Neapolský policista Rizzo přezdívaný Velká noha právě úspěšně dořešil případ v Johannesburgu, kde poněkud razantnějším způsobem převychoval překupníky a pašeráky narkotik. Po dobře odvedené práci si chtěl trochu odpočinout, ale místo toho se musí okamžitě pustit do dalšího případu. Tentokrát se vydává po stopách vrahů mladého Araba Omara Hakima a současně únosců, kteří se zmocnili botanika Cerulla. Ten se nechal jen pár dní před únosem slyšet, že objevil brouka, s jehož pomocí bude možno odhalit dosud skryté prameny nafty. Během vyšetřování Rizzo zjistí, že v únosu má prsty známý podvodník přezdívaný Švéd, který se právě chystá do Káhiry. Na takovém výletě Rizzo samozřejmě nesmí chybět _ k velké radosti Švéda, jenž o hromotlukovu přítomnost ani trochu nestojí. Ale ani policista to nemá jednoduché. Cestou se musí vyrovnat nejen s přítomností horlivého kolegy Caputa a černouška Boda, ale také s řadou vražedných útoků, které proti němu a jeho přátelům podnikají muži v hnědých burnusech a červených turbanech. Rizzova cesta plná rvaček, honiček a pěstních soubojů vede až k původci všeho zla, zrádnému Zakarovi, jenž se chce zmocnit profesorova tajemství a pak se zbavit všech svědků... (oficiálny text distribútora)

Jara.Cimrman.jr

"Tak ty jsi mě chtěl vyhodit do vzduchu i s letadlem. Pak najednou dostaneš chuť vyfotit mě aparátem kalibru devět. Chci si popovídat s tvými přáteli a co uděláš ty? Strčíš mi do boty zmiji.” S budspencerovky rozdávajícím Rizzem, převlékacím Caputem a záškolákem Bodem jsem se vydal po stopách ropnýho brouka mnohokrát. Vždycky jsem se přitom dobře pobavil a jednou jsem ho málem i našel v Chemopetrolu. Jen jsem asi nebyl první. ()

honz

Režisér Steno natočil koncem sedmdesátých a počátkem osmdesátých let několik populárních a divácky oblíbených komedií, k těm nejzdařilejším patří určitě Milionový brouk - dobrodružná zápletka, groteskní i napínavé situace na rozpáleném písku v Egyptě a především komisař Rizzo v podání Buda Spencera, který se "probuší" z každé zdánlivě bezvýchodné situace a ještě pořádně zatočí se všemi lotry. ()

macetoma

Nevím co zajímavého jsme na tom kdysi viděl. Dnes mohu kladně hodnotit jen zajímavost a exotiku prostředí, kde se natáčelo. Dabing pana Rudolfa Hrušínského mi tam hlasově k této postavě (Rizzo) vůbec nesedí. "Nekonečné" a "srandovní" bitky, při kterých neteče žádná krev. Bud Spencer už tehdy měl pěknou vanu, divím se, že se vůbec uměl ohnout, aniž mu praskly kalhoty. Dávám 2 hvězdy, neměl jsem se na to znovu po letech vůbec dívat. ()

Belmondicek

"Bašta bude příště, krokouši!" Poslední z řady ( čtvrtá a nejlepší ) akčních krimikomedií Policajtů ( tentokrát v Egyptě ) s Budem Spencerem v roli komisaře ( dříve inspektora ) Rizza, tady řečeného Maxinoha. Komisař osvobozuje Connie, neteř amerického naftaře Edwardse Barnse, a vydává se hledat profesora Cerulla, uneseného za záhadných okolností po objevení revoluční metody na zjištění nafty. Odjíždí tentokrát do Káhiry a bere sebou Caputa a malého Boda, který je tajně sledoval. Mohutný představitel zákona uniká různým atentátům a vystopuje profesora, který je však znovu unesen mozkem celé operace, šíleným Zakarem přesvědčeným o své všemohoucnosti.  Kdysi jako malej jsem ho v kině  shlédl snad 10x, tolik se mi to líbilo a dodnes se nic nezměnilo. Buda tady dabuje opět fantasticky Rudolf Hrušinský ( nej dabér,škoda,že ho nemluvil častěji ). Malej Bodo je roztomilej (" Odpřisáhni, že mě nebudeš posílat do školy!"), Caputo ( Enzo Cannavale ) střídá převleky ("Všecko kvůli pišišvorům toho děduly!") a Bud vtipně hláškuje ( "Doma povím všem, že jsi nám v Egyptě zteplal!"). Hudba a písnička bratří De Angelisů se opět jako obyčejně povedla! ()

zdenny

Ono je to sice v červeném, ale já dávám tři. Je škoda, že csfd neexistovalo v době, kdy jsem ten film viděl jako kluk. Takhle obdržela má nostalgie menší úder. Jedná se především o akční choreografii, která opravdu nebyla na vysoké úrovni. Ano,je to komedie, ano, je stará prakticky čtyři desetiletí, ale i tak. Bud Spencer má lepší bicí scény a, ruku na srdce, kvůli nim jsme se na komedie s ním a Terencem Hillem přece dívali, ne? ()

• Ve scéně, kdy Rizzo (Bud Spencer) zachraňuje profesora, skočí do studny, kdy vytryskne gejzír vody a poté do studny naskáčou maskovaní bojovníci. Když je pak Rizzo vyhazuje ze studny, tak jsou všichni suší. (JohnSmith)
  • V úvodních a závěrečných titulcích hraje „Sphinx“ od Guido De Angelis & Maurizio De Angelis, známí pod názvem Oliver Onions. (SONY_)
  • Natáčanie filmu prebiehalo v meste Neapol. (dyfur)