Poté, co Philip Carey (Laurence Harvey) neuspěje na studiích umění v Paříži, kde je mu učiteli vytýkán nedostatek talentu, vrátí se do Londýna studovat medicínu. Tady potká v jednom z barů Mildred (Kim Novak), půvabnou servírku, na kterou si pomýšlí jeho spolužák Mathews. Nesmělý Philip, kterého jeho hendikep kratší nohy pronásleduje celý život, se do dívky zamiluje. Zrovna, když se vztah rozvíjí a Philip Mildred nabídne sňatek, dívka ho zdrtí informací, že se za několik dní hodlá provdat za jiného muže. Zhrzený Philip nalezne útěchu v náručí postarší renomované spisovatelky, stále však miluje Mildred a z nedostatku soustředění propadne u závěrečných zkoušek. Když se dívka po čase objeví, bez manžela a těhotná, Philip za sebou poněkolikáté spálí všechny mosty a nabídne jí zajištění. Mildred však znovu selže.

V pořadí již třetí filmovou adaptaci částečně autobiografického románu Williama Somerset Maughama natočil známý britský režisér Ken Hughes za přispění Henry Hathawaye a herce a režiséra Bryana Forbese, jenž k filmu napsal i scénář. (dopitak)

fleurette

Jelikož jsem viděla první filmové zpracování s Bette Davis, nemohu se ubránit srovnání obou snímků. Bohužel vychází výrazně v neprospěch této verze. Především mě zklamalo herecké obsazení, Laurence Harvey je pro roli Philipa starý a zejména mě mrzí zoufalý výkon Kim Novak, jež se pro roli Mildred vůbec nehodí. Bette Davis mnohem lépe vystihla charakter postavy, včetně všech gest a výbuchů nenávisti, v neposlední řadě také její nalíčení bylo mnohem více působivé. Jinak se snímek snaží být opravdu remakem, protože až na pár scén a především ty závěrečné se originálu až příliš podobá. Výsledek tedy velmi neuspokojivý. ()

dopitak

Přiznávám, že první dvě zpracování jsem neviděl. Dobrá hudba, slušné výkony (Novak k nepoznání, Harvey vypadá jako F. L. Věk Brzobohatý) ve smutném dramatu z téměř viktoriánské Anglie. Znalce potěší Robert Morley v roli nekompromisního učitele medicíny (něco jako Přeučil v "Básnících"). Příběh by se dal shrnout lakonickým komentářem Philipova nejlepšího kamaráda Griffithse: "Once whore, always whore." ()