Do blázince pro veterány z Vietnamu přijíždí nový psychiatr, plukovník Hudson Kane. Zdejší sbírka pacientů je různorodá - jeden adaptuje Shakespearovy hry pro psy, druhý žije na Venuši, další je Superman, další fyzik s rozdvojenou osobností. Jeden z nich je astronaut, který přerušil misi do vesmíru. Kane je mimořádně obětavý, snaží se každého z nich pochopit a vše řešit po dobrém, na rozdíl od většiny personálu, která je podezírá ze simulování. Kane sám ale přede všemi něco skrývá. Tak jako jeho pacienti má i on své démony, se kterými se nakonec bude muset utkat. (mikulem)

movie

70% Svoji další filmovou adaptaci si chtěl William Peter Blatty (VYMÍTAČ ĎÁBLA) pořádně pohlídat a tak se na ní podílel coby režisér, scénárista i producent. Temné psychologické drama s občasnými prvky zneklidňující komedie, ve kterém deprimovaný Stacy Keach léčí otřesené veterány z Vietnamu, trpí mírnou zdlouhavostí. Alespoň dvacet minut by šlo vystřihnout, a nic by se nestalo. Na druhou stranu posledních dvacet minut, kdy dojde na hospodský střet s lokalním motorkářským gangem, má proti zbytku filmu nečekáné grády. A lokace, kde se film točil, tedy zámek Elz poblíž německého Trieru, zde vydávaný za opuštěný hrad kdesi na americkém pobřeží pacifiku, je výborná a hraje ve filmu významnou visuální a náladotvornou roli. THE NINTH CONFIGURATION určitě nebude pro všechny, ale minimálně fandové konce nového hollywoodu si v něm najdou své. ()

2-Xtreme

The Ninth Configuration má niečo do seba. Film má čo ponúknúť, no ponúka to veľmi zle. William Peter Blatty to na papieri evidentne vie, ale ako režisér zlyháva a zahrabáva sľubný námet pod čiernu zem. Je to podané tak, že som to skoro ani nedopozeral. Keby sa toho chytil schopný režisér, verím, že by sa z toho stal oveľa známejší a možno aj kultovný film. Takto ide o dobrú vec, ktorú si radšej prečítam než znovu pozriem. Bezváhania dávam len 2*, pretože som sklamaný z toho, ako sa dá takýto dobrý dej takto zle a nudne natočiť. ()

Karamanlis

Je to miestami otrava, prehrýzť sa pri tomuto zvláštnom filme cez kdejaké divné scény, choromyseľné reakcie zúčastnených a nikam nevedúce siahodlhé dialógy, vedené medzi pacientmi sanatória pre duševne chorých a psychiatrom až do finálneho vyústenia, v rámci ktorého dianie konečne naberie aký-taký spád. ()

BoredSeal

(Verze filmu z roku 2016) Příšerná zpatlanina, nudná a ublábolená, na čemž nese vinu scénárista, který chtěl být i režisér. Zdeptaný psychiatr diskutuje s pacientem o dobru (=Bohu) a zlu, aby film dospěl k divácky vděčné scéně v baru, kde přijde čas aplikovat rozhovory z terapií v praxi díky setkání s motorkářským gay gangem, kde pocítíte těžký závan inspirace Deliverance a Mad Maxem. Už jen zmínka o diskuzích o víře by vás měla varovat před žaludečními křečemi, které ještě vyvrcholí na konci filmu, ale film je úlet po více stránkách - např. léčebna je umístěna v přesné kopii zámku přestěhovaného z Německa na západní pobřeží USA, v léčebně se v rámci terapie prochází osoby v nacistických uniformách a pár motorkářů má nášivku se svastikou - proč, to ví jen, ehm, Bůh. Že se tomu dostalo nějakých nominací a Zlatého glóbu za scénář, což je skutečně úlet. ()

dezorz

Tvorca exorcistu natocil film, ktory naozaj zobrazuje sialenstvo. Ziadna surealna drama, len thriller, ale s nadychom blaznostva terryho giliama v hororovejsej podobe. V jednem klastore na pobrezi ticheho oceanu, budeve, tehlu po tehle postavenej a prenesenej z nemecka, na samote, byvaju vojaci z vietnamskej vojny, ktori prisli o rozum..... ()

danecek24

38. Zlatý Glóbus za rok 1980 - cena (1) - *Nejlepší scénář - William Peter Blatty + nominace (2) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herec ve vedlejší roli - Scott Wilson ()

MightyHal

"Why the Children have to suffer?" "Why the men have to suffer?" Jeden z nejkrásnějších filmů který donutí člověka přemýšlet a do toho kombinuje psychologii s humorem alá Pink Panther. Jeden z nejlepších filmů co jsem do teď viděl. Je to citlivé, humorné, děsivé a nenapodobitelné. Nemám už více co říct, tohle je klenot kinematografie... Jo a finále v baru, je jedna z nejsilnějších scén v kinematografii, kde jen držíte dech a fandíte hlavním hrdinům, klobouček! ()

mikulem

"Vaše planeta žádá váš návrat." --- William Blatty je scénáristou prvního THE EXORCIST a duchovním otcem trilogie víry (THE EXORCIST, THE NINTH CONFIGURATION, THE EXORCIST III). Je to původní autorská série a jako taková má pro mě mnohem větší význam, než všechny ostatní vykrádačky prvního EXORCISTY. --- Blatty by se mnou nesouhlasil, ale podobnost KONFIGURACE a EXORCISTY je značná; oba filmy na mě působí stejně. Dokonale propracovaná psychologická hra s neprobádanými stránkami lidské duše, konfrontace dobra a zla, víry a její hledání. A vůbec to není hloupé; Blatty dokáže najít odpovědi i tam, kde se jiní už jen bezradně odvolávají na víru. --- "Když zemřete první a život po smrti existuje, dáte mi znamení?" - "Pokusím se." ()

MickeyStuma

Ohromný úspěch snímku Miloše Formana ´Přelet nad kukaččím hnízdem´ (1975) natočeného dle knihy Kena Keseyho dal šanci vzniknout dalším podobným námětům a tento snímek je jeden z nich. Autorem literární předlohy je tentokrát William Peter Blatty, který je známý už literární předlohou taktéž úspěšného snímku pod názvem ´Vymítač ďábla´ (1973). Ten také napsal scénář, snímek produkoval a jako svoji prvotinu dokonce i režíroval. Takže si to vlastně celé udělal sám dle svých představ a vizí. A výsledek? Vyčerpávající. V českém překladu ´Devátá konfigurace´ je inteligentně napsané a brilantně, po filmové stránce, zpracované ponoření do světa víry a šílenství, dobra a zla, přičemž to všechno přináší doslova a do písmene filmovou pastvu pro mysl a duši. Diváky zavádí do světa krvácející duše vytvářející zahořklou mysl. Ti, co zažili extrémní okolnosti utrpení a hrůzy, tak pohlížejí na svět jako na žumpu bez dobra a milosti. Centrem dění jsou váleční veteráni, u kterých mnoho věcí, které viděli, které zažili a které snad i osobně udělali ve službách své vlasti, zanechalo trvalé dopady v podobě posttraumatické stresové poruchy. Příběh plný filozofie a teologie je tak o postižených vojácích na vojenském psychiatrickém léčení v prostorách obrovského gotického hradu připomínající sídlo samotného Drákuly. Když tu v jednu chvíli jeden pacient přivítá návštěvu větou, vítejte v Transylvánii, v podstatě si nedělal legraci. Je to příběh o údajné nepřítomnosti Boha mající za následek duševně osamocený svět plovoucí v moři temnoty. Snímek je v porovnání s výše zmíněným počinem ´Přelet nad kukaččím hnízdem´ (1975) vlivem častého filozofování krapet složitější. Žánrově se prolíná thriller s komedií a lekcí teologie. Černý humor se prolíná s vážností a s momenty až šokujícího násilí. Dech zarazí až nečekaný zvrat, který jistojistě nikdo z diváků neočekává. Něco takového že prý bylo ve své době přelomové, což dalším snímkům taktéž posloužilo inspirativně, čímž to pro další filmovou tvorbu udalo nový směr. No, k tomu nechť se vyjádří filmoví historikové. Onen hrad je tedy místem, kde se setkává víra s pošetilostí a fraška se zuřivostí vytvářející něco jako paralelní svět nemilosrdné lhostejnosti ke všemu a ke každému, což v takovémto zpracování v sobě nese určité poselství. Jedinečný mistrovský psychologický film, který rozhodně stojí za to vidět. Jen je potřeba se připravit na fakt, že během sledování je místy potřeba u toho zapřemýšlet. ()