S1

Urban Gad

Kamera:

Karl Freund

Asta Nielsen

Gertrud je tajně zasnoubená s hrabětem Baldinim, nepřátelským tajným agentem. Se svým otcem, vysoce postaveným generálem, odjíždí do Kodaně. Ten tu chce koupit od vynálezce Johnsona plány nového letadla. Baldini, pověřen svým velitelem ke koupi týchž plánů, přijíždí do dánské metropole také. K proniknutí do Johnsonovy blízkosti neváhá využít Gertrud. Podaří se mu plány koupit. Na výletě k moři se pak seznámí s generálem, který již plány rovněž koupil. Je však posléze varován před Baldinim tajným telegramem. Gertrudin snoubenec nic netuší a přichází požádat generála o ruku své milé. Je ale odmítnut. Gertrud nejprve plánuje s Baldinim útěk, nakonec ale zvítězí láska k vlasti. Plány letadla Baldinimu vezme a předá je otci. Její zlomené srdce pak potěší pohled na jásající davy, oslavující novou, neporazitelnou zbraň. (Brejlil)

Brejlil

Těšil jsem se na letadla a podobné létající aparáty začátku století. A film opravdu začíná pohledem na říditelnou vzducholoď hraběte Zeppelina (vlastně bez bližší souvislosti se zbytkem filmu začíná pohledem na vrak takové vzducholodě po nějaké havárii), dokonce se dostaneme i na její palubu. Jenže pak začíná špionská historka kombinovaná s love story, která trpí poněkud nepřehledným střihem. Ten jde tak daleko, že se ke konci filmu zopakuje počátek jedné scény v dvou různých „jetích“ po sobě. Asta Nielsenová zpočátku sice vypadá jen jako stafáž, nakonec se ale stane hlavní a poměrně tragickou postavou. Její Gertrud je rozhodně nekonvenční, kouří, otevřeně flirtuje s Baldinim a ve scéně u moře i nohy ukáže během brouzdání vlnami. A to jsou dnes snad jediná pozitiva. Zbytek je sice dosti živě a kvalitní kamerou podán, leč poněkud nepřehledně sestříhán. ()