Prusové ztratili roku 1759 v boji u Kunersdorfu okolo 45 000 vojáků. Král Fridrich II. (Otto Gebühr) přežil, ale jeho armáda utrpěla obrovské ztráty. Dokonce začne přemýšlet o kapitulaci. Díky liknavosti rakouských a ruských vojevůdců však chytí druhý dech a podaří se mu postavit novou armádu. A zatímco Fridrich začne zbrojit, jeho seržant Treskow (Gustav Frohlich) se zamiluje do slečny Louisi (Kristina Söderbaum). Před zraky diváků tak vrcholí jak boj lásky o přežití, tak boj před branami Torgau o osud Evropy. (Terva)

Ivoshek

Oni to fakt viděli zatím (léto 2010) jen dva lidi? Neuvěřitelné... Není to špatný film, Fridrich II byl hodně zajímavá postava pruských dějin. Na můj vkus se tam trochu moc mluví a málo válčí (přitom Fridrich byl docela bojovník), ale zase bitevní scény stojí za to - jsou natočené se spoustou lidí v historicky věrných uniformách a s výbornou atmosférou. Viděl jsem to jen v němčině, takže mi dost věcí unikalo - neumím třeba úplně posoudit, nakolik se v tom projevil rok natočení (1942) a politické vlivy (snaha nadchnout lid pro válku, speciálně na východní frontě). Celý film je na youtube, kde jsem ho i viděl - a lidem, co mají rádi válečné filmy, bych do docela doporučil. ()