Natalie (Alicia Witt), krásná a inteligentní studentka Pendletonské univerzity, a její přátelé Jared, Rebecca a Michael chodí pravidelně na hodiny k profesoru Wexlerovi. Na jedné hodině vypráví profesor dávnou městskou legendu o někdejším profesorovi z Pendletonu, který před 25 lety zabil šest svých studentů. Natalii připadá celý příběh podezřelý a je přesvědčena, že je vrah i nyní v prostorách univerzity. Nikdo jí nevěří. Až když je příliš pozdě a její přátelé se stanou jeden po druhém obětí vraha, přesně podle předlohy v městské legendě. Tehdy Natalie zjišťuje, že se spolu se svými přáteli stala součástí pokračování těchto strašných událostí… (oficiálny text distribútora)

jonyyy

Tak tohle byla paráda! Obrovská sbírka slavných, hvězdných xichtů a nejkomplexnější sbírka hororových klišé - vrah na zadním sedadle auta, nestartující auto, prchající blondýna které se s každým krokem zvětšuje výstřih, nefunkční telefon, geniální, předvídající vrah, který umí doslova číst budoucnost a mohl bych jmenovat dál a dál, ale nechci až tak moc spoilerovat. Já tyhle teen blbosti prostě žeru. 75% ()

WolfR

Temná legenda je jen vyvražďovačka, která se snaží kopírovat Vřískot a podobné filmy. Jenže když už se z hororu stane jen obyčejná vyvražďovačka jako v tomto případě, tak by tam měl být aspoň pořádný, neobyčejný, hustý, charizmatický a hlavně stylový zabiják. Tady ho bohužel postrádám. A závěrečné rozuzlení mě taky nějak extra nenadchlo. 2 hvězdy. PS: Cameo Roberta “Freddyho“ Englunda potěšilo. ()

castor

Jedna legenda o profesorovi, který se před lety zuřivě utrhnul ze řetězu, a jedna studentka, která má za to, že řádění neskončilo. A několik hvězdiček nižší svítivosti, které měly před lety slušně našlápnuto – samozřejmě Jared Leto je někde jinde. Režisér Jamie Blanks je rutinér, který nám ovšem přinesl solidní thriller Storm Warning, jinak tady ale jen tupě kopíruje a dojí hororovou vlnu, kterou v polovině devadesátých let odstartoval Wes Craven. ()

raimi

Páč na ty nový hovna se nedá dívat, tak pátrám, doplňuju mezery a doháním resty. Urban Legend mě ve svý době vůbec nelákala, v tý době bylo z čeho vybírat, a tohle byl prý jen ne moc krvavej pubertální slasher, takže jsem ho ignoroval. Ale teď přišla jeho chvíle, a panečku, vedl si věru dobře. Moc příjemná a zábavná jízda s výbornou hudbou Christophera Younga, pár známejch ksichtů k tomu, poměrně dost kočiček, velice sympatická postarší korpulentní černoška (!!!) (no, soudruzi, vidíte, že to jde, ha?) a pěkně vygradovaný finále. Fakt jsem si to užil a jdu pátrat dál. ()

Eldrick

Zpětně si člověk říká, že měl vlastně fajn pubertu, když vyrůstal na podobných slasherech, které se dneska už skoro netočí. Urban Legend spadá do tzv. doby bronzové slasher subžánru. V roce 1998 se všichni snažili zúročit úspěch Scream. Nebyl to ale jen případ filmů jako Urban Legend, ale každého filmu po roce 1996. Akční, horory a dokonce i pubertální komedie se staly meta. Tyto filmy žily ve světě, kde existovaly jiné filmy, ve světě, kde všichni znali narážky a klišé, a postaraly se o to, aby o tom diváci věděli. Tvůrci Urban Legend ale zvolili jiný přístup; film použil metatextovou cestu k diskuzi o skutečném folklóru v naší společnosti, jak děti mluvily o hororu ve filmu Wese Cravena. Filmaři tak přidali slasher filmu další úroveň; přenesli tenhle trik s vědomím sebe sama přímo do naší skutečné společnosti. Režisér Jamie Blanks dostal tenhle job díky fiktivnímu traileru pro I KNOW WHAT YOU DID LAST SUMMER a režisérsky vytáhl i tak děravý a nelogický scénář na nadprůměr. I po letech si člověk vzpomenete na vychytaný vraždy sekyrou od vraha v zimní bundě s kapucí, do níž není vidět. Závěrečný twist je sice dost stupidní a zpětně působí dost nerealisticky, ale to už byl úděl tehdejší doby, kdy se slashery ani nesnažily být chytrý, nýbrž zábavný. Do toho nesmí chybět Robert Englund ve vedlejší roli a camea Danielle Harris and Brada Dourifa taky potěší. Zakomponování městských povídaček a folklóru do děje bylo tehdy docela originální, do toho atraktivní prostředí univerzitního kampusu a pohledný ženský. Co víc si od slasheru na konci 90. let přát? ()

• Malé cameo si ve filmu zahrál spisovatel Silvio Horta. (Terva)
  • Natáčení probíhalo v kanadském státě Ontario ve městech Uxbridge, Toronto a Peterborough. (Terva)