Šogun Mayeda

• Česko Šogun Mayeda (viac)

Šogún Mayeda je poslaný do Španielska kúpiť pre samurajov nový typ muškiet. Zaujímavosťou filmu je, že jeho väčšia časť bola sfilmovaná v Juhoslávii, konkrétne v prístavnom meste Dubrovník. (andykovac)

Flipnic

Již postarší Sho Kosugi (japonský herec a mistr bojových umění) si zde střihl hlavní roli se svým synkem, stejně jako i více "prací" na tomto skoro "vekofilmu", kde samuraj se svým mladým pánem odplouvá z Japonska do Španělska nakoupit střelné zbraně. Vše se ale zkomplikuje a oni ještě s partičkou dobrodruhů prožívají nečekaná dobrodružství na různých místechsvěta. Nechybí malá love story mezi ochráncem pána samorajem (Kosugi) a (opravdu) překrásnou "mylejdy", stejně jako šermířské souboje, souboje na lodích, intrky, útěky a nahánění nepřátel ... prostě taková spíše evropská oddechovka, která potěší, zaujme, pobaví. Kosugi je frajer a jde z něj neuvěřitelný respekt, vládne svým mečem jako nikdo z Evropanů, ale často se snaží souboje zdržet (škoda ...). Kámen úrazu je choreografie soubojů, která je nevýrazná, sestříhaná a zřejmě "nejaponská" ... Výborná je i role mladého japonského císaře, kterého hraje Kosugiho syn. Pěkný film na příjemný večer ... ()

Chrustyn

Samurajská mytologie v německé režii a s britskými herci. Poutavý a zábavný dobrodružný snímek, kterému chybí větší odvaha ze strany režiséra. Ale přesto povedené. ()

J.Connor

Možná, že moje hodnocení není úplně objektivní, ale mám jistou slabost pro kostýmní dobrodružné příběhy ze středověku. Tady se navíc pěkně prolíná japonská kultura se samuraji s evropskými rytíři a šlechtici, příběh se odvíjí v rozmanitých a fajnových lokacích a navíc poměrně silné herecké obsazení - Kosugi, Lee, Mifune (ten jen krátce) a Rhys-Davies (prohnaný Maročan El Zaidan). V roli prince Yorimuna se představuje syn Kosugiho Kane. Příjemná zábava na odpoledne a vidět to o nějaký ten pátek dříve zřejmě nebudu váhat ještě 1* přidat. ()

Revanx

Nie je to sice film, ktory by posuval hranice zanru ci baziroval na istorickej prestnosti. Zato je v nom riadny kus dobrodružstva, takže ma film drzal od zaciatku az do upneho zaveru. A to sa rata. ()

Kangax

Historicky podložená je akurát postava Ieyasu Tokugawu ale aj ten sa stal šogúnom neskôr. Maeda nebol žiadny šogún ale obyčajné knieža stojace v bitve u Sekigahary na strane tokugawovcov. Film začína štýlovo, práve spomínanou bitvou u Sekigahara v roku 1600, ktorá sa skutočne stala, a skutočne bola zrejme najvýznamnejšou bitvou japonskej histórie.. Tým však historické súvislosti končia. Všetko ostatné je len zábava a dobrodružstvo. Súboj samuraja a španielskeho šlachtica v brnení je skutočne unikátny, rovnako a ďalšie šermiarske súboje Japoncov a Španielov... Celkovo sa jedná o zábavný dobrodružný film, od ktorého toho príliš čakať nemôžeme, ale kvalitný herci, zaujímavý nápad a aj spracovanie si zaslúži moje vyššie hodnotenie. 3 a pol. ()

iommi

Tento film som síce videl strašne dávno, ale napriek tomu mi utkvel v mozgu (čo sa dá tiež pokladať za známku kvality, teda aspoň u mňa). Na čo si však spomínam veľmi čiste, bola "finta" s katanou vo fontánke. Tá bola fakt...........hustá. ()

Ironfood

Setkání legendy samurajských filmů Mifuneho s legendou ninjovských filmů Kosugim. Bohužel hlavní roli hraje Kosugi, který opravdu není žádný velký herec. Navíc sem vnáší móresy z ninjovských filmů (jako je třeba zbytečná a hlavně trapná scéna s hořícím mečem ve fontáně). Scénář taky není žádný zázrak. Jak už nám dříve ukázaly román a seriál Šogun, z tématu střetu evropské a japonské kultury se dá udělat i něco více než nepříliš nápaditý dobrodružný film s místy trochu kostrbatým a skřípajícím dějem (jako třeba závěrečný výběr nového kapitána). Po herecké stránce jsou hlavním pozitivem Mifune a Christopher Lee, oba však mají celkem málo prostoru. John Rhys-Davies (který byl stejně jako Mifune výborný ve výše zmíněném Šogunovi) tu příliš nenadchne, což je ale způsobeno hlavně tím, že jeho postava není moc dobře napsaná. Na závěr bych se ještě pozastavil nad (nejen) českým názvem, Mayeda samozřejmě není žádný šógun, ale normální samuraj... ()

ti88na

Shogun Mayeda je vskutku vydarená snímka s krásnou scénou, skvelými hereckými výkonmi a strhujúcou akciou. Šermiarsky súboj medzi Mayedom a Donom Pedrom je skvelý, pretože ide o súboj samuraja, ktorý priam mysticky ovláda meč a rytiera v ťažkej zbroji, ktorý má za sebou tiež u ž nejeden súboj. Nechýba ani stret s pirátmi, láska, nečakané zvraty, rozvíjajúci sa charakter postáv, kde sa tvrdými skúškami chlapec mení v muža. Filmom sa nesie tiež nádherná hudba, ktorej tvorcom je John Scott. Je pekne vyvážená, umocňuje jednotlivé scény a výborne ich dopĺňa. Hlavnú úlohu stvárnil japonsky herec Shô Kosugi, ktorý málokedy vyčaril úsmev, ale keď sa mu to podarilo, usmiala som sa aj ja. Skvelý bojovník vedomí si svojej prevahy, pritom však rozpačitý vo vzťahu k žene. Jeho postava je úplne oddaná, životy iných sú mu prednejšie ako vlastný. Skutočný samuraj. Mladého Yorimuna stvárnil Kane Kosugi, ktorý zvládol úlohu kráľovského syna v zložitom veku veľmi dobre. Zo sna o nadradenosti sa musel v novom svete rýchlo prebudiť a zvládol najväčšie poníženie, aby vstal oveľa múdrejší a skúsenejší. ()

Czernozub

Upřímně řečeno je to naprostá hovadina. Kostými působí dost lacině a celý děj místy opravdu trapně(deus ex machina není výjimkou), ale nasmál jsem se jako už dlouho ne. Souboj samuraj vs. evropan jsem už dlouho marně hledal, tady mi navíc tvůrci naservírovali rovnou eurojaponský tjost v kozácké variaci, s prima ukázkou možností japonského meče. Celkově můžu říct že souboje stály za shlédnutí (ve většině případů řečeno bez ironie), už od utkání Jorimuneho s Majedou. Víše zmíněný tjost je pak kapitola sama pro sebe. PS.:žánrové zařazení "Akční / Dobrodružný" opravdu nesedí, toto je žánr "Godzila":-) ()

Andronikos

Dotyk dvoch, resp. troch civilizácii, japonskej a európskej (troch, ak nezabudneme na severoafrických muslimov), v dobrodružnom vydaní, okorenený súbojom samuraja so španielskym aristokratom. Keby sme zostali len pri tomto všeobecnom zhrnutí obsahu filmu, nemohol by som sa na nič sťažovať. Oproti očakávaniu sa však žiadne nadšenie u mňa nakoniec nekonalo, ba naopak: musel som zhnusene konštatovať, že je to scenáristicky naozajstná katastrofa. Ponúkaná nám tu je pokleslá romantika najhrubšieho zrna, a to nehovorím len o vzťahu, ktorý vzniká medzi Mayedom a pani (v modernom slova zmysle slečnou, aby nedošlo k omylu) Ceciliou. Týka sa to dejových zvratov i prejavovaných emócii. Súčasná hollywoodska "historická" produkcia trpí síce v zásade rovnakými neduhmi, dokáže sa však napriek tomu predať aspoň natoľko, že nebijú do očí v takmer každom okamihu. Film tak môžem s dobrým svedomím odporúčať iba zarytým fanúšikom dobrodružného či historického žánru. Hoci o historickej presnosti tu, samozrejme, nemôže byť ani reči. Ak nemám byť príliš puntičkársky, nechám bokom cca 25-ročného španielskeho kráľa Filipa III., ktorého tu hrá 60-ročný Christopher Lee (možno aj preto tu začujeme narážku na jeho impotenciu či malý sexuálny apetít), a vyzdvihnem iba skutočnosť, že naši dvaja japonskí hrdinovia plynne konverzujú anglicky so Španielmi, Holanďanmi i Maročanmi - v dobe, kedy v Japonsku o anglickej (na rozdiel od španielskej) lodi zrejme ani nechyrovali (a kedy prestíž angličtiny na španielskom dvore, o Severoafričanoch ani nehovoriac, taktiež nebola zrejme dvakrát veľká). P. S. Keď sme už pri tých chybičkách, za zmienku stojí český/slovenský názov filmu: šogún bol v Japonsku len jeden. A v danom období mal k tejto funkcii nakročené istý pán Tokugawa. Ten vo filme mimochodom vystupuje ako feudálny pán Mayedu, ktorého nám naši slovenskí a českí prekladoví "géniovia" otitulovali ako šoguna. Žeby alternatívna história? V každom prípade, asi by to chcelo založiť špeciálnu rubriku na podobné česko-slovenské názvové perly, už som ich za krátku dobu zaznamenal niekoľko. ()

Daxus

Film, který se zpočátku tváří vážně historicky, posléze trapně akčně a nakonec vyloženě směšně. Režisér možná snil o něčem podobném seriálu http://www.csfd.cz/film/84352-sogun/, ale nějak se mu to nepovedlo. Sho Kosugi se snaží, ale po scéně s mečem, který vaří vodu končí všechna sranda. 15% za docela povedené kostýmy a některé reálie. ()

mosem

Ta jedna hvězdička je za hezké scény, líbivé kostýmy a především hudbu která se mi líbila a mnohdy byla zajímavější než samotný děj, který byl plytký, skoro bych řekl až odfláknutý. Kdyby bylo jeho účelem vytvářet pouze kulisu bojových scén, dokázal bych to pochopit, ale i ty měly k prvotřídnosti daleko. Z hereckých výkonů podle mne za řeč stáli pouze otec a syn Kusugi. Na druhém pólu hereckých výkonů byl John Rhys-Davies, jehož výkon do značné míry korespondoval s kapitánem s rolí kapitána ze seriálu Šogun. I když v obou případech jde o totožné období a "obdobnou" samurajskou kulisu, v tomto případě se to příliš nevyvedlo (na rozdíl od uvedeného seriálu). Z jedné ze závěrečných vět typu "naučil jsi mne, co je čest" - z té kapal patos jako hrom. Herecký výkon dona Pedra ve mně vyvolal vzpomínky na karikatury rytířů v brnění z našich pohádek....a dalo by se pokračovat mnohým, co mne zaujalo v tom negativním slova smyslu - útok na družinu na španělské střelnici, ucpávání trhliny lodi na rozbouřeném moři, meč který rozehřeje vodu v kašně....Jeden z filmů, které netřeba vidět vícekrát. ()

MFA

Rozkošná absurd, ultra býkárna. Myslím že většina viděla někdy v dětství jinak, by to asi nemohlo mít skoro 70 proc. Po přečtení Clavellova Šóguna jsem hledal nějaké podobné téma, ale tohle je spíš film pro děti. Začátek je slibný ale aritmeticky se to rozjíždí. Každý si v tom filmu dělá co chce, motivace postav se chaoticky mění každý okamžik, nechybí ani zázračné samurai schopnosti. Na konci jsem se již tetelil smíchy. ()