Janine vyrůstá u příbuzných (matka se k ní příliš nezná) a čas zbývající k dovršení puberty si krátí drobnými krádežemi. Po odhalení opouští školu i svůj nemilovaný náhradní domov a najde si místo jako posluhovačka v bohaté domácnosti. Do dospělosti ji uvedou dva muži rozdílní věkem, původem i mentalitou, dívka se znovu dostane do konfliktu se zákonem, je zatčena, znovu utíká, uvažuje o budoucnosti své a svého nenarozeného dítěte... (oficiálny text distribútora)

carnacv

Příběh děvčete nezapadajícího do většinové společnosti ukazuje, že vymyká-li se člověk systému, systém ho dříve či později dostihne a vyloučí. Zároveň lze vysledovat, že existují i jiné možnosti lidského žití, než ty systémem navržené. Nezapadneš-li, stihne tě krutý osud; jenže pro koho je to tu peříčko? Na rovinu Truffaut otevírá tímto kouskem mnoho témat, ale nějak mi to v tom filmu pořádně nehraje. Příběh spěje od nikud nikam (což možná bylo i záměrem) a závěr je na můj vkus v tomto případě neuspokojivý. Škoda, že mistr nemohl toto dílo prezentovat sám, třeba by i některé pasáže dopracoval a film pozvedl na vyšší úroveň. ()

Rattlehead

Původně měl film natáčet Francois Truffaut, který k němu také napsal scénář, leč zdravotní stav mu to nedovolil. Ze začátku z filmu skutečně cítím Truffauta, možná i trochu Bressona. Zkrátka nádherná francouzská kinematografie. Na konci je ale znát, že Claude Miller dokázal dát Malé zlodějce také svůj vlastní styl. Opravdu krásný film, který lze vřele doporučit. Oceňuji půvabnou poctu Truffautovi - scénu, kdy v hotelu dává dívka po milostných hrátkách koťátku mléko. A na závěr ještě jeden citát, který ukazuje Millerovu lásku k filmu : ,,Tenhle Claude Miller, jehož posedlost šla tak daleko, že byl schopen nechat si posílat program pařížských kin leteckou poštou, aby si mohl zatrhávat filmy, na které by byl býval šel, kdyby zrovna netočil vzdálen deset tisíc kilometrů od domova". ()