických detektivek zklamat nemůže, protože má všechno, co mít má. včetně zajímavých a podivných postaviček. Jen je obrovská škoda, že Bela Lugosi jako němý zahradník tady hraje úplně tu nejpodřadnější roli a má minimum prostoru. Tenhle film je skutečně velká klasika a společně třeba i s Vraždou na večeři, Stopou a nejlepšími Agathami je jedním z nejlepších zástupců tohoto skvělého žánru. A funguje ve všech směrech. 75%. ()

vitekpe

Ja teda nevim, jsem z toho nejakej rozpolcenej...kdyz koukam na ty hodnoceni kolem... Film je natocenej slusne, cista interierova konverzacka s mirnou gothic atmosferou, nejakym tim humorem...ale ja to proste nejak nepojal. Zkousel jsem to dvakrat, a porad nejak nevim. Moc me to teda nebavilo. Zatim dam 2+ a uvidime treba casem. Mozna jsem jen nemel tu spravnou naladu, kdo vi... ()

rivah

Zábavná směs detektivky a komedie kolem vražd v jednom starém domě. Za kým kočka půjde, ten zemře. Bela Lugosi tu má malý prostor. ()

ilclassico

Nečekal jsem nic a dostal jsem velkou porci zábavy. Tak tohle béčko se ohromně povedlo. Dialogy by mohla závidět kdejaká áčková komedie. Výborní herci, skvělá režie. Utajený poklad. V rámci žánru (černá komedie) za 5. ()