Taste of Fear

• USA Scream of Fear

Bohatému podnikateli na jihu Francie přijíždí ze Švýcarska dcera, se kterou se deset let neviděl. Penny zůstala po smrti matky a hlavně později i své nejlepší přítelkyně sama, odkázaná jen na pomoc druhých. Po nehodě na koni je totiž upoutána na vozíku, ochrnutá na dolní končetiny. Místo otce, jehož přesnou podobu si vlastně už ani nepamatuje, ji však v rozlehlém domě na útesu nad mořem přivítá jen její nevlastní matka a otcův pohledný mladý řidič. Otec odjel kamsi za obchodem a termín jeho návratu je z neznámého důvodu zastřen podivným tajemstvím. Jen jednou se dívce ozve po telefonu, ani to však nerozptýlí její podezření, že se tu děje něco podivného. Hned první noci se totiž setká s přízrakem, který nápadně připomíná otce. (dopitak)

Karlos80

Rozhodně překvapení, už úvodní pěkně ponurá scéna objevu u jezera, byla krásně znepokojující a zarážející, kdy diváka udržuje v takovém nádherném neklidu a napětí, tady jsem si říkal musím vydržet, tady se asi skutečně nudit nebudu. Ze začátku sice trochu nudné a předvídatelné, ale jak se film blíží ke svému vyvrcholení, tak o různé překvapení a strašidelné momenty nebyla vskutku nouze. Film je plný nápaditého napětí, dobré atmosféry, vzrušení a nepředvídatelných zvratů, zápletka jak později s italských Lenziho žlutých detektivek (giallo), tady jako fanoušek veliké plus, stejně tak jako na postech režisér, herci a kamera, vše na prvotřídní úrovni. Každý fanoušek do filmu z 40 a 50 let (viz "Les Diaboliques"), potažmo Hitchcocka (inspirovaným nejspíš jeho "Psychem"), by si tento velmi efektivní malý žánrový klenot, jinak skutečně ohromující mysteriozní thriller s některými pěknými inovativními prvky neměl nechat ujít. Je to skutečně jeden z nejlepších atypických Hammer's filmů jednoznačně (atypických v tom slova smyslu, že to je to jeden z mála filmů, který zcela upustil od klasického hororového téma obvyklé po tyto léta), časných ale bohužel nedoceněných a neprávem zapomenutých. Doporučeno, fajnšmekři jistě ocení. ()

PetrPan

Alternativní název sedí jako prdel na hrnec. Jekot ze strachu, který předvede Susan Strasberg má intenzitu srovnatelnou s tryskovým letadlem. Naštěstí však není nejlepší filmový výkřik všech dob tím jediným, čím Scream of Fear vyniká. Přímočarý a napínavý thriller, horor snad ani ne, téměř celou dobu diváka vede k jedinému možnému rozuzlení a na konci mu uštědří facku přes celou hubu. Paráda! A byť jsem polovinu onoho úderu vykryl potvrzenou předtuchou, přesto mám vyražených pět zubů! ()

Okara

Opravdu neholduji starším kouskům z hororového subžánru, avšak obsah a zdejší hodnocení mne na tento snímek navnadily dostatečně. Již samotný fakt, že se jedná o anglický film natáčený ve Francii, je sám o sobě zajímavý. Atraktivní dívka přijíždí (doslova) na honosné panství na francouzském pobřeží a může se tedy rozjet hra plná intrik, hrůzy a kaskády zvratů. Hororové pasáže, kdy Penny přejíždí osamocena po nočním sídle, jsou doplněny o nervy drásající hudbu a člověk tak musí na moment upustit od přemítání nad zápletkou a potrápit svoje srdce. V závěru jedno zdánlivé rozuzlení střídá druhé a tím je téměř vyeliminována možnost odhalení pointy kdykoli v samotném průběhu. Co se týče hereckého obsazení, tak to dopadlo na výbornou. Něžná dívka je obklopena tajemnou macechou, ďábelským doktorem, schizofrenní služkou a pohledným řidičem, ve kterém nalézá onu potřebnou podporu. Sečteno podtrženo, po celou stopáž je to na svoji dobu vynikající snímek, ale onen závěr z výsledného dojmu vymačkal opravdu co se dalo. 90% ()

J*A*S*M

Často se mi při sledování a následném ohodnocování starších hororových filmů stává, že si celou dobu klepu na čelo kvůli všeobjímající naivitě, toporným hercům, extrémně nelogickému chování ... ale pak si řeknu, že na tu dobu , na to stáří to ještě celkem jde, a tak přimhouřím obě oči a klepnu tomu alespoň mírnej nadprůměr (3*). No a pak se jednou za čas objeví nenápadná pecka, jako právě teď Taste (Scream) of Fear - a totálně si mě povodí. A to je prosím pěkně film ze začátku šedesátých let. Celou dobu tvůrci šikovně drží diváka v nejistotě, nechávají ho tápat mezi několika možnostmi vyústění, aby ho nakonec stejně překvapili ... protože tohle se prostě prokouknout nedá. Po dlouhé době jsem opravdu nadšen. PS: Podle velmi čerstvých informací je plánován remake tohoto filmu, na starost ho bude mít španělský talent Juan Antonio Bayona (Sirotčinec, Nic nás nerozdělí). Horror movie of the Year ()

Bloody13

Zapadlý a poměrně netradiční snímek z produkce Hammer. Místo obvyklé gotiky plné lesů a hradů tu máme mysteriózní thriller ze současnosti, který je tentokrát založen na opravdu kvalitním scénáři a trefném hereckém obsazení. Taste of Fear jakoby vzdával poctu mistru Hitchcockovi: skutečně hororových momentů je tu poskrovnu, o to víc prostoru dostává dráždivý příběh, co nešetří detailními náznaky a diváka zaskočí závěrečným rozuzlením. Prostě paráda. ()

• Snímek nezaznamenal velký úspěch ve Velké Británii ani v USA, ale velké oblibě se dočkal v Evropě. (reich)
  • Zajímavostí je, že Christopher Lee byl během natáčení pozorován samotným Garym Cooperem. Bylo to při scénce, kdy hlavní protagonisté seděli u večeře. Tato scénka se natáčela ve studiu, kde se točil také film The Naked Edge (1961). Společně se pak Christopher Lee a Gary Cooper ještě jednou setkali u společného oběda, ale to bylo bohužel naposled. (reich)
  • Christopher Lee poznamenal, že režisér Seth Holt byl nejlepší režisér ve společnosti Hammer Films a vůbec ve Velké Británii. (reich)