Kókaku kidótai: Stand Alone Complex

• Japonsko 攻殻機動隊 STAND ALONE COMPLEX (viac)
Japonsko, (2002–2005), 21 h 40 min (Minutáž: 25 min)

Predloha:

Masamune Širó (komiks)

Kamera:

Kódži Tanaka

Hudba:

Jóko Kanno

Akio Ócuka, Acuko Tanaka, Kóiči Jamadera, Ken Narita, Šin'ičiró Miki, Robert Axelrod, Tóru Šinagawa, Daran Norris, Murphy Dunne, Kazuja Ičidžó, Akiko Jadžima (viac)

Kôkaku kidôtai: Stand Alone Complex je Japonský cyberpunkový anime seriál. Původní tvůrce manga předlohy Masanori Ota, známý pod svým pseudonymem Masamune Shirow, zasadil děj svého díla do Japonska ne až tak vzdálené budoucnosti. Hlavní postavou je mladá majorka ze speciální jednotky SEKCE 9 Motoko Kusanagi. SEKCE 9 slouží jako policejní jednotka, mající na starosti problémy spojené s hackery a zločiny, které páchají, což rozhodně nejsou pouhé úniky dat a převody peněz z konta na konto, ale například ovládání cybermozků ochranky prezidenta policie za účelem jeho atentátu a podobné. To vše je zabaleno do slušivého sci-fi kabátku. (Mr.Crowley)

Recenzie používateľa darthvader77 k tomuto seriálu (53)

Season 1 (2002) (S01)

První seriál, který jsem okomentoval u všech epizod. Je to fascinující cyber detektivka s fantastickými originalními postavami, exceletními záporákem, který vůbec není tím, čím se na první pohled zda, hudbou jako z jiného vesmíru, tajemnou atmosféru, nadupanou akcí, vtipnými myslícími tanky a briliantními citáty. Až na pár nelogičnosti v asi čtyřech epizodách nemám co vytknout, protože to v tak velkém seriálu je malá vada na kráse. Těším se na druhou sérii. ()

Kóan kjúka SECTION-9 (2002) (S01E01)

Pokud se ti nelíbí tenhle svět, nejdříve změň sebe. Pokud se ti nelíbí ten nápad, zavři oči a uši a žij sám. Pokud se ti nelíbí ani tenhle nápad... ()

Bósó no šómei TESTATION (2002) (S01E02)

Zajimavá epizoda s napínavou honičkou s tankem, který řídí pomstychtivý syn, který je něčím víc než se na první pohled zdá. Ohtsuka Bató v seriálu mnohem více ukazuje svého vnitřního Iskandara. A líbilo se mi pro tuhle frančízu tak typické a ikonické pletichaření mezi korporací a sekcí 9 ()

Sasajaka na hanran ANDROID AND I (2002) (S01E03)

A znovu pro celou frančízu typické podání otázky, kde je hranice mezi robotem a člověkem s krásným wtf závěrem. Další dobře udělaná epizoda s incelským synem velvyslance a zajímavým zamyšlením na konec. Těším se na další díly. ()

Šikaku soši ga warau INTERCEPTER (2002) (S01E04)

i thought what i would do was pretend to be one of those deaf mutes První epizoda, která není sebe-uzavřená no a je to pecka. Úvodní scéna s policajtem při níž by se dalo napětí krájet je vynikající stejně jako bouchnutí auta při cestě za Togusou. Opětovné intrikaření, které sekce provadí 9 chirurgicky s efektivním využitím médií je absolutní lahůdka, stejně jako snaha policie zamést napojení na korporací a vyšší místa pod koberec. No a v poslední chvíli se objeví pravděpodobně hlavní záporák celé série, takže jsem zvědav kam tohle povede ()

Manekidori wa utau DECOY (2002) (S01E05)

Nový záporák Smějísíc se chlap má hodně, co do sebe a jeho excelentní manévr na konci a trolling s pannou byl dokonalý. Major vypadá v uniformě líp než v tom oblečení prostitutky ve kterém chodí normálně, takže za tohle epizoda nahoru. Jinak příběhově pletichaření uvnitř policie na jedničku, stejně jako vyšetřování samotné. Potěšilo, že jsme se poprvé za celou sérii a všechny filmy podívali do soukromí Majora a její sexuální orientace předpokládám ;). Nemůžu se dočkat dalších dílů. ()

Mohóša wa odoru MEME (2002) (S01E06)

STAND ALONE COMPLEX roll credits Fantastická intrikánská bitva mezi několika frakcemi:skupinou a) uvnitř policie skupina b) uvnitř policie, Sekcí 9, Laughing Man frakcí s tajemnou záhadnou postavou a nebo ne? a v neposlední řadě SENOM korporací a naší milovanou sekcí 9 je to fantastické. Celá ta hra na kočku a na myš, tajemství které by se dalo krájet a strach z neznáma ze závěrečným endingem oo to je prostě lahůdka. ()

Gúzó súhai IDOLATER (2003) (S01E07)

Někdy samotná pravda nestačí, někdy si lidé zaslouží něco víc... Tohle člověka napadne, když vidí naklonovanou armádu již dlouho mrtvého hrdiny, že ano. Za mně osobně další fantastická epizoda, po které by si jeden mohl dokonce myslet, že největším nepřítelem Sekce 9 jsou chudáci poldové xD. No a scéna na toaletě ta byla dokonalá chudák možná si ho nestil ani vyklepat. ()

Megumareši monotači MISSING HEARTS (2003) (S01E08)

Začínám si říkat, jestli je to nějaké spiknutí, že Japonském anime dost často zmiňují naši krásnou vlast. Při této epizodě všem Čechům musel stoupnout patriotismus na 100 bodů xD. Myslím si, že tahle epizoda zmínila bolestivé background majora. Obchod s orgány nechutný ale v závěru to majorka pěkna nandala těm fakanům a dala jim velmi cennou lekci. Dobrá epizoda a holčička se srdíčkem byla dojemná ()

Net no jami ni sumu otoko CHAT! CHAT! CHAT! (2003) (S01E09)

Hlavní padouch série pomalu, ale jisté vystrkuje růžky. Diskuze víceméně mohla shrnout, co se honí hlavou i samotnému divákovi, miluji jak byl debatní kroužek různorodý tlustý čtyřicátník, ošklivý student, sexy playboy a školačka doplněné o major s Laughing man jako inkognito. Máto atmosféru, máto tajemství a dedukce, kdo co proč udělal za jakým učelem a kdo je vlastně Laughing man dodávají téhle postavě opravdovou hloubku. Je vidět, že jakoukoliv motivaci Laughing man má bude dozasjista zajímavá. ()

Micurin kóro ni uttecuke no hi JUNGLE CRUISE (2003) (S01E10)

Charakter building pokračuje no a můj oblíbenec Batou dostal svůj background potom, co svůj dostala major v epizodě se srdci. Hlavní psychopatický vrah je fantasticky tragická postava, který je díky prasárnám CIA tak zlomený, že pokračuje ve své povinnosti, protože je jako zaseklý počítač, který nemůže přestat. Líbilo se mi pletichaření tentokrát mezi CIA a sekcí 9. No a závěrečné Baoouvo rozhodnutí bylo krásné dojemné a smutné. Ale jak major zprávně poznamenala nejdůležitější jsou lidé kolem vás. ()

Aseičú no mori de PORTRAITZ (2003) (S01E11)

You know what I´d like to be? I mean if I had goddamn choice, I'd just be the catcher in the rye and all. No toto teda byla prazvláštní epizoda. Laughing man je fantastický záporák a ideál nového světa určitě stojí za prouzkomání, nicméně Toguse se vloupe za denního světa 30 vteřin po tom, co šéfová kyber-blázince odejde do její kanceláře a pak se diví, že ho chytnou? Tohle fakt bylo těžce neopatrné. Pravděpodobně první do očí bijící nesmysl za celý seriál a dva filmy, takže proto hvězdička musí dolů. Konec ovšem byl znovu exceletně WTF. ()

Tačikoma no iede: Eiga kantoku no jume ESCAPE FROM (2003) (S01E12)

Naplňující sny mají smysl pouze tehdy pokud bojujeme v probouzejícím se světě Upřímně, když epizoda začala s Tachikomou úplně jsem se vyděsil, že do tohodle anime přidají nějaký stupidní komediální díl, což by působilo zhruba stejně jak osina v zadnici. Naštěstí celá epizoda se nezvrhne ve stupidního Toma Jerryho a Tachikoma se ukáže celkem zajímavým roztomilým charakterem, který si vytvoří vztah k malé holčičce. Závěr s Lockym a nepochopení smrti je tragický a imho mne uklidnil, že by se tohle zvrhlo v nějaký Nisekoi nesmysl. Ale pak přichází druhá poloina v mini-matrixu a dostali jsme pořádný náhled do filozofie majora. Zajímavé je, že ať už věříte v to, že naplňování přání má smysl pouze, když trpíte nebo naopak není nic špatného na tom se vyhnout někdy zbytečné bolesti obá filozofické pohledy mají něco do sebe. Režisér byl zajímavou postavičkou. Batouv flirt s majorem pobavil. ()

Unequal Terrorist NOT EQUAL (2003) (S01E13)

Vzpomínky tak strašné, že dovedou člověka k šílenství a chcete na ně zapomenout? Tahle epizoda je krásnou ukázkou, jak nezodpovězené otázky správně použít v příběhu. Pointou je, že nechcete znát odpovědi, protože jsou strašlivé a tak vlastně divák necítí potřebu je znát. Toto uznání uvnitř příběhu považuji za důležité k tomu, aby konzument média necítil potřebu se ptát. Hlavně ale tahle epizoda funguje dost na nejednoznačnosti. Co se stalo? Proč zestárla? Proč její dcera je tak stará? Jak skončila s gangem? To jsou všechno otázky, které si ve wtf závěru epizody budete nevyhnutelně klást, ale celé tajemství je pointou celé epizody. Krásně použité v příběhu. Líbí se mi nápad bio teroristické organizace ostatní čistý člověk by pro majora byl největším soupeřem, protože ho nemůže hacknout, takže se mi líbí jak kvůli tomu mláda děvčica byla otravná. A akce byla naprosto fantastická pravděpodobně největší přestřelka za celý seriál. ()

Zendžidó šihonšugi ¥€$ (2003) (S01E14)

Komoušové jsou všude :D Zajímavá epizoda s ještě zajímavějším boháčem. A ten pocit, když vás zavřou kvůli pokusu o vraždu na chlapa, který už byl čtvrt roku tuhej jak sekaná. A zajímavý WTF závěr znovu. ()

Kikaitači no džikan MACHINES DESIRANTES (2003) (S01E15)

Vzpoura strojů komediálním způsobem. Docela zajímavé sledovat, jak se chudáčci roboti snaží potěšit svoje majitele, ale nakonec jsou stejně odsouzeni k záhubě. Je to zajímavá filozofická otázka, kterou tahle frančíza klade pořád: Co dělá člověka, člověkem. Proč by se lidi měli cítit nepatřičtně a divně dát robotům lidskou podobu. Jsem zvědavý na další vývoj. ()

Kokoro no sukima Ag2O (2003) (S01E16)

Krycí jméno Batou je fantastická epizoda, která podobně jako Donie Brasco a Infiltrátor s Crastonem zkoumá tragičnost agentů uvnitř skupiny. Batou vypadá, že je opravdovým fanouškem boxera Zaitsev, ale toho má nechat zavřít za špionáž. Tak si s tím dá zápas předstírá zpřátelení a jeho žena mu udělá medový likér. Ale všechno špatně slouží a Batou nakonec musí této nevinně ženě ublížit tím nejhorším způsobem. Závěrečná výměna exceletnní a boxerské scény úžasné. Speciálně že nevíte jistě jestli Batou prohrál úmyslně Batův duch je na konci zničený jako ta lahev. ()

Mikansei love romance no šinsó ANGELS' SHARE (2003) (S01E17)

Ve víně je pravda. Tenhle náhled do (romantické) minulosti šéfa Arakamiho byl naprosto fantastický. Především jeho strategie, kdy je schopen předvídat tahy svých soupeřů (geniální past u vchodu s bombou, odvedení pozornosti do kanálu) a zároveň nedává možnost soupeřům k protitahům. Narafičit bombu, jako odvedení pozornosti k získání času k útěku do kanálu, u vchodu do kanálu dát na ještě více času falešný budík, ale ve skutečnosti se schovat. Arkami hraje nějaké čtyřidimenzionální šachy. Major v této epizodě opět nosí opět uniformu, prokazujíc že vypadá dobře ve všem speciálně ve vojenské uniformě fakt, který krásně využije. No a závěrečná rozlučka a rozuzlení fantastické. Pro mne další kvalitní epizoda. ()

Ansacu no nidžúsó LOST HERITAGE (2003) (S01E18)

Pro člověka s rozstroušenou sklerózou jako moje osoba tohle byl velice pikantní díl. Aramakiho ex jsme už viděli, tak se teď podíváme na jeho nejlepšího kámoše a spolubojovníka Tsujisakiho. Další parádní díl, který má dobrou atmosféru a opětovně zasahuje minulost v pohodě složitě propletených čínsko-japonských vztahů. Politický realizmus, kdy návštěva kontroverzní zahraniční osobnosti ministra Kina vyvolává demonstrace a objeví se i výhružka smrtí je dokonalá. A podobně jako s loutkařem a majorem kdesi jinde tak tady také dostaneme zvláštní fúzi. Sebeodpálení působilo děsivě, už jsem se lekl, že ukončili seriál. No a tajemství jako co se stalo na Okinawě nebo jaký vztah měli Tsujisaki a Aramaki to je prostě lahoda.Smutné dilema, že život syna znamená smrt otce. ()

Gisómó ni dakarete CAPTIVATED (2003) (S01E19)

Mám rád, když záporáci zrcadlí klaďase a tahle epizoda tohle ukázala v podobě ruské špionky Cruzkow a jejího poskoka výborně, protože oba dva zrcadlí Majora s Batóuem nejen povahově, ale i vizuálně. Celá epizoda opět poukazuje na celkový společenský problém, že dokud se to nestane někomu důležitému, tak to nikoho nezajíma aneb nejsme schopni něco s něčím dělat jako prevence, ale až po tom, co je oheň na streše. Také politická situace je vynikající v tom, jak tu máme bývalého premiéra, který je napojený na mafii popřel její unášení žen a obchod s bílým kybernetickým masem, ale v momentě kdy unesena jeho dcera, tak se musí rozhodnout mezi svojí politickou kariérou nebo rodinou.No a i situace uvnitř mafie je prostě úžasná, kdy intrikují vůči Cruzkow. Lahůdka a Aramakiho briliantní strategie, kdy dokázal udělat ne jeden ale pět tahů v jednom je prostě fantastická. ()

Pán prstenů dostane anime prequel

Pán prstenů dostane anime prequel

11.06.2021

Studia Warner Bros. a New Line Cinema se vrací ke značce Pán prstenů. Oznámili totiž čerstvě anime prequel k trilogii režiséra Petera Jacksona The War of the Rohirrim. Příběh samostatně stojícího… (viac)