Mladý šlechtic, který se touží stát rytířem u dvora krále Artuše, přijme výzvu bojovat s válečníkem, mezi jehož smrtelné zbraně patří také kouzla.

V tomto dobrodružném snímku se v hlavní roli, jako Sir Gawain, objevuje Murray Head, v roli Zeleného rytíře pak vystupuje Nigel Green. Zelený rytíř touží zničit rytíře ze dvora krále Artuše a všechny je vyzývá na smrtelný souboj. Gawain výzvu přijímá a Zelenému rytíři v boji utne hlavu. Ten si ji však nasadí zpět a vyzve Gawaina, aby vyřešil hádanku, jinak... Gawain má na to, aby Zeleného rytíře přelstil, a zachránil si tak svůj život, celý jeden rok. Snímek byl znovu natočen o jedenáct let později pod názvem Sword of the Valiant, s Milesem O’Keeffem a Seanem Connerym v hlavních rolích, a stojí za ním také stejní producenti. (oficiálny text distribútora)

stub

Dějově a obsahově se to různých artušovských legend drží celkem slušně, formální stránka a celkové vyznění však evokují spíše žánr pohádky (v nepříliš dobrém slova smyslu), navíc samozřejmě anglosaské (jež se podlě mě dají klasifikovat jako jedny z nejpitomějších na světě). Herecky hrůza, tu a tam pěkný vizuál, v zásadě ztracená hodina a půl. Ale pro děti či skalní fanoušky to nemusí být nejhorší... Mezi ** a *** ()

T2

Angličania s ich suchými ksychtami moc nepotešia, fakt jeden horší nesympatický herec nad druhého, ťažko si potom užiť nejakú hrdinskú fantasy, ktorá je beztak len povrchný zlepenec, kostýmy ušli aspoň že tu je slušná prehliadka hradov. /40%/ ()