Satanova rapsódia

(festivalový názov)
  • Taliansko Rapsodia satánica (viac)
Taliansko, 1917, 45 min

Raná filmová variace mýtu o Faustovi podle básně italského spisovatele Fausta Maria Martiniho (1866-1931). Stará žena, seňora d'Alba, uzavře smlouvu s Mefistofelem. Ten otáčí běh času a vrací jí mládí pod podmínkou, že se nesmí zamilovat. (wero1000)

Kass

Samozřejmě nejde v žádném případě o horor, aspoň dle měřítek pod kterými tenhle žánr chápeme dnes. Jedná se o podobenství o dekadenci a povrchní marnivosti vyšší společnosti. Film je obrazově podmanivý a krásně ručně kolorovaný. Provází ho hudba Pietra Mascagniho, slavného italského skladatele. Jednalo se o jeho jediné filmové score a film čekal na premiéru dva roky, než maestro kompozici dokončil. Sex-appealem oplývající Lyda Borelli se svého partu zhostila s vervou pravé italské divy, obnášející vyzývavé pózy, špulení rtů a koulení očima. Romantická, od reálného světa odtržená, atmosferická záležitost. Delicatezza peccaminosa. ()

panjosef

Letitý italský snímek s faustovským motivem a velice příjemným pagan feelingem. Dekadentní srdce zaplesá. Moc pěkné pohanské motivy a kostýmy, velkolepé a expresivní pojetí, působivý příběh a gradace o několika dějstvích. Částečně kolorovaná podoba dodává filmu na správné vizuální barvitosti. Kvalitní a působivá záležitost. 8/10 ()

Oktavianus

Zajímavé zpracování faustovského mýtu v kulisách počínajícího expresionismu. Je to hlavně vlna evropské dekadence, která může za nádherně zpracovanou výtvarnou stránku filmu - všechny ty zatuchlé salony a atmosféra zahnívajícího rozkladu dokáže na diváka zapůsobit i po letech. Není náhodou že film vznikl během první světové války, kdy citově vyprázdněné lidství nemělo žádnou oporu, z čehož snadno vzniká umělecký konflikt (požadavek, aby se vévodkyně Alba nezamilovala). V těchto souvislostech ani nepřekvapí fakt, že režisér Nino Oxilia padl během bojové akce ještě téhož roku u Monte Grappa ve věku pouhých osmadvaceti let. Snímek je nádherně kolorovaný a neustále v pohybu - symbolice vlajících šátků by stálo za to se více věnovat. Hlavní výhradu bych měl k hercům - já chápu, že do dekadentního příběhu se oškliví lidé hodí nejlépe, ale tolik...? Jak na Italky v reálném životě dost trpím, tady jsou pouze ošklivé - a to i v případě, že vévodkyně má být "mladá a krásná". ()

Campbell

Hodně starý horor který by u mě fungoval kdybych ho viděl před 10 lety. Dnes po tom co mám za sebou všechny klasiky tak to působí i na krátkou stopáž strašně utahaně a nudně. Příběh je zajímavý a film vypadá hezky, hlavně atmosféra sem tam funguje. Ale celkově mě to silně nudilo. Škoda mohlo to dopadnout daleko lépe. Takhle je to pro mě lehký podprůměr. ()

SOLOM.

Nádherné italské zpracování „nesmrtelného“ příběhu sebou přineslo kouzlo oné doby a ukázalo tak další skvost němé éry. Pěkné interiéry i prostředí jsou jen třešničkou na dortu jinak velice působivého snímku, který může stavět především na solidních hereckých výkonech. Lyda Borelli a především představitel Mephista Ugo Bazzini si pro mne připravili nezapomenutelný zážitek. Někteří na podobné kousky nejsou, ale já mám tyhle staré „klenoty“ velice v oblibě. 70% ()