Tadek je policista, který hledá podobnosti mezi vraždou policisty a kriminálním příběhem v knize spisovatele Krystova Kozlowa. Když se Tadek pouští do vyšetřování a jde po stopách Kozlowa a jeho záhadné přítelkyně pracující v sex klubu, narůstá jeho posedlost rozluštit příběh lží, sexu, korupce a podsvětí. Následně objevuje hrozivou pravdu. (Filmbox)

kingik

Kanadský komik požádal o družbu se spřáteleným Polskem. Oplátkou nabízí hustý plnovous, seriozní přístup a pohled na nekomickou soulož s Charlotte Gainsbourg, tedy něco, co v jeho filmech nikdy nebylo k vidění. Jim Carrey se coby uhrančivý polský detektiv pochybných mravů ocitá v kulisách, které páchnou post-komunistickým odérem, odmítá jakýkoliv evropský přízvuk a s vážnou tváří se klestí neutěšenou atmosférou nasáklou zločinem. A jde mu to zajímavě, v jeho letech komické tajtrlíkování už stejně nikdo neocení. Tenhle film se naprosto vymyká všemu, co doposud natočil. Je to nezvykle syrově natočeno, násilí a nepříjemné dusno vykukuje z každého rohu, ačkoliv film nezobrazuje příliš brutálních scén. Carrey je zbytečně osočován za angažování se v rolích, které mu nepřísluší. Na jeho adresu můžu napsat, že film jednoznačně táhne a daří se mu zaujmout. Režie je odvedena poměrně precizně, prvek, kdy film vznikl na základě skutečných událostí, je zachován. Samozřejmě, že tenhle snímek nestihne žádná závratná kino návštěvnost, na kterou byl Carrey v minulosti zvyklý, připravil si tím ale celkem živnou půdu pro budoucí kariéru, když už fakt nebude chtít šaškovat a ksichtit se. Když to takhle půjde dál, je celkem možné, že kývne i českým tvůrcům, vidět ho v Ulici, Ordinaci, by byl slušný bizár. Pro Poláky hrál možná zadarmo. 8/10 ()

eraserhead666

"Lidi nechtějí spravedlnost. Chtějí dobro a zlo." Film, který se snaží být černý, ale je spíše jen našedlý. Asi každý herec se chce jednou vymanit ze škatulky a zahrát si roli, kterou by od něj nikdo nečekal. Trochu škoda, že vždy skvělá Gainsbourg na menším prostoru předvede mnohem více než Carrey. ()

emma53

Jsem trochu rozpačitá, co s tím. Na jednu stranu vynikající herci, kde bych tentokrát vyzdvihla roli Jima Carreyho, která byla vážná oproti jeho jiným filmům a mohu napsat, že mu to jde bezvadně. Škoda, že se mu takových šancí v minulosti nedostalo víc, ale není všem dnům konec. Abych pravdu řekla, tak kdybych si nečetla obsazení, vůbec bych ho nepoznala. Trochu mně vadila častá statická kamera a rozkodrcané dialogy. Ovšem za Jima jdu s jednou hvězdou nahoru. Njn, život je holt pech i když to člověk někdy myslí sebelíp. ()

verbal odpad!

Relativně hvězdně obsazený pokus o noir ogólnopolski dopadl zcela hnědě. Toho obřího a až žinantního fiaska se majoritně zúčastnil dokonce i Trapkodžim Gumovádržka, což lze vysvětlit snad jedině tím, že ho nějaký pšontek vydíral lechtivými obrázky z dob natáčení Zvířecího dementiva, na kterých v rámci Stanislavského metody prcá v karavanu nezletilou ovci. Touto unylou a logicky obskurní hemoroidiádou se však As Badawiec tentokrát potácí úplně bez dementních grimas a kompletní hrací dobu má v xichtě takový prudce existenciální, permanentně ochrnutý, plačtivě šokovaný výraz, připomínající Medvídka Pů, kterého Prasátko právě nečekaně análně zprznilo borovou šiškou ze Stokorcového lesa. Ke vší té prudivé hrůze, v níž celé to diváka dehonestující, anglicky mluvící osazenstvo navíc paroduje polský přízvuk, aby bylo jakože jasné, že jde přece o Poláky jako poleno, si ještě připočtěte až retardovaně přehrávajícího Csóku Mesároše, jako vždy vizuálně ukrutně bolestivou a naprosto nehrající Šarlotu Gejbrk a scénář, za který by se nemusel stydět ani světový šampión v nudění a zároveň držitel Guinessova rekordu v hloubce zasouvání ostrouhané tužky do ucha. Tenhle frajer to dal natuty až po gumu! Výsledkem je takový kapku seriózněji pojatý Durny i Durniejszy, u kterého, zoufale počítajíc hrboly v omítce vedle televizoru, hořce litujete, že si kluci raději neprdí do xichtů a neolizují zmrzlé zábradlí. ()

sedm.1

Jime, Jime, Jime. Co s tebou mám dělat? Snaha se ti tu tedy upřít nedá a chápu, že tvůj gumový ksicht v tvých letech už nefunguje ani zdaleka tak zábavně jako dřív, a tak se snažíš o serióznější role, jenže krom výběru postavy a žánru by bylo ještě potřeba se mnohem, mnohem lépe zaměřit i na výběr scénáře, jelikož v tom si se v tomto případě Jime tedy zatraceně seknul. Ale nyní vážně, Dark Crimes není v určitých ohledech úplným průserem, minimálně tedy co se temné atmosféry týče, jednotlivé postavy pak také nejsou úplně mimo a i emoce v určitých momentech poměrně zdařile fungují. Jenže to vše naráží na opravdu slabou, krkolomnou zápletku, jenž by stěží fungovala i pod daleko zručnějším tvůrčím dohledem, než pod Avrasem, jenž si s ní nedokázal poradit naprosto vůbec a jedná se tak jen o vážně nezáživnou podívanou, která krom tuctového a nepřekvapivého vývoje nepřináší nic nového, nápaditějšího, zajímavějšího a nezachrání to ani závěrečná pointa, která výraz Nuda už jen dvakrát podtrhuje. Když bych se pak ještě vrátil ke Carreymu, po celou dobu jsem se nemohl u jeho výkonu zbavit dojmu, že svého zamlklého, posledního čestného polského poldu přehrává a prostě jsem mu tu jeho drsnost a naštvanost příliš nevěřil, jinými slovy, nehodil se mi sem. Temné případy mě zkrátka upřímně nebavily, krom syrové atmosféry nenabízí tento snímek už nic jiného poutavého, tudíž nenacházím moc důvodů, proč dát tomuto filmu vlastně šanci. Já mu jí dal hlavně kvůli Jimimu, ale ani z jeho strany to není bohužel žádná výhra. ()

• Natáčení probíhalo ve městě Krakov v Polsku. Točilo se od 3. listopadu do 16. prosince 2015. (MeanWhile)