Slayers - Lina, postrach banditů

• Japonsko Slayers (viac)
Japonsko, (1995–2009), 43 h 20 min (Minutáž: 25 min)

Predloha:

Hadžime Kanzaka (kniha)

Megumi Hajašibara, Jasunori Macumoto, Bin Šimada, Takehito Kojasu, Džúróta Kosugi, Hiroši Janaka, Daisuke Góri, Masato Hirano, Minoru Inaba (viac)

The Slayers je japonský akčný komediálny seriál, ktorý rozpráva príbeh putujúcej čarodejnice a lovkyne banditov, mladej Liny Inverse, a jej partnera, šermiara Gourryho Gabrieva. Dvojica musí bojovať proti temnému pánovi a jeho sluhovi. Na svojich cestách stretávajú nielen spojencov, ale aj nepriateľov. (Carol Pifková)

Marius

Zábavné príhody cholerickej čarodejnice Liny Inverse, natvrdlého šermiara Goury Gabrieva, mladej ochrankyne spravodlivosti Amelie (iniciatívny blbec je horší než triedny nepriateľ...), šamanistického tretinového golema Zelgadisa a kňažky Sylphiel pri boji s čarodejníkom Rezom. Veľmi dobrá zábava, najmä "vylepšená" divadelná hra..... ()

yenn

Lina Inverse je mocná patnáctiletá zrzavá čarodějka, taktéž ukrutně cholerická a chamtivá. V jádru však dobrého přesvědčení. Na počátku svého putování vtrhne bez pozvání do tábora banditů, kteří právě u ohně oslavují jistě nelegálně nabyté bohatství. O několik fireballů později je jeho značná část v torně hlavní hrdinky. Mezi běžnými cennostmi (a zvláštním nožem) je však také speciální předmět, kterým na sebe Lina přitáhne nežádoucí pozornost. Do té doby ovšem ještě nějaký čas zbývá, pročež si čarodějka spokojeně vykračuje lesem, načež ji přepadne skupinka lupičů, kteří se nehodlají se ztrátou „svého“ majetku smířit. Než se souboj řádně rozjede, objeví se na scéně statný blonďák Gourry, předvede své umění s mečem a o chvíli později i svou nepříliš bystrou mysl (eufemismus). Lina a Gourry se tak stávají základem družiny, která se v průběhu seriálu rozšíří o další tři členy (z nichž poslední příchozí je zdaleka nejméně zajímavá). Prostředím jsou Slayers vcelku klasické fantasy, ovšem jelikož jde zároveň o seriál komediální, který se nebere vážně (většinou - pár pokusů o vážnější notu se objeví, a jak je obvyklé, s celkem neladí; naštěstí je jich skutečně minimum), neoriginalita příliš nevadí. O příběh zde moc nejde, hlavním zdrojem zábavy jsou časté a často monstrózní boje a především interakce postav (jež díky Linině popudlivé povaze rovněž nezřídkakdy skončí bojem). Mezi čistě komediálními anime patří Slayers k nejpovedenějším - kvůli kadenci vtipů se těm špatným úplně nevyhnuli, ale naštěstí je jich málo, většina je ucházející až velmi dobrá a místy se objeví doslova geniální gag (kupříkladu ten s klonovacím strojem). Nejpovedenější díly se nacházejí zhruba ve třetí čtvrtině a patří k nim i Mariem zmiňovaná divadelní hra. Audiovizuální zpracování je v pořádku, některé motivy hudebního doprovodu se mi velice líbily. Největší negativum? Občas se zbytečně polopaticky vysvětluje, případně je příliš zřejmé, že se tak činí především kvůli divákovi. Krom toho (a pár drobností) jsou Slayers dobrý a zábavný seriál a na další shledání s Linou a jejími společníky se těším. 7/10 ()

Mi Nü-Chai

Jednoduché, zábavné, svižné. Vzdor kresbě, která není zrovna můj šálek nudlové polévky a oldschool (tzn. statičtější) animaci se mi na to i celkem hezky kouká. A velmi oceňuji, že si seriál na nic nehraje, nesnaží se předávat pseudohluboká poselství ani nastolit světový mír, člověk se při jeho sledování nebrodí v sentimentu a nelámou mu oko debilní romance, nýbrž prostě a přímočaře baví. ()

Carol Pifková

Pri tejto anime zažijete neskutočne veľa zábavy.... Lina je proste živel, ktorý vás určite nebude nudiť. Veľmi príjemný počet častí a i stopáž. Zo začiatku som sa troška obávala toho akým štýlom bola táto anime nakreslená, predsa len som bola zvyknutá na tie novšie verzie ale tento seriál nesklamal ani po tejto stránke. ()

TomX2

Pre mňa jednoznačne nezabudnúteľné anime. Aj keď sa nejedná o nič výnimočné, je to môj začiatok žánru, ktorý si vždy rád pripomeniem. Krásne "oldschool" animácie, krásna hudba, zaujímavé postavy.. to som žral.. ()

Naslund

Když se člověk přenese přes hlas hlavní hrdinky a má alespoň trochu rád různá fantasy RPG, tak si seriál asi pěkně užije. Nejde ani tak o dobrodružství, jako o legraci a některé vtipy těžko kdy zapomenu. Třeba když Lina srovná se zemí jak své nepřátele, tak město pod sebou a pak spokojeně prohlásí: "Tohle kouzlo vyřeší každý můj problém". Obvykle se hlavní hrdinové omezují na jedno až dvě útočná kouzla, ale tady jich je hromada. K tomu spousta magických předmětů, legračních potvor a postav, kreré by se daly perfektně zaškatulkovat pod své povolání jako: Natvrdlý bojovník a hamižná kouzelnice v hlavních rolích. Ta teda má, alespoň pro mě, příšerně nepříjemnej hlas, ale na druhou stranu mi přijde, že dabérka byla ten největší profík. Některé vtipy zcela závisí na jejím podání, což při výškách, ve kterých operuje, nemůže být žádná sranda. ()

LordSnape

Lina mi učarovala až po nějaké době. První díly mi přišly docela o ničem, ale jakmile se k ní přidá Goury, Amelia, Zelgadis a spol začíná se celý ten kolotoč kouzel a vypečených gagů pořádně rozjíždět. Škoda jen, že pán temnot tak rychle zkapal a vše musel napravit až "rádoby kněz" Rezo. 8/10 ()

skretik

Strašné... som na 11 dieli.. a dostala som sa k nemu len so silou presvedčenia, že to snáď bude lepšie... je to čoraz horšie... ()

LadyVader

Lina je sprostá, neurvalá, nenažraná a má spoustu dalších vlastností, který by holky mít rozhodně neměly. Ale i přes to ju mám moc ráda. A to mi fantasy žánr vlastně ani moc neříka, tohle je vyjímka. Vůbec nechápu, jakto že tohle anime hodnotím až takhle pozdě, když už je to hezkých pár let, co jsem ho viděla poprvé a ztotožnila jsem se s hlavní hrdinkou. Já vím, měla bych se stydět... :D ()

Losik

Jeden z mých nejoblíbenějších komediálních seriálů, navíc s fantasy námětem. O příběh tu zas tolik nejde, ale není vůbec špatný. Většina dílu si drží svoji úroveň a existuje tu i pár vážnějších dílů, které vůbec nejsou špatné. Základem celé party dobrodruhů je Lina, mladá čarodějkam která je velmi popudlivá, chamtivá a vysazená na své malé poprsí. Dalším členem je Gaury, zdatný šermíř, který je tak trochu hloupý:), ale když v nějakých dílech o něco šlo tak to byla moje nejoblíbenější postava. Amelia je nejmladším členem zato velmi zajímavým, je spravedlivostí úplně prolezlá a i úplně bláznivá. Pak je tu Zelgadis, člověk a z jedné třetiny troll, který se snaží stát celým člověkem. Posledním je Sylphiel, ale ta se v moc dílech neobjevila a ani to moc nevadilo. Celý seriál je plný vtipu a gigantických soubojů. Všem doporučuji a nenechte se odradit tolika díly. 95% ()

Petus

Pro Linu mám slabost. Je sice praštěná, sebestředná, přehnaně sebevědomá a permanentně nenažraná, ale o nic víc nebo míň než jakýkoli jiný puberťák. K tomu všemu je ale taky sakra chytrá a schopná a neskutečně zábavná, zejména ve spojení se svým sparingpartnerem Gourrym, skvělým šermířem, ovšem poněkud mdlého rozumu . A jejich společná jízda za záchranou světa je jedna velká komedie. V tom nejlepším slova smyslu. ()

KaKKashi

Lina je na první pohled jasný odpad, vsadím se, že vysoké hodnocení dávali spíš slečny, protože chlapa to moc neosloví. Lina je vzteklá, sprostá, rozmazlená holka, která ovládá mocná kouzla. Občas humorné, ale jinak celkově o ničem. S úctou ke konkurenci 2* ()

HakuSaku

Už klasika medzi anime, ale stále sa to dá pozerať. Proste bláznivá Lina a jej banda na ich cestách a dobrodružstvách s riadnou dávkou humoru. Pochybujem, že existuje niekdo v kruhoch anime ktorý Slayers nevidel... :-) ()

Margay

Starší anime určené spíše pro děti, ale s originálním námětem brající si zároveň za vzor některá klišé a úspěšně je převrací naruby, či alespoň otáčí o několik desítek stupňů. Za sebe musím zmínit blonďatého Gouryho, který sice umí s mečem neuvěřitelné kousky, ale je tupý jak tágo, nebo princeznu Amelii, která nikoho nenechá na pochybách, že skutečně není ,,dáma v nesnázích". Že většinu způsobuje ona nechme stranou. Sama Lina vůbec nezaostává a chvíle kdy věčně vážný Zelgadis pronese jednu ze svých hlášek, smíchy už se téměř neudržím. ()

Goffy Kenni

Jedno z těch známějších japonských anime, které si dle mého názoru drží nadprůměrnou úroveň ve všech svých sérií. Obsahuje skvělou dávku akce protkané slovním i situačním humorem. Své místo zde mají i některé vážnější úvahy o smyslu existence a úloze člověka, příliš sentimentu však nečekejte. Čtveřice hlavních postav - Čarodějky Liny, Válečníka Gourryho, ochránkyně spravedlnosti Amelie a kouzelníka Zelgadise, který je z jedné třetiny golem - se zkrátka postará o skvělou zábavu. Musím podotknout, že i přes své stáří (první série vznikla v roce 1995) má tohle anime relativně dobré grafické zpracování, které graduje od série k sérii, a nakonec překováná i některá novější díla. ()

mpet

Když jsem byl malý tak jsem Linu rád sledoval, teď už mě bohužel nepřijde tak dobrá jako kdysi. Ale za staré dobré časy si zaslouží čtyři hvězdičky. Dnes už bych jí hodnotil minimálně o hvězdu hůř. ()