Sarkastic

„Chceš nás všechny svést, že?! Měl by ses stydět!“ - „Rolandsen se nikdy nestydí!“ - „Jo, měl bys, jestli si myslíš, že dostaneš Elise Mackovou!“ Ale jak se říká, všeho do času, protože bohatá Elise už po něm začíná házet očkem…Divák od začátku tuší, jak Ove Rolandsen zhruba skončí. Film tak vypráví, jak došlo k jeho vzestupu od zadluženého telegrafisty a zapáleného experimentátora až k movitému zazobanci. Ove je nenapravitelný sukničkář (kterému žádná neodolá), ale i obstojný zpěvák a vynálezce. Hlavně ale má úžasnou schopnost elegantním způsobem s kukučem rošťáka proplouvat, navíc se přitom zase tolik nenadřít (snad s výjimkou dočasného vyhnanství) a ještě přitom mířit za svým cílem. A přestože je to pěkný hajzlík, nešlo mu nefandit, protože sympatie rozhodně vyvolat uměl. Celkově se mi tenhle veskrze úsměvný film o prostopášníkovi, který ke štěstí přišel, zdál převážně fajn, proto ty slabší 4*. „Jestli máme být v tomto životě úspěšní, nesmíme dělat příliš mnoho. Udělej méně než naprosté minimum a bude to tak akorát.“ ()

Smrtholka

Chudý telegrafista (Bjorn Floberg) miluje ženu z vyšší vrstvy (Marie Richardson). Jejich lásce je, jak už to bývá, stavěno do cesty mnoho překážek. Pikantní milostné drama,okořeněné mužným zjevem hlavního protagonisty a odvážnými sexuálními scénami, kontrastujícími s puritánstvím-,(protestanstvím?) norského venkova.Ti, kdož se rádi kochají krásou Marie Bonnevie ve vedlejší roli, přijdou na své. ()

• Film je natočen na motivy románu norského spisovatele Knuta Hamsuna "Blouznivci" z roku 1904. (skudiblik)